Trunki

Trunki

To, co nazywamy mianem truknów, czy tez alkoholi, w rzeczywistości stanowi różnego rodzaju i składu roztwory alkoholu etylowego w wodzie. W związku z tym, że w różnych gatunkach trunków alkohol wytwarzany jest z innych składników, mają one różne smaki, kolory, zapachy oraz różną moc, czyli zawartość procentową alkoholu etylowego. W wódce jest go najwięcej, około 40% i jest to najbardziej czysta forma. Oczywiście spirytus 90% ma go więcej, ale bierzemy pod uwagę tylko standardowe, gotowe do wypicia trunki. Whiskey i brandy mają podobna zawartość alkoholu jak wódka, jednak posiadają znacznie bogatszy smak i aromat oraz kolor wynikający z procesu produkcyjnego. Rum również ma wysoką zawartość procentową alkoholu etylowego, jednak kolor ma bardzo podobny do wódki, ale inny smak i aromat. Wina z kolei są stosunkowo słabymi trunkami, czyli posiadają małą zawartość procentowa alkoholu, jednak są najprzyjemniejsze do picia ponieważ powstają z soków owocowych. Najmniejszą zawartość alkoholu posiada piwo i jest jednocześnie najbardziej popularnym napojem niskoalkoholowym na świecie. Historia wytwarzania samego alkoholu etylowego sięga bardzo zamierzchłych czasów i technologia zrodziła się prawdopodobnie przez przypadek kiedy ktoś spróbował wypić sfermentowany sok owocowy i zauważył ciekawe skutki uboczne tej czynności.

Piwo

Piwo to najstarszy napój alkoholowy swiata. Obecnie jest najczęściej spożywanym napojem alkoholowym oraz trzecim pod względem popularności wśród wszystkich napojów na swiecie. Wyprzdza je tylko woda i herbata. Pierwsze piwo wytwarzano już w Mezopotamii cztery tysice lat przed naszą erą. W bardziej współczesnych czasach początkowo produkowano piwo niefiltrowane i o bardzo niskiej zawartości alkoholu stanowiące niezwykle popularny napój pity na co dzień przez Europejczyków w średniowieczu. Etymologia nazwy napoju wywodzi się z prasłowiańskiego słowa pivo, które oznaczało po prostu napitek. Głównymi składnikami niezbędnymi do produkcji piwa są jęczmień, chmiel, woda i drożdże. Piwo tworzone jest również z innych rodzajów zboża, ma wówczas nieco inny smak i charakter, jednak najbardziej typaowe i tradycyjne piwo warzy się z jęczmienia. Piwa dzieli się ze względu na zawartość alkoholu na bezalkoholowe, lekkie, pełne i mocne oraz ze względu na rodzaj fermentacji górnej, dolnej i spontanicznej. W konsumpcji piwa przodują, uwaga, nie Niemcy ale Czesi.

Rum

Rum to tradycyjny napój piratów, szabrowników, złodziei i wilków morskich. Ten wysokoprocentowy napój alkoholowy zawierający od czterdziestu do osiemdziesięciu procent alkoholu etylowego wytwarzany jest z trzciny cukrowej, stąd jest niezwykle popularny i masowo wytwarzany na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych, gdzie trzcina cukrowa rośnie bardzo bujnie i bez problemów. A została tam przywieziona prze Krzysztofa Kolumba, gdyż to właśnie w Hiszpanii Maurowie uprawiali ją wcześniej i wytwarzali rum, którego recepturę przywieźli z Dalekiego Wschodu. Rum to napój bezbarwny, w przeciwieństwie jednak do wódki ma on swój smak i zapach.

Whisky

Whisky to oryginalnie szkocki trunek o zawartości alkoholu około czterdziestu procent. Produkuje się go ze słodu pszenicznego według ściśle określonych receptur, które są pilnie strzeżone przez każdego wytwórcę. Główne odmiany whisky pochodzą z Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Szkocji. Pierwotna postać whisky pochodziła z Irlandii i nazwa ta oznaczała trunek wytwarzany z czerwonych owoców. Whisky dzieli się również ze względu na proces produkcyjny. Może być na przykład wytwarzana w całości z jednego typu słodu, wówczas jest to whisky typu single Malt, może być również z mieszanki różnych słodów, wówczas jest to blend i tak dalej.

Wino

Wino, napój bogów. Ten cudowny trunek najłatwiej wytworzyć spośród wszystkich. Wystarczy do dużego naczynia wsypać dojrzałe owoce, dodać cukru i odstawić w ciepłe miejsce a po kilku tygodniach powstanie smaczne domowe wino. I prawdopodobnie taka była geneza powstania tego trunku. Ktoś kiedyś zostawił na słońcu naczynie z owocami, które sfermentowały stojąc za długo w cieple i puściły sok. Gdy ktoś spróbował wypić sok, odkrył, że ma ciekawy smak, całkiem przyjemny mimo, że zepsuty i po jego spożyciu człowiek się dziwnie czuje, zupełnie inaczej niż po wypiciu świeżego soku.

Wódka

Wódka to niemalże narodowy trunek Polaków, Rosjan i Ukraińców. Nie ma innego napoju alkoholowego, który zawierałby alkohol etylowy w czystszej postaci. Wódka bowiem to zasadniczo rozrobiony w wodzie spirytus, czyli właśnie alkohol etylowy stężony do czterdziestu procent. Wydawałoby się, ze sprawa zatem jest bajecznie prosta i mamy po prostu wódkę i już. Jednak życie pokazuje, ze jak cos wygląda na proste, w rzeczywistości jest najczęściej bardzo skomplikowane. Tak jest i tym razem. Bowiem jest wódka i jest wódka. Jeden gatunek będzie smakował lepiej i przyjemniej będzie się go piło, inny z kolei będzie wręcz odrzucał. A wszystko zależy o typu słodu i destylacji.

Bimber

Bimber, księżycówka, moonshine, samogon. Ten specyfik ma wiele nazw i składników bazowych, z jakich jest wytwarzany. Proces zawsze jest ten sam. Należy wziąć coś co ma dużo cukru i rozpocząć fermentację. Robi się to albo z ziemniaków w wersji dla koneserów, albo z owoców w wersji dla smakoszy. Wersja z owoców jest zdecydowanie smaczniejsza, ponieważ najpierw powstaje wino, które oddaje napojowi swój smak i aromat. Następnie otrzymany w wyniku fermentacji płyn poddawany jest destylacji, w wyniku której cięższe frakcje zostają oddzielone, a do spożycia trafia już tylko sam alkohol etylowy z niewielkimi domieszkami.