Definicja konkursu

Definicja konkursu

Konkurs w swojej definicji oznacza przyznanie nagrody. Ja jednak chcę porozmawiać teraz o konkursach, które znamy z telewizji, z prasy, z Internetu. Można powiedzieć nawet, że żyjemy w świecie, gdzie konkursy są standardem, gdzie po prostu można grać i niczym się nie przejmować. Przejdę jednak do rzeczy, ponieważ jak wyczuwam chyba tylko ta rzecz interesuje Was, czytelników w tym tekście najbardziej. Definiując więc konkurs, pozwolę sobie napisać, iż jest to przyznanie nagrody za wykonaną czynność i osiągnięcie najlepszych rezultatów – to jednak tylko jedna definicja z setek innych, ponieważ konkurs to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wszelkie zabawy, w których można coś wygrać – nagrody rzeczowe, nagrody pieniężne, drobne upominki i wiele, wiele więcej – w zależności od tego, co organizator będzie w stanie zaoferować. Chcąc zdefiniować jednak słowo „konkurs” w jednym zdaniu, można posunąć się o stwierdzenie, że jest to akcja, która ma na celu znalezienie jedynego zwycięzcy bądź kilku – co przewiduje regulamin konkursu.

Sens konkursów

Bardzo wielu ludzi bierze udział w konkursach, niemniej jednak tak naprawdę nie zastanawia się nad tym, po co te konkursy są tworzone. Odpowiedzi może być kilka, gdyż właśnie to konkursy są organizowane dla ludzi, ale mają też wyciągnąć pewne korzyści dla organizatora. Regulamin przewiduje bardzo wiele punktów, które traktują o ochronie naszych danych osobowych – w konkursach możemy wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych i przekazywanie ich do osób trzecich. I tutaj właśnie pojawiają się te korzyści dla organizatora – dane takie mogą zostać sprzedane wielu firmom, np. operatorom telefonów komórkowych. Sens konkursów nie jest trudno ujrzeć, ale powiem, iż potrzeba mieć nie tyle co doświadczenie, ale ogólną znajomość rynku promocji, bo konkursy są również tworzone pod promocje. O tym jednak powiem później, gdyż to temat, który wymaga dokładnego i starannego opisania. Jeśli ktoś myślał, że konkursy są organizowane od tak to powiem mu tylko tyle, że taka osoba jest w błędzie. Konkursy są organizowane po to, aby organizator osiągnął takim działaniem pewne korzyści. Nie są to może jakieś wielkie korzyści, ale później ludzie o takich konkursach pamiętają i wracają, a siła takiego powrotu jest często kilkukrotnie większa, a szczególnie u tych, którym uda się cokolwiek w takich konkursach wygrać. O kwestii inwestowania w konkursy również wspomnę, bo nie tylko organizator, ale również inwestorzy mają spore pole do korzyści, gdyż w zależności od skali konkursu mogą pojawić się różne dodatki dla organizatorów, nie tylko dane uczestników, ale także promocja produktów, promocja firmy.

Idea konkursów

Idea konkursu to bardzo ważny punkt dla którego właśnie konkurs w ogóle jest organizowany i w ogóle się odbywa. Idea konkursu ściśle określa jego zamierzenia – czyli korzyści, które mają wynikać z konkursu, wszelkie nagrody i inne postanowienia, które przed rozpoczęciem akcji konkursowej są bardzo ważne. Powiem nawet, że bez idei konkursów w ogóle nie ma mowy o konkursie, gdyż nie ma wtedy on najmniejszego sensu zarówno dla sponsorów nagród na konkursy jak również dla samych organizatorów, którzy zapewne chcą osiągnąć pewne korzyści organizacją konkursu. Opracowanie idei konkursu nie jest trudne, ale wymaga uwagi, gdyż bez tego konkurs jest całkiem nic niewarty. A jeśli uda nam się opracować naprawdę ciekawą i unikalną ideę konkursu, to możemy być pewni, że nigdy nie będziemy zawiedzeni z tego, co konkurs po sobie pozostawi. Dobry regulamin, dobra idea, imponujące nagrody i głośna promocja – tyle czynników wystarczy, aby otrzymać miano profesjonalnego konkursu, konkursu najsławniejszego, bo właśnie o to w tym chodzi. Jeśli tylko coś jest dobre, to trafia do każdego – nawet największego malkontenta.

Znaczenie konkursu

Konkurs nie oznacza wiele, a szczególnie dla uczestnika konkursu. Za to jeszcze więcej oznacza dla tego, kto konkurs organizuje, bo niewątpliwym faktem jest to, iż przecież konkursy organizowane są po to, aby z konkursów takich osiągać profit dla firm jak również dla produktów, np. konkurs mający promowanie nowego produktu na rynku. Rejestrujesz się w konkursie i wyczekujesz na informację o tym czy rzeczywiście udało Ci się wygrać czy też czy przegrałeś. Najczęściej informacja o przegranej nie jest wysyłana, ale do takiego wniosku można dojść tuż po finale – czy udało nam się wygrać czy też nie.

To tylko zabawa

Zapamiętaj czytelniku – każdy konkurs to tylko zabawa. W prawdzie w konkursach wygrywamy, ale nie należy podchodzić do nich zbyt poważnie. Trzeba mieć dystans do takich zabaw, gdyż zwykle są one organizowane przez firmy, które wiedzą jak sprawić, aby firma, która jest inwestorem i twórcą konkursu, otrzymała jak najwięcej korzyści – możemy nazwać do takim PROFITEM – to swego rodzaju korzyść. Oczywiście zabawą jest wypełnianie różnych zadań i ogólne bawienie się w konkursach – mamy określone zadania do wykonania i toteż realizujemy, bawiąc się! Czerpiąc rozrywkę z konkursów mamy również okazję wygrać całkiem atrakcyjne nagrody. Zadam więc pytanie – Warto uczestniczyć w różnych konkursach czy lepiej takie zabawy omijać z daleka, hm?

Uczestnictwo

No właśnie i teraz stoimy przed tematem, który jest bardzo skomplikowany – przed kwestią, która dotyczy uczestnictwa w konkursie. Istnieje kilka zasad, które definiują prawdziwy konkurs, ale chyba nie o tym będę tutaj pisał, gdyż zrobię to w podobny, ale inny sposób. Nie będę pisał o takich zasadach, niemniej jednak wymienię rodzaje konkursów i uczestnictwo w nich – na czym dokładnie polega i z czym się takie uczestnictwo wiąże. Zacznę więc od tego, iż istnieją konkursy darmowe, które nie wiążą nas do niczego – rejestrujemy się w konkursie, udzielamy odpowiedzi na pytania, ew. wypełniamy inne zadania i czekamy na wyłonienie zwycięzców. Istnieją jeszcze konkursy płatne, w których za uczestnictwo musimy zapłacić. Takie konkursy są jednak z nagrodami gwarantowanymi i trudno nazwać je konkursami, gdyż musimy zapłacić i nie wiadomo jakiej wartości nagrodę otrzymamy. Płatne konkursy, to np. konkursy SMS, ale również inne akcje, które organizowane są komercyjne, czyt. nastawione na zyski z uczestników. W takich konkursach idea jest niepotrzebna, gdyż organizator ma jedną korzyść – pieniądze z uczestników i to nie małe pieniądze!