Aperitif

Napoje alkoholowe na litery A i B

Napojem alkoholowym nazywa się napój, który ma więcej niż pół procenta. Do takich napojów należą absynt, który jest z różnych ziół takich, jak koper włoski, hyzop czy liść piołunu. Jest zaliczany do likierów lub wódek smakowych. Nie jest butelkowany z dodatkiem cukru. Następnym napojem jest aperitif podawany na różnego rodzaju przyjęciach. Aperol ma kolor jasnoczerwony z Włoch. Składnikami są goryczka, gorzka pomarańcza, rabarbar i zioła. Natomiast arak jest azjatyckiego pochodzenia ryżu lub daktyli. Bimber to napój produkowany w warunkach domowych. Można go produkować ze zboża, owoców. Zakazana produkcja. Bombardino to włoski napój alkoholowy bardzo popularny wśród narciarzy Alp. Bukiet jest napojem alkoholowym wina lub koniaku. Nazywany przez kiperów w potocznej nazwie. Jak się okazuje Bulmers Original Iris Cider tak brzmi nazwa produkowanego w Irlandii cydru. Jest dostępny w butelkach trzysta trzydzieści mililitrów i litrowych oraz w puszkach po pięćset mililitrów. Podawany w barach jako cydr nalewany.

Absynt

Jest to napój wysokoprocentowy. Otrzymuje się go przede wszystkim z destylacji różnych ziół, głównie kwiatów i liści piołunu, anyżu. Czasami dodaje się do tego koper włoski, hyzop i inne. Zalicza się go do likierów bądź też wódek smakowych. Czasami błędnie klasyfikowany jest do nalewek. Nie dodaje się do niego cukru. Najczęściej ma on kolor zielony. Dlatego też między innymi twierdzi się, iż może on mieć właściwości psychoaktywne. Posiada wysoką zawartość alkoholu, ale też i olejków eterycznych.

Aperitif

Posiada on zawartość alkoholu od osiemnastu do trzydziestu pięciu procent. Aperitif stanowi swoistą mieszankę różnych nalewów z ziół i korzeni, z dodatkiem licznych destylatów. Tą samą nazwą określa się również, szczególnie we Francji, napój alkoholowy, który wypijany jest przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu. Towarzyszy najczęściej licznym przekąskom, jak chociażby orzeszkom ziemnym, chipsom czy pistacjom. Należy przyznać, że aperitif jest jednym z popularniejszych sposobów na poprawienie sobie apetytu, a jednocześnie na ulepszenie trawienia każdego posiłku.

Bombardino

Napój alkoholowy tego typu ma pochodzenie włoskie. Jest on szczególnie popularny głównie wśród narciarzy z okolic Alp. Należy przyznać, że w jego skład wchodzą między innymi: ajerkoniak, whisky lub brandy lub rum, bita śmietana, czasami również kawa. Ponadto bombardino podawane jest zawsze na gorąco, ponieważ wtedy właśnie ma ono najlepszy smak. Jednocześnie ma on przede wszystkim za zadanie rozgrzewać i orzeźwiać. Podczas dalekich i długich wypraw w góry dobrze jest mieć go przy sobie. Wtedy na pewno się nie zamarznie.

Arak

Napój ten ma pochodzenie arabskie. Dosłownie słowo ‘arak’ oznacza ‘słodki sok’. Jest to niezwykle aromatyczny napój azjatycki i arabski. Zawartość alkoholu wynosi tutaj około sześćdziesiąt procent. Jest on otrzymywany głównie poprzez destylacje sfermentowanego zacieru z ryżu bądź daktyli. Jednocześnie dodaje się do tego melasę z trzciny cukrowej. Całość jest niezwykle mocna. Najczęściej napój ten wykorzystywany jest na rodzinny spotkaniach, jak chociażby na uroczystościach weselnych. Jest bardzo popularny we wszystkich krajach arabskich i w Chinach.

Aperol

Jest to swoisty rodzaj aperitifu. Pochodzi z Włoch. Posiada zawartość alkoholu w wysokości około jedenastu procent. Posiada on jasnoczerwony kolor. Głównymi jego składnikami są: goryczka, rabarbar, gorzka pomarańcza oraz wyciąg z kilkunastu ziół. Na początku swojej „kariery” był on sprzedawany na początku dwudziestego wieku przez Giuseppe Barbieri. W czasach współczesnych zajmuje się tym firma Campari Group. Należy przyznać, że jest to jeden z delikatniejszych aperitifów, jakie istnieją. Posiada delikatny bukiet i pyszny smak.