Gry strategiczne

Gry strategiczne

Gry strategiczne, czyli takie wymagające przede wszystkim odrobiny myślenia od gracza i umiejętności planowania, dzielą się na dwa podstawowe podgatunki: strategie turowe oraz RTS. Pierwsze polegają na tym, że gracze walczą turowo, co oznacza, że jeden ruch lub jedno działanie kończy możliwości gracza pierwszego i daje szansę gry graczowi drugiemu. I tak w kółko. Sztandarowym tytułem jest tutaj seria „Heroes Of Might and magic”, która spopularyzowała ten gatunek. Inne to „Disciples”, seria „Total War”, seria „Worms”, a także „Age of Wonders”. Strategie RTS (czasu rzeczywistego) z kolei to takie, w których gracze poruszają się w tym samym czasie, co powoduje, że gra jest dynamiczna i trzeba niezwykle szybko myśleć. Najsławniejsze tytuły to „Dune II” (ojciec podgatunku), „Starcraft”, „Age Of Empires” czy „Warcraft”. Istnieją również tzw. mieszanki, do których zaliczamy chociażby serię „Fallout”. Tak czy inaczej, gry strategiczne są niezwykle popularne i to nie tylko wśród „mózgowców”. Każdy może je opanować i dowodzić różnego rodzaju armiami, których zwycięstwa dadzą graczowi wielką satysfakcję.

Heroes

„Heroes Of Might and magic” to seria doprawdy wyjątkowa. Jej pierwsza część wydana został w 1995 roku i już wtedy świat oszalał na jej punkcie. Kulminacyjny moment to jednak wydanie trzeciej części gry, która wciągnęła graczy całkowicie. Świat w jakim znajdzie się gracz jest fantastyczny, a spotka się z różnymi nierealnymi postaciami, jak smoki, drzewce, pegazy czy anioły. Jest to strategiczna gra turowa, w której gracz obejmuje sterowanie nad jednym z kilku bohaterów i buduje wielkie wojsko, które ma za zadanie opanować całą krainę. Mamy do dyspozycji mnóstwo pojedynczych misji, a także kampanie, które charakteryzują się ciekawą fabułą. Wielką zaletą gry jest jej prostota, która powoduje, że każdy może ją łatwo opanować. Ponadto kolorowy, schematyczny świat oraz imponujące, turowe walki z wrogiem – to wszystko musi się podobać. Ponadto istnieje możliwość rywalizacji nie tylko z komputerowymi przeciwnikami, ale również z żywymi ludźmi, dzięki czemu gra staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. do dziś powstało pięć części serii, ale wciąż gracze najbardziej wielbią „trójkę”, która do dziś jest uważana za jedną z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek powstały. Ciekawe, czy któraś z kolejnych części dorówna legendzie – poczekamy zobaczymy i miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Total War

Gry strategiczne posiadają tak wielkie grono fanów, ponieważ często nawiązuje się w nich do ważnych historycznych wydarzeń, a gracz często ma za zadanie pokierować jakąś dawną jednostką wojskową i wziąć udział w znanej bitwie. Tak właśnie jest w serii „Total War”, w której to przenosimy się (w różnych jej częściach) w czasy Średniowiecza, do Starożytnego Rzymu, Starożytnej Japonii, a nawet w czasy wielkiej rewolucji przemysłowej. Połączenie RTS z strategią turową dało wspaniałe rezultaty i w serię grają gracze na całym świecie. Bierze się to zarówno z bardzo szczegółowo wykonanej grafiki, dużej grywalności, ale przede wszystkim z naprawdę znakomicie odwzorowanych wydarzeń historycznych, w których to biorą udział gracze. Mają oni możliwość wystartować w wielkiej kampanii, a także w pojedynczych misjach, w których postawiony zostaje przed nimi konkretny cel. Producenci gry wykazali się wielką kreatywnością i wiedzą w jej stworzeniu, dzięki czemu zyskali wielką sławę i sprawili, że seria „Total War” jest dzisiaj jedną z najlepszych i najchętniej kupowanych strategii w historii.

