Promocja konkursem

Promocja konkursem

Tajemnicą nie jest to, że konkursy organizowane są w jednym celu – w celu, którzy ma przynieść określone korzyści organizatorowi konkursu, którzy przecież poświęca czas na zajmowanie się akcją konkursową i pozyskuje sponsorów na nagrody bądź sam takie nagrody finansuje. Tym razem chciałbym porozmawiać o korzyściach takich, jakimi jest promocja produktów, promocja marek firm za pomocą konkursów. Można powiedzieć, iż konkursy to alternatywne rozwiązanie do reklam, gdyż właśnie za pomocą konkursów promuje się bardzo wiele usług jak również marek firm, które później są rozpoznawane przez społeczeństwo. Przykładem dobrze wypromowanych marek może być Coca-Cola, której logo rozpoznawane jest przez ludzi na całym świecie. Powodem takiej sytuacji nie są nadmierne konkursy, ale przyczynianie się do wspierania wielu organizacji, do oferowania swoich produktów w każdym zakątku świata. Konkursy to jednak dobry pomysł na to, ażeby nasza marka była pozytywniej rozpoznawana i przede wszystkim popularniejsza. Taka jest magia konkursów i jeśli uda nam się zorganizować ciekawą akcję, to profit z takiej jednej akcji może być nieprawdopodobnie wielki.

Szanse na wygraną

Szanse na wygraną w konkursach organizowanych przez sklepy są naprawdę wielkie. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że są to szanse wyższe od normalnych, standardowych konkursów, które możemy znaleźć w gazetach jak również w programach telewizyjnych. Dlaczego tak jest? Powodem tego jest to, iż sklepy często mają większy kapitał niż organizatorzy, którzy organizują konkurs w zupełnie innych warunkach. Skąd pewność, że szanse na wygraną są większe? Ponieważ jeśli sklep dysponuje większymi możliwościami, to też więcej osób wygrywa. Nie mówię, że każdy odnosi zwycięstwo w takich konkursach, ale jest to znaczna większość uczestników. Są to lepsze i gorsze nagrody, ale w każdym razie nadal są to nagrody – nie należy o tym zapominać. Jeśli chodzi o konkursy w sklepach, to jeden sklep internetowy czas temu organizował akcję, która miała na celu nagradzanie tych, którzy tworzą rzetelne recenzje będące fundamentem jeśli chodzi o dokonywanie wyboru produktów przez klientów sklepu internetowego. Rzetelne recenzje naprawdę pomagają, a sklep taki umiał to docenić i nagradzał ciekawymi nagrodami osoby, które rzeczywiście odwaliły kawał dobrej roboty. Dobra recenzja to nie tylko tekst, ale szczere przemyślenia – to tak całkiem nawiasem.

Konkursy w sklepach

Konkursy promocyjne najczęściej swoją rację bytu znajdują we wszelkich sklepach. Zarówno sklepy internetowe jak i sklepy fizyczne, np. markety prowadzą konkursy mające na celu popularyzowanie jakiegoś produktu bądź budowanie pozytywnego wizerunku danego przedsiębiorstwa. Konkursy w sklepach mogą mieć różny charakter, gdyż taki jest ustalany przez organizatora akcji promocyjnej – może to być zarówno akcja polegająca na wystawianiu ocen produktom jak również akcja dotycząca tego, kto najwięcej w danym miesiącu w jednej Sieci handlowej zrobi zakupów. To oczywiście takie mało przemyślane przykłady organizowania konkursów w sklepach, ale należy mieć na uwadze, że takie akcje jak najbardziej znajdują rację bytu i nie ma w nich nic dziwnego. Są nieco w bardziej ciekawszej formie, gdyż ich zadaniem jest sprawianie, aby klient już na wstępie był zainteresowany daną ofertą konkursową. Przykładem ostatniego konkursu, który cieszył się sporym powodzeniem był konkurs mBanku, który polegał na tym, iż ten, kto najwięcej transakcji swoją kartą VISA przeprowadzi w miesiącu lipcu, wygra bardzo ciekawą nagrodę. Nagrodzonych było naprawdę sporo osób! Korzyści, które przyniosła taka akacja to przede wszystkim promocja kart VISA, promocja marki banku i inne korzyści, które dały +10 punktów do ważności banku wśród klientów. Pojawia się więc tutaj stwierdzenie, że dobry konkurs, który ma opracowaną ciekawą ideę naprawdę może być udaną akcją. Trzeba jednak do zorganizowania takiej akcji poważnych ludzi, a najlepiej firmy, która ma w tym wielkie doświadczenie.

Nagrody

W konkursach promocyjnych nagrody mogą być różne. Naprawdę nie jestem w stanie przewidzieć jakie to mogą być nagrody, gdyż o takich rzeczach decyduje tylko i wyłącznie organizator konkursu jak również sponsorzy – jeśli tacy oczywiście są. Mogę jednak wymienić kilka nagród, które najczęściej są do wygrania w poważnych konkursach promocyjnych, które są jak najbardziej organizowane legalnie – dlatego też powiedziałem, że są to poważniejsze konkursy promocyjne. Nagrodami w konkursach takich jest spora pula pieniędzy jak również samochody i sprzęt elektroniczny, który przynależy do sprzętów wyszukanych i dostępnych tylko dla naprawdę wymagających. Bardzo wielu organizatorów stać na takie nagrody, pod warunkiem, że zamierzenia konkursu są ściśle ustalone. Nie mówię tutaj też o nagrodach wartych daremne grosze, ale o nagrodach, które można uzyskać za naprawdę wysokie kwoty i to mówię naprawdę wysokie kwoty. Nic to – bardzo wiele sklepów takie konkursy organizuje i jak najbardziej są to w pełni profesjonalne konkursy, nie fikcyjne – to tak chciałem na zakończenie zaznaczyć.

Nasze dane

Nasze dane, które podajemy w konkursach promocyjnych mogą być wykorzystywane i przekazywane osobom trzecim, ale tylko pod warunkiem, że my na takie przekazanie naszych danych wyrazimy odpowiednią zgodę. Regulamin nie może przewidywać takich opcji, gdyż muszą być one osobno zaznaczane w odpowiednich klauzulach. Sklepy jednak rzadko kiedy nasze dane przekazują osobom trzecim. Jeśli coś, to tylko powiadamiają nas o gorących promocjach i ciekawych okazjach, które możemy uchwycić w Internecie – mówiąc oczywiście o sklepach internetowych. Jeśli chodzi o sklepy fizyczne to sytuacja ta prezentuje się zupełnie tak samo z tym, że zasady konkursów najczęściej są lekko zmienione i powiem nawet, że zbyt szablonowe. Nic w tym temacie nie zrobimy, gdyż konkursy działają właśnie na takich zasadach – konkurs w markecie zawsze będzie szablonowy.

Zalety i wady

Konkursy promocyjne mają swoje zalety – promowanie marki, często kilku nowych klientów i inne z tego tytułu płynące korzyści. Głównie jednak chodzi o promocję, gdyż taki efekt najłatwiej jest wyegzekwować z akcji konkursowej – o ile oczywiście konkurs zapowiadał się naprawdę atrakcyjnie i takim też konkursem był. Minusy są również zauważalne – jeśli konkurs nie będzie należał do udanych to organizator może zostać pociągnięty na ogromne straty – wiadomo – finansowanie nagród i inne związane z tym procesy.