Mahjong

Mahjong

Mahjong jest pochodzącą ze Wschodu, a dokładniej mówiąc z Chin grą, która przeznaczona jest dla czterech osób. W rozgrywce wykorzystywało będzie się ko mplet prawie stu pięćdziesięciu prostokątnych kamieni, które są bardzo podobne do tych stosowanych w domino. Różnica polega jednak na tym, że posiadają na sobie szereg symboli, które podzielone są na cztery grupy, a mianowicie na Wiatry, Kwiaty, Pory Roku oraz Smoki. W planach twórców gra ta miała być hazardową, jednak zyskała sobie bardzo szybko popularność i obecnie gra się w nią po prostu dla przyjemności. Powstało naprawdę wiele wersji Madżonga, z tego też powodu gra staje się atrakcyjniejsza i dostosowana jest także do rozgrywki indywidualnej. Obecnie największą popularnością cieszą się zasady brytyjskie bazujące na starych chińskich, używanych nieprzerwanie do roku 1920 kiedy to miejsce miała pierwsza fala popularności Madżonga w szerokim świecie. Co ciekawe kamienie domina wykorzystywane przy grze służyć mogą także do wróżeni, wyróżnia się nawet kilka metod, najbardziej skuteczne ponoć to jednak metoda Mała i Wielka. Z powodu ich zaawansowania i skomplikowanych zasad nauczenie się działania tychże wróżb jest naprawdę trudne.

Rozgrywka

Samo przygotowanie gry zajmuje trochę czasu i jest związane z całym rytuałem, którego nie można pominąć. Od tego momentu jednak przechodzi się do ostatecznego celu gry, czyli zebrania czterech zestawów po trzy lub cztery takie same kamienie z jednej pary. Każdy z graczy, któremu uda się uzyskać taki układ wypowiada Madżong i miejsce ma podliczenie punktów wszystkich graczy przy danym rozdaniu. Zestawy mogą być róże. Jednym z nich jest Pung czyli trzy takie same kamienie, Kong czyli cztery kamienie identyczne oraz Czou czyli sekwens składających się z trzech kamieni tego samego koloru w danej kolejności. Każdy z graczy nap oczątku mapo trzynaście kamieni, natomiast wybrany przy przygotowaniu Wschodni Wiatr czternaście. Gra rozpoczyna się od zrzutki kamienia przez niego właśnie i kładzie on jeden ze swoich kamieni obrazkiem do góry wewnątrz pozostałej części muru. W momencie jeśli jakiejś osobie kamień ten jest potrzebny do uzyskania niezbędnej sekwencji wtedy ma możliwość jego zabrania. Sekwencje są wyraźnie poukładane w sakli ważności w momencie jeśli dwóm osobom brakuje tego samego krążka to komplementowania układu, pierwszeństwo zawsze przypadało będzie Pungowi. Aby gracz mógł osiągnąć Madżonga musi posiada przynajmniej czternaście kamieni, gdzie ostatni jest dodatkowo wzięty z mury, czy też z zrzutki. W momencie kiedy w końcu jeden z graczy ogłosi Mahjonga w tym momencie wszyscy wykładają swe kamienie na stół i miejsce ma podliczenie punktów uzyskanych.

Rozpoczęcie gry

Rozgrywka rozpoczyna się od tak zwanego Wyboru Wiatru Wschodniego, czyli ustalenia kolejności w jakich gracze będą dokonywali ruchów. Kolejna czynność to mycie kamieni, czyli ich odpowiednie mieszanie. Bardzo często mieszanie nazywane jest także ćwierkaniem wróbli od dźwięku stukających w siebie kamieni podczas ich mieszania. Kolejna faza to moment kiedy gracz buduje przed sobą jedną ścianę tak zwanego muru, która ma długość siedemnastu kamieni oraz wysokość dwóch. Teraz przychodzi czas na przerwanie muru, decyzja o tym czyja jest to rola podjęta zostaje poprzez rzut kostką. Zawodnicy rozdają sobie pozostałe kamienie oraz ubierają kilka z wcześniej powstałego muru specjalnie po to, aby potem była możliwość dobierania ich w trakcie gry.

