Konkurs w sieci

Konkurs w sieci

Konkurs w Sieci działa na trochę innych zasadach niż pozostałe konkursy, które organizowane są fizycznie – w różnych lokalach, na różnych imprezach, w sklepach i salonach, w wielu firmach. Konkursy internetowe to zupełnie inna bajka konkursów, choć obejmuje ją definicja normalnego konkursu. Konkurs internetowy jak najbardziej może działać zgodnie z prawem, pod warunkiem, że konkurs taki będzie prowadzony przez zarejestrowaną działalność, gdyż inaczej prowadzenie konkursu nie jest możliwe – od nagród trzeba przecież odprowadzać podatek, a taki ponosi organizator albo wygrany. Nie zmienia to jednak faktu, iż legalny konkurs organizowany jest przez zarejestrowaną działalność gospodarczą, a nie przez grupę zapaleńców, którzy postanowili zorganizować konkurs, bo…bo postanowili taki konkurs zorganizować. I czas teraz na mroczą prawdę – niestety to prawda, że konkursy internetowe często są konkursami sztucznymi. Wielu organizatorów oferuje sporo nagród, ale tak naprawdę nikt nie jest w stanie sprawdzić czy takie nagrody rzeczywiście są do wygrania. Przykładem tego może być nielegalny konkurs, czyt. prowadzony na osoby fizyczne, które nie udostępniają żadnych informacji o sobie. Nie jest to do końca czyste zagranie, ale szkoda też, że niewiele urzędów zajmuje się wyłapywaniem tego typu akcji.

Zasady konkursów

Zasady konkursów internetowych są takie, jak każdego innego konkursu. Nie ma w tym punkcie nic dziwnego, gdyż konkurs to konkurs. Nic więcej i nic skomplikowanego to nie jest. Jak jednak wcześniej wspomniałem – istnieje bardzo wielka grupa organizatorów, która tworzy sztuczne konkursy. Rozwiązanie na wyżej wspomniany problem jest tylko jedno – zawsze warto brać udział tylko w tych konkursach, które rzeczywiście są konkursami pewnymi i zweryfikowanymi. Radzę z dala trzymać się od konkursów, które są niepewne, gdyż skutki udostępniania swoich danych mogą być naprawdę katastrofalne. Przykładem takiej akcji może być to, iż udostępnione przez nas dane mogą zostać przekazane osobom trzecim, a my niewiele możemy zrobić w takiej sprawie, gdyż konkurs, który jest organizowany „na lewo” często jest organizowany przez organizatorów, którzy skutecznie korzystają z anonimowości w Sieci. Wyłapanie takich oszustów jest trudne jak nawet niemożliwe. Trzeba wielu godzin, a nawet dni pracy, ażeby sprawców takich incydentów nakryć i surowo ukarać.

Korzyści

Konkurs internetowy dla organizatora może przynieść większe korzyści, gdyż jego idea może być naprawdę szeroko rozwinięta. Nie ma tutaj nic dziwnego, gdyż Internet odgrywa w życiu każdego internauty bardzo ważną rolę, a jeśli pojawia się okazja na skorzystanie z oferty konkursowej, okazja na wygranie bardzo atrakcyjnych nagród, to nie stoi nic na przeszkodzie, aby wziąć udział w konkursie. Korzyści mogą na pierwszy rzut oka należeć tylko do nas, ale zwykle w ukrytych korzyściach spoczywa bardzo wiele korzyści dla samych organizatorów konkursów. Przykładem tego może być promocja strony internetowej, promocja nowych usług internetowych czy cokolwiek innego. O konkursach promocyjnych porozmawiamy jednak później. Temat taki wymaga bowiem dokładnego omówienia, bo takie konkursy mogą być organizowane zarówno w Internecie jak również poza siecią.

Możliwości

Konkurs w Sieci ma naprawdę wielkie możliwości i spore pole do popisu jeśli chodzi o organizację takiego konkursu. Zarówno jeśli chodzi o treść konkursu jak również o nagrody w takim konkursie, aż po zasady uczestnictwa w konkursie internetowym można pokazać bardzo wiele różnic, które wynikają pomiędzy konkursem organizowanym fizycznie, a konkursem organizowanym wirtualnie – czyli za pośrednictwem Sieci Internet. Jeśli chodzi o rozbudowanie takiego konkursu, to można wymienić tutaj, np. interaktywność konkursu. Może to być napisana gra w technologii flash, w której za osiągnięcie najlepszych wyników możemy wygrać ciekawe nagrody.

Bezpieczeństwo

Konkursy internetowe nie cieszą się wielkim bezpieczeństwem. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, iż konkursy organizowane przez Internet często są przeznaczone dla mas, a jak wiadomo nie każdy w tej masie wie cokolwiek o zabezpieczeniach w Sieci. Powiedzmy więc teraz, że użytkownik numer jeden bierze udział w konkursie i użytkownik numer dwa również bierze udział w konkursie. Dodatkowo użytkownik oznaczony numerkiem dwa ma wielką wiedzę z zakresu informatyki i znalazł kilka luk w zabezpieczeniach systemu konkursowego. Pozwoli mu to na przejęcie konta użytkownika bez większego problemu. Co wtedy robi? Wystarczy tylko tyle, że zadba o zdobycie konta użytkownika numer jeden, który jest w czołowym miejscu w rankingu. Jeśli to zrobi to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić dane rejestracji – na kogo zostało zarejestrowane konto, adresy e-mail i numery telefonów. W konkursach organizowanych w prasie i w konkursach, które organizowane są w telewizji takich ryzykownych opcji nie ma. Ale tutaj w dużej mierze odgrywa rolę naiwność użytkownika – jeśli użytkownik jest naiwny to nawet na najbardziej zabezpieczonym serwerze, który obsługuje dane użytkowników nic nie podziała to, iż dane są szyfrowane, ponieważ użytkownik takie dane nieświadomie udostępni. I może to wydaje się głupie, ale wystarczy odpowiednie podejście do użytkownika i sprawa załatwiona.

Promocja sieciowa

Konkursy mogą mieć na celu promowanie danej marki w Sieci i nie jest to nic odkrywczego. Warto jeszcze jednak napisać, iż konkursy same muszą się promować, ale jeśli chodzi o te internetowe to promocja tutaj nie musi być duża. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – dlatego, iż bardzo wiele konkursów wprowadza metody – poleć nasz konkurs znajomym i spraw, aby oni również wygrali, tak samo jak Ty! Konkursy prócz tego, że same promują się w Sieci, promują również markę bądź produkt, który za zadanie konkursu jest wypromować. To bardzo ciekawe, ponieważ konkursy właśnie tak działają – można powiedzieć, że to nawet lepiej, gdyż konkursami można zastąpić reklamy – oczywiście na myśli cały czas mam konkursy promocyjne, które są organizowane w Internecie. Szkoda jednak, że jak wcześniej wspomniałem bezpieczeństwo takich konkursów nie jest wysokie, a oszustów, którzy tworzą sztuczne konkursy nie brakuje. Powodem tego jest to, iż często takie konkursy są skuteczne, ale nikt nie ma je specjalnie jakoś weryfikacji podać – i to jest ten zasadniczy błąd o racji bytu takich konkursów. My w tym temacie wiele nie możemy powiedzieć, ponieważ jesteśmy konsumentami, możemy za to wszelkie podejrzenia o takich nielegalnych konkursach zgłaszać do odpowiednich urzędów.