Maotai

Napoje alkoholowe na literę M

Jeśli chodzi o napoje alkoholowe zaczynające się na literę M, to należy tutaj zaznaczyć, że jest ich niezwykle dużo. Jednocześnie trzeba też mieć świadomość, że i tak większość z nich wcale nie jest tak dobrze znana, jakby się to mogło wydawać. Wśród nich należy między innymi wymienić takie trunki alkoholowe, jak chociażby: mahua, maotai, masato, metaxa, mezcal, miodulę, miód pitny wszelkiego typu, mors czy mors owocowy i wiele innych. Wszystkie one posiadają swój niepowtarzalny smak. Jednocześnie warto jest tutaj nadmienić, że tak naprawdę, to większość z nich pochodzi z Ameryki Południowej lub z Azji. Z pierwszego kontynentu najczęściej są to po prostu trunki alkoholowe, raczej słabe, bardziej podpadające pod kategorię win. Z kolei z Azji najczęściej są to wódki wszelkiego typu, rzadko można tutaj spotkać wina. Można też pokusić się o sformułowanie, że trunki alkoholowe zaczynające się na literę M spożywane są przez koneserów, znawców napojów tego typu, ale pochodzących z egzotycznych regionów lub miłośników miodów pitnych różnego typu.

Masato

Jest to napój alkoholowy, pochodzący od Indian Amazonii. Jest wytwarzany ze zmiażdżonych bulw korzenia manioku, czyli tak zwanej kassawy. Bulwy te poddawane są procesowi fermentacji głównie poprzez żucie, mieszanie ze śliną. Napój ten posiada mały procent alkoholu. Picie go stosowane jest w wielu przypadkach do uroczystości społeczno-religijnych, ale też wielokrotnie używany jest jako zwykły napój, który ma za zadanie orzeźwiać i chłodzić. Jest on niezwykle popularny wśród wielu plemion indiańskich Ameryki Południowej.

Mahua

Jest to dosyć słaba wódka. Produkowana jest ona z kwiatów indyjskiego drzewa mahua. Głównie produkują ją tamtejsze regionalne plemiona leśne lub adivasich. Z kolei na wschodnich terenach Indii stanowi mahua nawet element swoistego kultu, jest między innymi ofiarowywana bóstwom, głównie podczas święta Maghe Parab, ale nie spożywana. Z kolei wśród innych plemion nie ma tutaj żadnych ograniczeń, co do spożywania mahua. Czasami podawana jest też karmiącym matkom, głównie aby pobudzić jeszcze ich laktację.

Mors

Jest to sok surowy z owoców bądź też dosyć rozcieńczony sok z owoców, ale wcześniej odpowiednio zagęszczony, a także utrwalony alkoholem etylowym. Zawartość alkoholu w tego typu napoju wynosi nie mniej niż szesnaście procent objętości, ale jednocześnie nie więcej niż dwadzieścia procent owej objętości. Jest to też często półprodukt, który służy między innymi do wyrobu innych napojów spirytusowych. Jest on niezwykle popularny zarówno w Europie, jak i na przykład w Ameryce Północnej. Posiada charakterystyczny, ale smaczny smak. Jest bliższy winom.

Maotai

Jest to najpopularniejszy prawdopodobnie gatunek chińskiej wódki. Otrzymuje się go poprzez aż ośmiokrotną destylację sfermentowanego sorga. Sama destylacja trwa około trzydzieści dni. Później napój ten „leżakuje” przez kilka lat w porcelanowych beczkach. Okazuje się, że zawartość alkoholu w tym trunku wynosi ponad pięćdziesiąt procent. Rozpowszechnienie maotai nastąpiło za rządów dynastii Qing. W wielu przypadkach maotai stanowi ważny element wielu uroczystości. Podawana jest na oficjalnych bankietach, głównie państwowych. Pije się go ze specjalnych porcelanowych naczyń.

Miodula

Czasami określa się ją również jako miodunkę. Jest to swoista wódka na bazie miodu. W tym przypadku zawartość alkoholu waha się w granicach od trzydziestu do czterdziestu procent. Głównie wytwarzana jest ona na Śląsku Cieszyńskim, jak i na Żywiecczyźnie. Z kolei w sierpniu 2006 roku wódka ta, miodula, została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych, jako typowo polski produkt, napój alkoholowy. Należy przyznać, że jego smak jest typowo miodowy, ale jednocześnie niezwykle mocny. Jest to prawdziwa polska wódka, mocna i jednocześnie o wyjątkowym smaku.

Metaxa

Jest to typowo grecki napój alkoholowy. Po raz pierwszy został on stworzony pod koniec dziewiętnastego wieku przez Spirosa Metaxasa, stąd też jego nazwa. Jest to swoista odmiana brandy z odrobiną wina. Pochodzi przede wszystkim z wysp Lemnos oraz Samos. Dodatkowo dodaje się czasami również ekstrakt z ziół, między innymi anyżu. Czasami dodaje się też płatki róż. Aromat zapewniony jest między innymi też przez leżakowanie w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Obecnie metaxa jest popularna w wielu krajach na całym świecie.