Napój alkoholowy

Napój alkoholowy

Jest to każdy produkt w stanie ciekłym przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż pół procenta alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. Alkohole dzieli się na nisko procentowe lub wysoko procentowe oraz pod względem na ich skład, czyli alkohole i koktajle. Jak wiadomo po spożyciu alkoholu nie wolno prowadzić pojazdów. Do alkoholi wysoko procentowych należy spirytus, wódka, nalewki, likiery i wszelkie inne trunki, które zawierają destylowany alkohol. Alkohole mogą zawierać dodatki takie jak cukier, owoce, zioła, przyprawy, a nawet kwiatostany. Jeśli chcemy klasyfikować to jest to trudne, bo pod jedną nazwą może kryć się alkohol zrobiony w zależności od receptur jako nalewka czy likier, albo do produkcji mogły być użyte koniak czy wódka. Do napojów alkoholowych należy absynt, anyżówka, arak, archi, Armagnac, bimber, Burbon, calvados, gin, genever, grapa, koniak, Brendy. Do likierów można zaliczyć advocaat, alasz, amaretto, goldwasser, Maliku, sambuca. Nalewki to piołunówka, orzechówka, cytrynówka, malinówka, nalewka z wiśni, dereniówka, księżycówka, ratafia i inne.

Napoje alkoholowe na literę M

W wielu przypadkach napoje alkoholowe są produkowane lub pochodzą z innych krajów świata. Do takich napojów należą mahua, maotai, masato, metaxa, mezcal, miodula, miód pitny, mors, mors owocowy. Wymienione napoje są z Indii, Chin, Ameryki Łacińskiej, Grecki, Meksykański, Polska. Wiele tych nalewek jest też importowanych do naszego kraju. Są one na bazie owoców, miodów, czy kwiatów. Niektóre można zażywać na przeziębienia jako środek wzmacniający. Wielu też Polaków przekonuje się, że nalewka nie musi być szkodliwa i wcale nie trzeba się od niej uzależniać. Ceny takich nalewek nie są wcale wygórowane, a i samemu można dokonać wyrobu ich domowym sposobem dla władnych celów. Jak się coraz częściej przekonujemy nalewki mogą też być specyfikami poprawiającymi samopoczucie, a nawet niektóre jako specyfiki bioterapeutyczne. Wielokrotnie można je też spotkać na terenie Europy. Głównie w krajach śródziemnomorskich stosowane są jako dodatki do tradycyjnych potraw na poprawę krążenia lub pobudzenie apetytu.

Napoje alkoholowe na literę C

Wiele z tych alkoholi, to alkohole z różnych stron świata. Cachana bardzo popularna jest w Brazylii. Produkowany jest z fermentowanego soku trzcinowego. Cafe alla valdostana jest napojem popularnym w okolicach Alp. Jest podawana na gorąco w zimowe wieczory. Podaje się w specjalnym naczyniu po osiem osób ze specjalnego swojego dzióbka. Dodaje się goździki, skórkę cytrynową. Calimocho to hiszpański napój na bazie czerwonego wina i coca-coli w proporcjach jeden do jednego. Podaje się go z lodem lub likierem jeżynowym. Calvados wytrawny winiak francuski ma charakterystyczny jasnożółtą barwę. I charakterystyczny jabłkowy bukiet. Jabłka do destylacji zbierane są w Calvados w Normandii. Chicha wyrabiana jest przez Indian z rejonów Andów. Wytwarzana z specjalnego gatunku kukurydzy, ma blady słomkowy kolor i kwaśny posmak jak cydr. Chuhai to napój japoński w połączeniu z wodą gazowaną. Był pierwszym koktajlem na bazie wody gazowanej i soku z cytryny. Colonche jest natomiast napojem meksykańskim otrzymywany z soku z gotowanych i ostudzonych owoców kaktusów jadalnych. Cydr natomiast to inaczej jabłecznik z przefermentowanych jabłek. Ma świeży aromat i lekko słodki smak jabłek. Cynar jest aperitifem pochodzenia włoskiego od nazwy karczoch.