Kamienie

Tradycyjny zestaw zawiera w sobie sto czterdzieści cztery kamienie wykonane z kości słoniowej, czy też bawolej oraz elementów drewna bambusowego. W dzisiejszych czasach oczywiście najczęściej spotykane są komplety wykonane ze sztucznych tworzyw przede wszystkim z powodu niższych kosztów produkcji i większej odporności na uszkodzenia. Z jednej strony każdego z kamieni namalowane są odpowiednie oznaczenia i kształty w różnych kolorach, gdzie każdy z nich symbolizuje inny rodzaj kamienia. Zasadnicza część całego kompletu podzielona jest na trzy kolory, a mianowicie na Bambusy, Kółka oraz Charaktery, które numerowane są do dziewiątki. Każdy z tych kamieni występuje w grze w liczbie czterech kopii, z tego też powodu każdy z kolorów składa się z trzydziestu sześciu specyficznych kostek domina. Oprócz tego dzieli się je na cztery grupy – Wiatry, Smoki, Kwiaty oraz Pory Roku, gdzie każda z nich posiada inną grafikę i cechy charakterystyczne. Oprócz tego do gry potrzebne są także dwie sześcienne kostki. Oprócz tego ważne jest to, aby tak ustawić swoje kamienie, żeby przeciwnik nie miał możliwości wglądu w nie. Należy pamiętać także, że Mahjong stworzony został jako gra hazardowa, w wielu zestawach są więc także dostępne chińskie żetony, czyli pałeczki, na których wartość oznaczają kropki. Praktyczniej mimo wszystko jednak jest stosowanie zwyczajnego zapisu punktów zdobywanych przez kolejnych zawodników.

Układy specjalne

W grze występować mogą przeróżne dodatkowe układy oprócz trzech podstawowych, pisane są nawet całe książki, które opisują rodzaj układów o nierzadko wymyślnych nazwach. Większość z nich to jednak pomysł amerykańskich graczy z początku wieku dwudziestego. Obecnie używa się z nich dziewiętnaście układów, które zostały zatwierdzone przez międzynarodowe stowarzyszenie. Układy te są trudniejsze w skompletowaniu, jednak dają o wiele więcej punktów. Jeśli chodzi o nazwy tych ciekawszych to możemy spotkać się na przykład z Czterema Błogosławieństwami Unoszącymi się nad Progiem, czy też Zebranie Kwiatu śliwy z Dachu.

Wróżenie

Chińczycy uważają, że każdy z kamieni Madżonga posiada przypisane znaczenie, tak samo ich odpowiednie kombinacje oraz sposób łączenia, jednocześnie powodując zmianę symboliki, czy też jej rozszerzenie. Znaczenie kamieni może być różne i dana ich sekwencja tworzy nawet całą historię. Do wróżenia kamienie rozkładamy według odpowiedniego schematu. W środku pojawia się kamień Czung od jego lewej trzy kamienie, nad nim trzy, pod nim także trzy jak i z prawej strony trzy. Nad środkowym kamieniem ze strony prawej pojawia się jeszcze jeden kamień.

Taktyka

Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z Mahjongiem, czy też zasady gry zna jedynie z opisów może się wydawać grą opartą jedynie na samym przypadku. W momencie jednak kiedy mielibyśmy możliwość przypatrzenia się dobremu graczowi, zauważymy, że wygrywa z regularnością i przy specyficznym stylu. Jest to oczywiście gra gdzie los ma duże znaczenie, ale logiczne myślenie oraz zdolność przewidywania ruchów przeciwnika i kolejnych możliwości odgrywa o wiele większą rolę. Gracz musi przede wszystkim zwracać uwagę na to jakie kamienie wykładane są na stół przez pozostałych oraz rozpoznawać potencjalne możliwości sekwencji kompletowanych przez przeciwnika. W momencie kiedy zauważa się, że potrzebne do naszego układu kamienie zostały wyłożone nie pozostaje nic innego jak przejście do ofensywy i niedopuszczenie do zrobienia Madżonga przez jednego z przeciwników. To co zaczynamy kompletować powinno być zależne od pierwszego układu na ręce, który oczywiście z czasem będzie się zmieniał i ulegał poprawką, jednak to właśnie on powinien decydować o tym jakich sekwencji będziemy szukali.