The Sims

Symulator

Całkowicie poprawnie symulatory nazywane będą komputerowymi grami symulacyjnymi. Głównym zadaniem tego typu gier będzie imitowanie wrażenia różnorakich doznań, które zaznać możemy także w codziennej rzeczywistości, ale dodatkowo także takich, które podsuwać będzie nam nasza własna wyobraźnia. Wyróżnić będziemy mogli różnego rodzaju symulatory, między innymi lotu, poruszania wszelkim rodzajem pojazdów, nawet kosmicznych. Charakteryzować będą się przede wszystkim bardzo dużym staraniem o odzwierciedlenie rzeczywistości, czy też próbę kreowania rzeczywistości całkowicie odmiennej od tej prawdziwej. Profesjonalne symulatory w dzisiejszych czasach znajdują zastosowanie między innymi w przypadku szkoleń pilotów samolotów i innych maszyn latających. W tworzeniu takich gier bardzo często swej pomocnej ręki użyczają specjaliści w danej dziedzinie, której dana gra będzie się tyczyć co dodatkowo ma pomóc zachować jak największe zbliżenie do prawdy i brak jakichkolwiek niedociągnięć, które także mogą być możliwe.

Gry ekonomiczne

Gry te będą bardzo specyficznym rodzajem rozrywki komputerowej, która będzie w sobie łączyła gatunek jakim jest strategia oraz właśnie symulacja. W przypadku gier ekonomicznych czynniki ekonomiczne będą w większości przypadków o wiele ważniejszymi niż sam czynnik bitewny, często nie będą zawierać w ogóle żadnych śladów elementów militarnych. Gry planszowe tego typu nie cieszą się dużą popularnością, w przypadku gier komputerowych jest jednak całkowicie inaczej. Do najpopularniejszych zaliczyć będziemy mogli tytuły pochodzące z całej serii gier SimCity, czy też Tycoon, gdzie wydanych tytułów było naprawdę bardzo dużo i były bardzo różnorodnymi, dzięki czemu każdy ma możliwość znalezienia czegoś w pełni odpowiedniego dla siebie samego. Prawdziwą grą symulacyjną z prawdziwego zdarzenia i jednocześnie ekonomiczną będzie każda ta, która nie oferuje żadnej grafiki tylko czysto tekstowy interfejs zawierający dane przyjmujące postać liczbową, rachunki zysków oraz strat, bilanse i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Na podstawie takich symulatorów ekonomii, organizowane są różnego rodzaju szkolenia. Będzie to jednak bardzo specyficzny rodzaj komputerowej rozrywki, jeśli jeszcze w ogóle można go nazwać rozrywką.

Historia

Pierwsze gry symulatorowe powstawały już w latach osiemdziesiątych. Jednak do czasu, kiedy grafika 3D nie znajdowała się już na co najmniej przeciętnym poziomie, gry tego typu nie dostarczały zbyt dużej ilości wrażeń, ani nie były realistycznymi. Lata dziewięćdziesiąte to już początek coraz bardziej dynamicznego rozwijania się gier tego właśnie typu. Największa popularnością cieszyły się i cały czas cieszą się symulatory lotu, czy to samolotami, czy różnymi innymi pojazdami potrafiącymi wzbić się w powietrze.

Symulator życia

Jest to jeden z rodzajów gier symulacyjnych w przypadku których gracza musi skupić się przede wszystkim na kierowaniu życiem danej jednostki, czy też większej ich ilości. Rozgrywka obracać będzie się wokół pojedynczych osób, czy też trochę większej ich grupy, relacji jakie pomiędzy nimi zachodzą, może to być jednak także symulacja całego szeroko pojętego ekosystemu. Gry należące do tego gatunku podzielić będziemy mogli na te, które symulują procesy biologiczne, w celu zaznajomienia graczy z zasadami genetyki oraz przetrwania w środowiskach, które są dla danego organizmu niekorzystne. Inne to między innymi symulatory socjalne, gdzie skupienie będzie kładło się przede wszystkim na interakcje pomiędzy postaciami, które występują w grze. Ostatni z rodzajów to symulatory zwierząt, skupiające się na interakcjach pomiędzy graczem a wirtualnym stworzeniem. Największą popularnością mimo wszystko cieszyć będzie się podgatunek jakim są symulatory socjalne, które dają graczom największą ilość rozrywki.

Symulator socjalny

Jest to jeden z najbardziej popularnych podgatunków symulatorów życia, oprócz niego wyróżnić będzie można jeszcze symulatory biologiczne oraz zwierzęce. Gry symulacyjne socjalne, skupiać będą się przede wszystkim na interakcji i stosunkach społecznych, które zachodzą pomiędzy bohaterami danej gry, którzy w większości przypadków są ludźmi. Obecnie za najbardziej popularną grę tego rodzaju uważa się The Sims, która wydana została w roku 2000. W momencie tym uznana została z jedyną w swoim rodzaju, jest to jednak lekkie przekłamanie, gdyż wcześniej istniało kilku prekursorów tego gatunku gier komputerowych. Ostatnimi czasy kolejne wersje tej gry oraz gra także wydane przez tego samego producenta, a mianowicie Spore doczekały się miana gier 2.0, czyli nowego wymiaru gier komputerowych. Jest to może drobna przesada, jednak z drugiej strony gry te dają każdemu z graczy naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Gry socjalne będą także czasami nazywane ‘grami w Boga’ gdyż dają możliwość tworzenia od podstaw świata oraz kontrolowania tego co się w nim dzieje, a szczególnie postaci w nim występujących, gdzie możemy zrobić z nimi tak naprawdę co chcemy w każdym momencie ich życia, łącznie z doprowadzeniem do ich śmierci na wiele mniej lub też bardziej wyrafinowanych oraz okrutnych sposobów. Gry te posiadają jednak bardzo dużo pasjonatów, szczególnie obecnie kiedy posiadamy możliwość grania z ludźmi z całego świata przy wykorzystaniu dobrodziejstw globalnej sieci internetowej.

The Sims

W przypadku tej gry tak naprawdę ciężko jest sprecyzować jej dokładny gatunek. Podaje się, że jest to gra strategiczna, w połączeniu z grą logiczną oraz symulacyjną. Od momentu jej wydania, czyli roku dwutysięcznego, sprzedanych na świecie zostało ponad szesnaście milionów kopii, nie licząc wszystkich dodatków, które wychodziły do tej gry. Obecnie cieszyć możemy cieszyć się już wersją gry opatrzoną numerkiem trzy. Gra ta przez niektórych jest nazywana także ‘grą w Boga’ gdyż gracz ma tak naprawdę bardzo szeroki wachlarz możliwości, wręcz nieograniczony jeśli chodzi o tworzenie świata oraz decydowanie o przyszłym losie bohatera, czy też większej ich ilości. Jest to z pewnością idealny i rozbudowany symulator życia, gry tego typu trzeba jednak lubić, gdyż nie jest to rozrywka dla każdego gracza. Jak pokazują dane statystyczne największym zainteresowaniem gry te cieszą się w śród dziewczyn w wieku w granicach kilkunastu lat.