Alkohole - cz.2

Alkohole – cz.2

Opierając się bezpośrednio o definicję, mianem alkoholu określimy każdy z produktów, który zawiera powyżej pół procenta alkoholu etylowego i przeznaczony jest do spożycia. Napoje alkoholowe będziemy dzielić przede wszystkim ze względu na ich zawartość procentową samego alkoholu, z tego też powodu wyróżnić będziemy mogli alkohole nisko, średnio oraz wysokoprocentowe. Do najbardziej popularnych rodzajów zaliczymy wina, wódki oraz piwa, które dzielić będą się następnie na wiele, wiele innych mniejszych kategorii i rodzajów tychże trunków. Alkohol jest napojem dozwolonym, mimo że posiada właściwości uzależniające oraz jednocześnie wpływa na zmianę postrzegania przez nas świata i na naszą świadomość. Powoduje to, że jego picie dozwolone jest w Polsce od osiemnastego roku życia, czyli od momentu osiągnięcia pełnoletniości. W innych krajach zasady te są dostosowywane inaczej, między innymi w Niemczech od szesnastego roku życia spożywać można napoje alkoholowe do pięciu procent, będą to więc w większości wszystkie popularne piwa.

Wino

Wino jest napojem alkoholowym, który uzyskany zostaje poprzez fermentację soku winogronowego, która w tym przypadku określana będzie procesem winifikacji. Proces sam w sobie będzie bardzo skomplikowanym i złożonym, ulegać będzie modyfikacjom w zależności od marki producenta i rodzaju produkowanego wina. Obecnie wyróżnić będziemy mogli setki odmian, rodzajów i smaków win. Jego bukiet zapachowy oraz sam posmak zależny będzie od bardzo wielu czynników, między innymi od szczepu samych owoców, sposobu ich uprawiania, klimatu i ziemi, na której owoce były uprawiane i całego procesu winifikacji. Nawet drobne modyfikacje w tym całym złożonym procesie będą mogły prowadzić do całkowitego zmienienia, czy też zepsucia smaku wina, co może uczynić także jeden zepsuty winogron, dlatego segregacja owoców przeprowadzana jest bardzo starannie.

Piwo

Piwo jest z pewnością jednym z bardziej popularnych polskich napojów alkoholowych. Otrzymywany będzie on w wyniku fermentacji alkoholowej wyciągu wodnego powstającego ze słodu browarnego oraz szyszek chmielu (chmiel występuje tutaj jako jeden z dodatków smakowych, nadający piwu jego specyficzną goryczkę). Słód, który pełni jedną z ważniejszych ról podczas produkcji piwa powstawać będzie w czasie procesu tak zwanego słodowania jęczmienia, czasami także pszenicy, czy też żyta, który polegać będzie na odpowiednim moczeniu ziaren, następnie ich kiełkowaniu i wysuszania. Efektem takowego zacierania i następującej po nim filtracji jest tak zwana brzeczka, która wraz z samym chmielem poddawana będzie warzeniu, a następnie właśnie alkoholowej fermentacji. Charakter samego piwa określany będzie z powodu na rodzaj wykorzystanego do jego produkcji słodu, zawartość alkoholu oraz rodzaj chmielowej goryczki. Zawartość alkoholu w piwie poddawana jest w procencie objętości płynu w butelce i wynosić będzie od połowy do dwunastu procent. Piwo jest normalnym alkoholem, który w większych ilościach będzie powodował znaczne zaburzenie postrzegania świata i percepcji mimo to na jego spożywanie istnieje bardzo duże przyzwolenie społeczne. Osoby niepełnoletnie spożywające piwo są bardzo często spotykane, a problem ten się bagatelizuje, czy też przyznaje bardzo niskie kary, przeważnie pieniężne (przede wszystkim spowodowane spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych). Na szczęście w ostatnich latach sytuacja ta zaczyna zmieniać się na lepsze.

