Gry komputerowe to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych gałęzi rozrywek, z których czerpią najczęściej ludzie młodzi, choć i ci starsi nieśmiało próbują chwycić za kontrolery. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat, przemysł ten rozrósł się do niewyobrażalnych rozmiarów, a ilość przeróżnych gier z każdym rokiem zalewa rynek. Musiały więc powstać różne gatunki gier, po to, ażeby zadowolić każdego fana elektronicznej rozrywki. Mamy dzisiaj całe zatrzęsienie przeróżnych rodzajów gier, które sięgają do wielu dziedzin życia – sportu, polityki, ekonomii, motoryzacji itd. Dzięki temu każdy człowiek może odnaleźć się w świecie gier i zaopatrywać się w tytuły, które go interesują. Fan piłki nożnej może zagrać w jedną ze znakomitych serii piłkarskich, fan samochodów ma możliwość ścigać się na wirtualnych torach, zaś ci, którzy lubią pomyśleć, wybiorą różnego rodzaju gry strategiczne. Nie sposób wymienić wszystkie gatunki gier, ale warto przyjrzeć nieco tym najciekawszym i najbardziej popularnym, w końcu są one dzisiaj ważną częścią świata. A najpopularniejsze są wśród całej gamy graczy gry sportowe, wyścigowe, strategiczne, przygodowe oraz fpp, czyli tzw. „strzelanki”.
Gry wyścigowe
W dobie wielkiego rozwoju motoryzacji i pojawiania się na rynku najnowszej generacji maszyn, rozwinęły się również wszelkiego rodzaju gry komputerowe traktujące o wyścigach. i to nie tylko wyścigach samolotowych, ale również motorowych, rowerowych, narciarskich, a nawet futurystycznych (w których sterujemy potężnymi maszynami z przyszłości). Wszyst to spowodowało, że chociażby fani samochodów czy motorów, którzy nie są w stanie zaopatrzyć się w najnowszy model Ferrari czy Hondy, mają możliwość samorealizacji dzięki setkom tytułów, traktujących o ich ulubionej dziedzinie życia. Trzeba dodać, że istnieją gry wyścigowe, w których dostępnych jest cała masa pięknie oddanych maszyn, a także torów i wszystko co tworzą dzisiaj producenci gier wyścigowych, stara się jak najlepiej odwzorować, a nawet udawać rzeczywistość. Oczywiście z korzyścią dla graczy, którzy znakomicie wykonane tytuły chłoną niczym gąbka wodę. Nie ma dzisiaj problemu, by choć na chwilę stać się Kubicą, Loebem czy Gollobem. Więcej – nie ma żadnych ograniczeń, aby pobić wyżej wymienionych sportowców na głowę.
Gry sportowe
Dla fanów rywalizacji sportowej, producenci gier przygotowują bez przerwy różnego rodzaju gry sportowe. Nie warto liczyć ilość dyscyplin, jakie zostały przeniesione do świata wirtualnego, gdyż jest to zwyczajnie niemożliwe. Niemal każda sportowa konkurencja, jaką możemy podziwiać na olimpiadzie, czy podczas innych wielkich turniejów, znalazła swój odnośnik w świecie gier komputerowych. Najczęściej przedmiotem zainteresowania cieszą się gry piłkarskie. jak wiadomo piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina na świecie i nie ma nic dziwnego w tym, że istnieje wiele różnych serii traktujących o tym sporcie. Podobnie jest z innymi sportami drużynowymi, takimi jak: koszykówka, baseball, hokej na lodzie czy futbol amerykański. Oczywiście także konkurencje indywidualne, takie jak tenis, golf, biegi, podnoszenie ciężarów, skoki narciarskie czy pływanie, możemy znaleźć wśród licznych tytułów. Gry sportowe to pewnego rodzaju możliwość realizacji niespełnionych marzeń dla ludzi, którzy zawsze marzyli o zrobieniu kariery sportowej, a nie było im to dane. Bo, aby być komputerowym mistrzem, nie trzeba posiadać żelaznych płuc, szybkości czy wielkiej pracowitości. Wystarczy po prostu włączyć komputer lub konsolę…
Gry fpp