Napoje alkoholowe na litery A i B

Wiele z tych napoi alkoholowych jest bardzo popularnych u nas, jednak niektóre pierwsze receptury zostały opracowane w Szwajcarii, Izraelu, czy Niemczech. Wraz z emigracją kultura się miesza i do naszego kraju przywozi się różne zwyczaje, jak i przepisy z różnych stron świata. Jednak jak się rozprzestrzenia wszystko tak i nie można zahamować rozprzestrzeniania się przepisów. Absynt jest robiony na bazie ziół, a najbardziej piołunu, który uważa się za roślinę halucynogenną. W wcześniejszych wiekach wprowadzono nawet zakaz handlu tą nalewką. Kiedyś bardzo było rozpowszechnione spożywanie kieliszka absyntu dla kurażu. Jednak nadal produkowano absynt w małej manufakturze w Czechach. Obecnie jest on produkowany w każdym kraju. Wiele z tych alkoholi podaje się na przyjęciach, weselach, zjazdach czy innych uroczystościach. Jednak niektórzy za bardzo przyzwyczaili się do spożywania alkoholu i stali się alkoholikami. Dlatego też powstały stowarzyszenia anonimowych alkoholików, które przynoszą efekty.

Napoje alkoholowe na literę S

W wielu przypadkach nalewki alkoholowe, powstają z owoców. Niektóre są łączone z wielu owoców, jak sangria. Sake pochodzi z Japonii i jest produkowana z ryżu i nie zawiera dużo procent. Można ją pić jako dodatek do obiadu lub innego posiłku. Napoje alkoholowe jak na przykład wino w niektórych krajach są podawane do każdego posiłku. Co niektórzy naukowcy twierdzą, że codzienne wypicie lampki czerwonego wina jest wskazane. Poprawia krążenie i dobrze wpływa na metabolizm i długowieczność. Jednak należy pamiętać, że nie należy też przesadzać z piciem takich napoi. W irlandzkich pubach natomiast podaje się shandy zmieszane piwo z lemoniadą. Jak się okazuje napoje alkoholowe można też zrobić z ziemniaków, jak soju. Cycera jest napojem ze sfermentowanych daktyli, zbóż i miodu. Jest to napój biblijny. Szampan jest natomiast napojem musującym z francuskich winnic. Natomiast szprycer jest napojem węgierskim znanym już w tysiąc osiemset osiemdziesiątym czwartym. Każdy z tych trunków może zostać śmiało podany do jakiegoś posiłku lub na przyjęcia.

Napoje alkoholowe na litery D i T

Jak wielu uważa w gorzelnictwie potrzebna jest też danina dla aniołów. Do takiego czegoś potrzebna jest produkcja napojów na bazie ziół. Do takich należy digestif, digestivo, tepache, tequila, tequila sunrise, tesgüino. Wymienione napoje to w większości napoje indiańskie, wytwarzane przez plemion indiańskich, a przyrządzanych z ziaren kukurydzy, brązowego cukru z trzciny cukrowej. Napój ten jest najczęściej spożywany z okazji świąt religijnych, rodzinnych i politycznych. Istnieje też wersja słabsza spożywana przez metysów. Do Europy najczęściej przywozili te napoje marynarze lub turyści wyjeżdżający do krajów Ameryki Łacińskiej. W dzisiejszych czasach towary są eksportowane przez specjalne firmy handlujące napojami egzotycznymi i alkoholowymi i można je kupić w sklepach z alkoholami. Jednak należy też pamiętać że jest to napój alkoholowy i po spożyciu nie należy siadać za kierownicą i prowadzić pojazdu. Chociaż jego promile są małe to jednak wypite w większej ilości dają ponowne efekty.