Szampan

Szampan jest alkoholem, który zaliczać będziemy do jednego z szczególnych rodzajów win musujących. Znany jest obecnie na całym świecie i potocznie kojarzyć będzie się z luksusem, czy też ważnymi wydarzeniami i ich świętowaniem. Nazwę swoją alkohol ten zawdzięczać będzie jednemu z rejonów Francji, a mianowicie Szampanii, która była i dalej jest głównym miejscem jego produkcji. Szampan produkowany jest bez nasycania mechanicznego dwutlenkiem węgla. Gaz ten tworzyć będzie się na skutek naturalnych procesów dojrzewania wina już zabutelkowanego. Do butelek wlewane będą młode i nie do dońca przefermentowane alkohole, a następnie przechowywane w specjalnym położeniu, lekko pochylone w stronę korka butelki. Ważne są warunki, odpowiednia wilgoć i jednocześnie utrzymująca się stale temperatura w okolicach trzech, pięciu stopni Celsjusza – najlepszym miejscem na to będą więc piwnice. Oprócz tego wyróżnić będziemy mogli jeszcze wiele innych win produkowanych właśnie metodą szampańską, będą one posiadały już inną nazwę, gdyż nazwa szampan zastrzeżona została już na początku wieku dwudziestego. Z kolei w Szampanii produkować będzie się dodatkowo wina o bardzo niskiej zawartości alkoholu, czerwone, białe oraz różowe. Oczywiście jednak głównie produkcja skupiała będzie się na produkcji szampanów, które popularne są na całym świecie, jednocześnie jednak posiadają wysoką cenę. Te szampany, które pijemy my w czasie sylwestra, czy też innych okazji będą o wiele gorszej jakości.

Nalewka

Nalewka to specyficznego rodzaju alkohol, który jest wyciągiem z różnego rodzaju roślin, ich korzeni, kwiatów, owoców, a oprócz tego także ziół. Będą to alkohole zaliczane do mocniejszych posiadających w sobie prawie połowę zawartości alkoholu. Sporządzane będą w tak zwanym procesie maceracji, czyli poprzez zalanie odpowiednich składników alkoholem. Nalewki podawane są przeważnie w małych kieliszkach, przeważnie takich jak do wódki, przy towarzystwie przekąsek, najlepiej aby były one pikantne. W Polsce istnieje bardzo długa tradycja sporządzania oraz jednocześnie konsumowania nalewek, między innymi d różnego rodzaju mięs i innych posiłków.

Whisky

Whisky jest napojem alkoholowym, który przeważnie kojarzyć będzie się nam ze Szkocją, oprócz tego jednak produkowany będzie w Irlandii, stanach zjednoczonych i kanadzie, gdzie jednocześnie cieszy się największym powodzeniem i popularnością. Trunek ten znany był mieszkańcom wysp brytyjskich już w siódmym wieku naszej ery. Miksturę tą uzyskiwano poprzez proces destylacji produktów powstających w czasie fermentacji owoców i używana do celów tylko i wyłącznie leczniczych, jako środek, który miał za zadanie przedłużanie życia, łagodzenie dolegliwości bólowych, oprócz tego także ospy, paraliżu i wielu, wielu innych tym podobnych. Kolejne tysiąclecie, a dokładniej okolice wieku piętnastego to czas kiedy drugorzędne znaczenie whisky, a mianowicie walory smakowe i dosyć duża procentowa zawartość alkoholu zaczynają mieć o wiele większe znaczenie. Od czasu tego whisky jest opodatkowane w wielkiej Brytanii i wykorzystywane coraz rzadziej jako środek lecznicy, ale właśnie jako trunek, z resztą do dzisiaj popularny.

Alkohol etylowy

Alkohol etylowy, czy też popularniej mówiąc wódka będzie jednym z prostszych i jednocześnie najpopularniejszych wysokoprocentowych napojów alkoholowych w naszym kraju. Sam alkohol etylowy będzie bardzo często stanowił bazę do produkowania innych, bardziej wymyślniejszych trunków. Pomimo łatwości w jego otrzymaniu alkohol ten jest bardzo drogi, z powodu tego, że państwa nakładają na niego wysokie podatki, czy też akcyzy, koszty produkcji są bowiem minimalne. Rzeczywisty koszt wytworzenia litra spirytusu wynosi dwa złote, sprzedawany jest natomiast za o wiele więcej niż pięćdziesiąt.