Gry akcji

Gry akcji

Obecnie z całą pewnością ten gatunek zaliczyć będziemy mogli do jednego z najpopularniejszych jeśli chodzi o gry komputerowe, ale jednocześnie także i gry akcji. W tym gatunku wyróżnić będziemy mogli między innymi takie rodzaje gier jak bijatyki, strzelanki, platformówki, czy też gry typu hack and slash. W przypadku gier akcji, jak sama nazwa wskazuje, cała rozgrywka opierać będzie się przede wszystkim na dynamiczności oraz szybkości tego co dzieje się na ekranie komputera, gdzie od gracza wymagać będzie się z całą pewnością nieprzeciętnego refleksu. Obecnie najczęściej produkuje się shootery, czyli strzelanki, jeśli chodzi właśnie o ten gatunek. Co roku wychodzą kolejne tytuły, których fizyka gry oraz same środowisko graficzne są coraz bardziej powalające, dzięki czemu zwiększają się także wrażenia podczas gry oraz jej realistyczność, a to chodzi większości graczy, którzy sięgają po takie tytuły, szukając między innymi możliwości zakosztowania mocniejszych wrażeń oraz przynajmniej odrobiny adrenaliny.

Bijatyki

Gry tego typu inaczej nazywane są także mordobiciami od angielskiej nazwy beat’em up, która w dokładnym tłumaczeniu oznaczać będzie ‘pobij ich wszystkich’. Jeden z podgatunków gier komputerowych, który zaliczany będzie do gier akcji, gdzie nacisk kładziony będzie przede wszystkim na walkę pomiędzy dwoma graczami, czy też graczem oraz przeciwnikiem komputerowym. Gatunek ten po raz pierwszym pojawił się w latach siedemdziesiątych i natychmiast stał się fenomenem, a to wszystko za sprawą tytułu Street Fighter, który następnie doczekał się wielu kolejnych wersji oraz wydań na większość popularnych konsol. Obecnie najpopularniejszymi będą już bijatyki trójwymiarowe, co daje zawodnikom o wiele większą możliwość, między innymi jest tak, w grze Tekken 5, która jest jedną z bardziej popularnych serii jeśli chodzi właśnie o bijatyki. W zależności od rodzaju gry zawodnicy albo walczą na pięści, albo wykorzystują różnego rodzaju broń, czy też w większości przypadków posiadają dodatkowe umiejętności, czy też moce, które mogą wykorzystywać przeciwko swojemu oponentowi.

Hack’n’slash

Jest to kolejny gatunek gier komputerowych zaliczany do gier akcji, którego angielska nazwa często tłumaczona będzie jako ‘tnij i siecz’. Gry tego typu zostały wyodrębnione z innych rodzajów gier takich jak gry fabularne, czy też RPG, gdyż w ich przypadku większą uwagę przywiązuje się do fabuły, w grach hack’n’slash przede wszystkim do pozbywania się kolejnych przeciwników, przeważnie potworów, a oprócz tego zdobywanie kolejnych punktów doświadczenia oraz rozbudowywanie swojej postaci i ulepszanie jej ekwipunku.

Platformówka

Gry tego typu z całą pewnością zaliczyć będziemy mogli do jednych z najbardziej popularnych swojego czasu. Mówiąc najogólniej są to gry zręcznościowe, które opierać będą się przede wszystkim na przemieszczaniu bohatera po kolejnych i urozmaiconych lokacjach, które w większości przypadków przybierają formę wielopoziomowych platform, stąd też wywodzić będzie się sama nazwa tego gatunku. Najpopularniejszymi grami tego rodzaju były przede wszystkim kolejne serie Mario Bros, gdzie jak na typową platformówkę przystało, trzeba było dodatkowo unikać pułapek, likwidować przeciwników oraz zbierać różnego rodzaju bonusy i dodatki. W dzisiejszych czasach ten gatunek gier zaliczany jest raczej do archaicznych spotkać będziemy mogli je jeszcze na niektórych z konsol, szczególnie tych mniejszych. Gry te zapisały się jednak w historii i zapewniały przez długi okres czas rozrywkę przynajmniej kilku pokoleniom graczy, którzy nierzadko zarywali cały noce, aby przejść daną grę i posiadać satysfakcję z jej ukończenia.

Shooter

Shooter, czy też inaczej popularna strzelanka albo strzelanina stanowić będzie jeden z podgatunków popularnych gier akcji. Koncentrować będzie się przede wszystkim na zabijaniu przeciwników przy wykorzystaniu różnego rodzaju broni, głównie broni palnej. Obecnie strzelaniny stanowią większość gier komputerowych, gdyż na nie jest właśnie największy popyt i to one cieszą się największym zainteresowaniem, wykształciło się wiele ich rodzajów. Wyróżnić będziemy mogli między innymi strzelanki pierwszoosobowe, trzecio osobowe i tak zwane shoot’em upy. Dwie pierwsze różnić będą się tym jak postrzegana jest przez nas postać. W przypadku gier pierwszoosobowych widzimy tylko broń trzymaną przez naszą postać, jesteśmy tak jakby więc jej oczami, w grach trzecio osobowych widzimy ją natomiast całą, zza pleców. Do shoot’eum up zaliczyć będziemy mogli między innymi grę zaliczaną do klasyki obecnie, a mianowicie Space Invaders. W przypadku tego rodzaju shooterów postacie pojawiać będą się falami a ich ilość oraz wytrzymałość wrasta z każdym kolejnym poziomem.

FPS

FPS jest skrótem od chyba obecnie najpopularniejszego podgatunku gier akcji jaki można wyróżnić, a mianowicie First-person shooter. W tym przypadku gracz będzie sterował postacią patrząc jakoby jej oczami. W przypadku gier tego typu sama fabuła nie będzie należała do najambitniejszych, czy też najbardziej rozbudowanych, a głównym zajęciem graczy będzie zabijanie przeciwników oraz unikanie wrogich strzałów i przedostawanie się do kolejnych lokacji oraz wykonywanie następnych misji. W grach takich przeważnie mamy do wyboru kilkanaście rodzajów broni o różnej mocy, zasięgu oraz różnych możliwościach. Za pierwszą grę FPS obecnie uważa się Wolfensteina, który wydany był w roku 1992 i był pierwszą grą wykonaną prawie w 3D. Obecnie określa się, że było to 2,5D, gdyż wszystkie lokacje znajdować mogły się na jednym poziomie, a zawodnik nie miał możliwości przemieszczania się w górę, czy też w dół. Do historii tej serii wpisała się także gra Quake, która była niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju, z resztą jak wszystkie jej kolejne wersje. Wszystko to za sprawą unikalnego silnika gry, który sprawiał, że była ona bardzo dynamiczną. Na silniku tym powstało wiele innych tytułów, między innymi sieciowych FPS-ów takich jak Warsaw, czy też Wolfenstein: Enemy Territory. Wymieniać można jeszcze wiele innych tytułów oraz podawać kolejne przykłady, gdyż liczba gier akcji jest naprawdę duża, są to przecież najpopularniejsze gry.