Istnieją na rynku gry dla ludzi spokojnych, ludzi lubiących rywalizację czy bezkrwawą, przyjemną rozgrywkę. Są jednak na świecie ludzie, którzy wręcz uwielbiają kiedy na ekranie tryska mnóstwo krwi, a trup ściele się gęsto. Dla takich ludzi przygotowano mnóstwo gier FPP, czyli z angielskiego „First Person Perspective” (perspektywa pierwszej osoby). Są one często nazywane „strzelankami”, bowiem gracz wciela się w nich najczęściej w bohatera , który dysponuje różnego rodzaju broniami i przemierza niebezpieczne lokacje, niszcząc całe hordy wrogów. Gracz widzi wszystko „z oczu bohatera”, co wpływa na realizm gry, bowiem ma się wrażenie, że samemu trzymamy pistolet i atakujemy przeciwników osobiście. oczywiście ten gatunek gier jest niezwykle popularny i z roku na rok powstają dziesiątki różnorakich tytułów, w których to akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, amerykańskiej misji w Afganistanie, czy też inwazji na inną planetę, którą broni horda kosmicznych potworów. Aranżacje i sytuacje wirtualnego świata FPP mogą być bardzo różne i właśnie to sprawia, że gracze tak kochają ten gatunek. Rozlew krwi, częsta wymiana ognia i szybka, wartka akcja – to właśnie budzi podziw.
Gry strategiczne
Ileż można po raz kolejny układać kostkę Rubika czy też grać w planszowe gry logiczne? Także osobom, które lubią nieco pogimnastykować swój umysł, producenci gier wychodzą na przeciw. Gry strategiczne polegają na tym, żeby pokonywać wszelkiego rodzaju utrudnienia za pomocą siły umysłu. Oczywiście nie każdy jest stworzony do tego typu gier, ponieważ są one dosyć charakterystyczne. Zazwyczaj traktują o różnego rodzaju potyczkach wojennych, o rozwoju cywilizacji czy kierowaniu grupy ludzi do upragnionego celu. Nie dość, że gry takie cieszą się popularnością wśród ludzi żadnych główkowania, to jeszcze dają radość fanom historii lub np. kosmosu. Większość takich gier osadzona jest bowiem w czasach zamierzchłych, bądź w przyszłości, gdzie należy kolonizować inne planety. oczywiście nie jest to łatwe, gdyż każdy niewielki błąd może spowodować całkowitą porażkę. Nie ma wątpliwości, że w grach strategicznych, trzeba rozsądnie myśleć, kalkulować i planować każdy ruch. To nie gatunek dla ludzi niecierpliwych i lekkomyślnych. Wygranie jakiejś wojny, albo prawidłowe rozwinięcie ludzi, nad którymi sprawujemy władzę, to często bardzo trudne zadania, którym podołać mogą nieliczni z nas.
Gry przygodowe
Oto chyba najpopularniejszy gatunek, który przyznać trzeba, zapoczątkował popularność gier komputerowych. Siedzący w domu człowiek jest rządny różnego rodzaju przygód, ale codzienna rzeczywistość mu ich nie oferuje. Pomocną dłoń wyciąga wirtualny świat, w którym gracz może przenieść się gdzie tylko zechce i może robić co tylko mu się podoba. Może wcielić się w dzielnego poszukiwacza skarbów, bandytę, który terroryzuje miasto, piękną bohaterkę ratującą świat, czy swojego ulubionego bohatera z filmu. Praktycznie każda sytuacja jaką można było wymyślić, została przeniesiona w świat gier komputerowych. W grach przygodowych najczęściej sterujemy postacią, którą widzimy od tyłu i którą sterujemy po różnego rodzaju poziomach. Skaczemy, walczymy, uciekamy, zbieramy bonusy i spędzamy wiele godzin dobrej zabawy, wcielając się w kogoś kim nie jesteśmy i kim pewnie nigdy nie będziemy. Gatunek ten daje możliwość oderwania się od szarej, codziennej rzeczywistości i spędzenie jakiegoś czasu w innym, dużo ciekawszym i bardziej pasjonującym świecie. Świecie, w którym nie trzeba bać się śmierci i w którym wirtualna śmierć nie kończy naszej przygody, a rozpoczyna zupełnie nową.