Gry strategiczne - cz.2

Gry strategiczne – cz.2

Popularnie zwane będą także po prostu strategiami. Jest to jeden z gatunków gier komputerowych, który w zależności od tytułu przeznaczony będzie do jednego, czy też większej ilości graczy jednocześnie. W przypadku gier strategicznych wygrana nie będzie uzależniona tylko i wyłącznie od losu, ale bardzo dużą rolę będzie odgrywało odpowiednie planowanie, wiedza, ale także przyjęta strategia, która zostanie wykorzystana na polu walki. Gry tego typu będą mogły wymagać od użytkownika między innymi umiejętności takich jak dowodzenie wojskiem, czy też zarządzaniem kapitałem firmy, w wersji jak najbardziej zbliżonej do całkowicie oryginalnej oraz prawdziwej. Swojego czasu gry strategiczne cieszyły się bardzo dużą popularnością, w dzisiejszych czasach gatunek ten, podobnie jak wiele, wiele innych ustąpić miejsca musi grą akcji, które cieszą się niezmiennie największą popularnością. Wyróżnić będziemy mogli wiele rodzajów gier strategicznych jednak z całą pewnością do najpopularniejszych zaliczyć będzie można gry turowe oraz RTS-y, czyli strategie czasu rzeczywistego.

Rodzaje

Obecnie do najbardziej popularnych rodzajów gier strategicznych zaliczyć będziemy mogli gry turowe, strategie czasu rzeczywistego oraz połączenie, czy też wymieszanie tych dwóch rodzajów. Pierwszymi grami strategicznymi, były właśnie strategie turowe. Wszystko opierało się na tym, że czas przeznaczony na rozgrywkę podzielony był po prostu na tury, jedna tura odpowiadała za jeden ruch, czy też działanie, które wykonać mógł gracz w danym momencie. Strategie czasu rzeczywistego, czy też RTS-y odróżniają się od klasycznych gier strategicznych przede wszystkim tym, że wszyscy wykonują swoje działania w tym samym czasie oraz momencie, gdzie nie będziemy wyróżniać podziału na kolejne tury. Z tego powodu gry stają się o wiele bardziej dynamiczne, a dodatkowo wzrasta z całą pewnością ich efektywność. Dodatkowo będą wymagały one od graczy zdecydowania, szybkiego myślenia oraz podejmowania decyzji, czy też planowania i szybkiego wprowadzania zmian w swoich wcześniejszych założeniach. Istnieją jednak głosy, które twierdzą, że gry te wymagają przede wszystkim umiejętności jak najszybszego klikania kursorem, a nie myślenia. W przypadku niektórych gier strategicznych oba z tych trybów będą się przeplatać i uzupełniać. Jednym z bardzo popularnych i chyba każdemu dobrze znanych przykładów może być gra jaką jest Fallaout.

RTS

RTS jest skrótem od angielskiej nazwy Real-time strategy, która oznaczać będzie jeden z rodzajów gier, a mianowicie gry strategiczne czasu rzeczywistego. Charakterystyczną cechą tej odmiany normalnych strategii będzie przede wszystkim to, że gracz nie posiada w żaden sposób ograniczonych ruchów oraz posunięć, gdzie rozgrywka nie jest dzielona na tury, ani kolejki kolejnych ruchów. Gracz ma możliwość podejmowania działań w momencie, w którym chce, musi jednak pamiętać, że w tym samym momencie działania podejmuje także przeciwnik. Gatunek ten będzie stawiał przede wszystkim nacisk na szybkość podejmowania kolejnych decyzji.

4X

4X jest bardzo specyficznym, ale zarazem i bardzo popularnym rodzajem gier strategicznych czasu rzeczywistego w przypadku których rozgrywka opierać będzie się na czterech podstawowych celach, a mianowicie eksploracji, ekspansji, eksploatacji oraz eksterminacji. Najbardziej popularną i znaną grą tego typu będzie z pewnością cała seria Civilization. Odniesienie te wprowadzone zostało po raz pierwszy ponad dziesięć lat temu i obecnie jest coraz częściej używane do opisania tego rodzaju gier. Każdy z tych trzech kolejnych rzeczowników będzie odgrywał swoją rolę w zdefiniowaniu tego typu gier strategicznych. Przede wszystkim eksploracja, która oznaczać będzie, że gracz musi przemieszczać swoje jednostki po kolejnych obszarach gry, tak aby móc odsłonić całą mapę i posiadać odpowiednią ilość informacji o świecie, który go otacza. Kolejny rzeczownik to ekspansja, ten natomiast oznaczać będzie konieczność powiększenia obszaru, który znajduje się pod kontrolą, najczęściej poprzez rozbudowywanie posiadanych już przez siebie lokacji oraz zajmowanie kolejnych terenów. Kolejnym krokiem jest eksploatacja czyli zbieranie oraz wykorzystywanie zasobów naturalnych oraz technologii zdobytych w danym terytorium, co będzie zwiększała efektywność dotychczasowych działań. Ostatni z kroków i rzeczowników to eksterminacja, czyli atakowanie i niszczenie rywali znajdujących się na zajmowanym przez nas terenie, czy też tych, którzy teren ten próbują nam odebrać.

Popularne tytuły

Jeśli chodzi o gry strategiczne wyróżnić będziemy mogli bardzo wiele popularnych tytułów w każdym rodzaju tych gier, obojętnie czy będą to strategie turowe, czasu rzeczywistego, mieszane, czy też 4X. Każda z nich będzie różniła się w specyficzny sposób i będzie przyciągała pasjonatów innych wrażeń oraz innego rodzaju rozrywki. Do najpopularniejszych tytułów zaliczyć będziemy mogli z całą pewnością Master of Orion, Civilization, Age of Empires, StarCraft, Fallout i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych gier komputerowych oraz wideo, które cieszyły się, czy też nadal cieszą bardzo dużą popularnością oraz uznaniem wśród szerokiego grona graczy komputerowych.

Civilization

Civilization jest nie jedną grą ale całą rozbudowaną serię gier strategicznych, których pierwsza część wydana została w roku 1991 i cały czas trwają prace nad nowymi częściami. Gra opiera się przede wszystkim na rozbudowywaniu i wpływaniu na rozwój własnych cywilizacji, zakładaniu miast, produkowaniu jednostek, obiektów różnego rodzaju oraz podbijania kolejnych cywilizacji, które także mogą nam zagrażać oraz rozwijaniu technologii, którą posiadamy. Jedną z najbardziej specyficznych cech jeśli chodzi o kolejne edycje tej gry jest jednoczesny rozwój demograficzny ludności oraz oddzielenie liczby jednostek czysto bojowych od liczby zwyczajnych mieszkańców i ludności cywilnej. W roku 2008 ukazało się Civilization IV: Colonization, które było odświeżoną wersją gry Colonization z roku 1994. W tym przypadku zawodnik może kierować Anglią, Francją, Hiszpanią, czy też Holandią i posiada za zadanie skolonizowanie nowego świata w okresie pomiędzy wiekiem XVII a XIX.