Gry komputerowe

Gry komputerowe

Tym terminem określa się praktycznie wszystkie gry, które dostępne są na komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych, a więc notebookach lub laptopach. Mowa jest tutaj zarówno o grach, w które gra się poprzez płyty CD lub DVD, które instaluje się na komputerze, jak i te, które dostępne są poprzez łącze internetowe na stronach www za darmo lub za drobne opłaty, głównie rejestracyjne. Gry komputerowe dostępne są w wielu wersjach językowych, ale najczęściej po angielsku, polsku lub japońsku. Cieszą się one dużą popularnością. Przede wszystkim wynika to z ich bogactwa, że praktycznie codziennie można zagrać w zupełnie inną grę. Jednocześnie niezwykle pociągająca jest ich różnorodność. Praktycznie każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. Brak jest tutaj podziałów wiekowych, takich typowo wyraźnych, jak i płciowych. Mogą w owe gry zagrać zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, kobiety, jak i mężczyźni. Charakterystyczne jest to, że są one wprost symbolem komputerów dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku, coraz lepsze jakościowo.

Simoleon

Jest to wirtualna waluta, która wykorzystywana jest w grach komputerowych. Została ona stworzona przez firmę Maxi, którzy są autorami, twórcami serii SimCity, the Sims oraz the Urbz. Znakiem owej waluty jest coś na wzór znaku dolara, jednakże pisany krojem Tomic Sans z kółkiem w środku. Czasami prześmiewnie używa się tej nazwy dla określenia prawdziwej waluty dolara. Również w opowiadaniu Neala Stephensona simoleon jest formą elektronicznej waluty. Być może będzie to kiedyś w ogóle specjalna waluta przyszłości.

Evony

Jest to gra znana wcześniej jako Civony. Używa się do niej przeglądarki internetowej. Jest to gra wieloosobowa. Jej elementy przypominają Civilization, również grę komputerową. Została ona stworzona z wykorzystaniem technologii Adobe Flex. Należy do serii gier strategicznych, na platformie Windows lub Macintosh. Kontrolerami w niej są mysz oraz klawiatura. Gracz jest cywilem z ratusza, który posiada złoto, żywność, drewno, kamień i pięćdziesięciu mieszkańców na początek. Zadaniem jest powiększenie populacji, budowa domów, zdobywanie środków do życia i rozwoju miasta.

Space Ace

Gra ta należy do grupy gier zręcznościowych oraz gier akcji. Została ona wydana jako laser dysku przez firmę Cinematronics w 1983 roku. Pomysłodawcą był Rick Dyer, a autorem grafiki Don Bluth (dawniej animator Walta Disneya). Gra ta opowiada o losach międzygalaktycznego bohatera, który został przemieniony w swoje młodsze pokolenie, a jego dziewczyna została uprowadzona. Jego zadaniem jest uratowanie ukochanej i odzyskanie swojego prawdziwego wcielenia, obecnego. Pomysł wziął się poprzez interaktywną bajkę, którą się nie tylko ogląda, ale w sumie w której bierze się czynny udział.

Ape Academy

Gra ta znana jest też jako Ape Escape Academy na terenie Stanów Zjednoczonych, a jako Piposaru Akademia: Dossari! Sarugee Daizenshuu w Japonii. Jest to gra komputerowa z serii przygodowych. Została ona stworzona przez firmę Japan Studio, a wydana przez Sony Komputer Entertainment w wersji na konsolę PlayStation Portable. Zawiera w sobie prawie pięćdziesiąt małych gier, które w sumie w większości zostały zapożyczone z Ape Escape 2. Najpierw gra ta była wydana w Japonii, potem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Można w nią grać do czterech graczy.

Stranded 2

Jest to gra komputerowa, która została stworzona przez Unreal Software. Gracz jest tutaj samotnym rozbitkiem, który znalazł się na bezludnej wyspie po katastrofie swojego jachtu. Jego celem jest przeżycie i wydostanie się z wyspy. Gra jest zupełnie dostępna za darmo nawet na oficjalnej stronie producenta. Jest to niezwykle rozbudowana gra. Można między innymi stworzyć samemu odpowiednie narzędzia do przetrwania, jak młotek, zbudować schronienie, rozpalić ognisko i wiele więcej. Ma ona nawet oprawę w wersji 3D.

Snajper

Pełna nazwa tej gry to Snajper: Sztuka zwyciężania, czyli po angielsku Sniper: Art. Of Victory. Gra ta została stworzona w wersji FPS. Wcielamy się w niej w strzelca wyborowego. Bierze się tutaj udział w walkach na różnych frontach, głównie podczas drugiej wojny światowej. Powinno się w niej wykorzystywać zaawansowany system balistyczny, wyjątkowy system obsługi broni, jak i zawarte w tej grze realistycznie odwzorowane karabiny snajperskie właśnie z okresu drugiej wojny światowej. Cała gra wygląda niezwykle realistycznie.