Diablo

Być może ta gra nie jest typowo strategiczna, ale chyba nic wielkie się nie stanie, jeżli sklasyfikuje się ją choć po części do tego gatunku. „Diablo”. Gra opowiada losy królestwa Khandaras, które zostało zaatakowane przez złe moce, a syn króla został porwany. My wcielamy się oczywiście w postać, która ma za zadanie przemierzyć świat w celu pokonania zła i zabicia pana mroku – tytułowego Diablo. Po drodze gracz zmierzy się z niezliczoną ilością wrogów oraz znajdzie mnóstwo ciekawych rodzajów broni i czarów. Całą akcję w grze obserwujemy z rzutu izometrycznego, który daje nam bardzo przejrzysty widok na akcję, jaka dzieje się na ekranie. A jest jej niezwykle dużo, gdyż cały czas coś się dzieje. To co dało serii popularność to klimat oraz bardzo przemyślana rozgrywka, w której gracz za każdego zabitego potwora otrzymuje doświadczenie i polepsza swoje umiejętności. Ponadto wykonanie, czyli naprawdę ciekawa grafika (która dziś już nie budzi takich emocji) oraz strona audio, budzą uznanie. Zapowiedziana została trzecia część tej gry, lecz czy i kiedy zostanie wydana – tego nie wie nikt. Fani czekają z wielką niecierpliwością, gdyż wydanie gry, oznaczać będzie niewątpliwie wielkie wydarzenie. Czekamy.

The Sims

Człowiek zawsze dążył do objęcia wszelkiej władzy i bycia niejako, bogiem. Dzięki serii „The Sims”, ma taką możliwość, ponieważ jego zadaniem jest stworzenie i kierowanie światem wirtualnych postaci. Wszystko zaczyna się stworzenia Sima, którym opiekować się będzie gracz – może on wybrać dla niego elementy wyglądu, a także cechy charakteru, które przydadzą mu się w trakcie życia. następnie musimy wybrać dom lub zbudować go od podstaw, co jest sporym wyzwaniem. Gdy już przyjdzie nam żyć, okaże się, że Sim posiada potrzeby takie jak każdy normalny człowiek, tzn. chce mu się jeść, bawić, korzystać z toalety, a nawet kochać i pracować. Wszystko dzieje się tu jak w normalnym życiu – jeździmy do pracy, spotykamy się z przyjaciółmi, zakładamy rodzinę i jemy kolację. Możliwości jakie gwarantuje seria, są niemal nieograniczone, a trzecia część serii rozszerza do granic możliwości świat Simów, który jest teraz ogromny. „The Sims” zyskało ogromną popularność wśród graczy na całym świecie. Jeżeli nie znasz tej gry, czas się w nią zaopatrzyć (oraz w liczne dodatki) i rozpocząć karierę wirtualnego boga. A nóż uda ci się stworzyć idealną rodzinę z psem i kilkorgiem dzieci?

Railroad Tycoon

Do gier strategicznych zaliczamy również tzw. gry ekonomiczne, w których to przejmujemy jakiś interes i stajemy na głowie, aby kwitł w pełni i przynosił nam zyski. Gry tego typu zostały spopularyzowane przez „Railroad Tycoon”, czyli grę, w której stajemy się właścicielami linii kolejowej w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Naszym zadaniem jest tak pokierować interes, aby nasza sieć pociągowa rozrastała się, przewoziła coraz większą ilość ludzi i towarów i oczywiście, aby była z dnia na dzień bardziej dochodowa. Pierwsza część serii powstała już w 1987 roku, zaś w kolejnych latach wydane zostały trzy kolejne części. Gra jest wciąż bardzo popularna i ogromne nią zainteresowanie pozwoliło rozwinąć się innym firmom, które postanowiły wydać podobne gry, m.in. „Rollercoaster Tycoon” (wesołe miasteczko), „Zoo Tycoon” (zoo) czy „Software Tycoon” (gry komputerowe). We wszystkich tego typu pozycjach chodzi o to, aby jak najlepiej rozwinąć daną gałąź przemysłu i stać się potentatem. Gracz może realizować swoje ambicje i stać się kimkolwiek chce. Ponadto zagranie w „Railroad Tycoon” pozwala nauczyć się ekonomicznego podejścia do świata oraz rozwija umiejętności kreatywnego myślenia. Jednym słowem – połączenie przyjemnego z pożytecznym.