Shochu

Napoje alkoholowe na literę S

Jest to jedna z kategorii napojów alkoholowych. Wbrew pozorom istnieje cały szereg trunków tego typu, które zaczynają się właśnie na literę S. Wśród nich należy wymienić między innymi takie napoje, jak sake, sangria, soju, cycera, szampany wszelkiego typu, szprycer, spirytus rektyfikowany, shochu, shandy i wiele innych. Cieszą się one dużą popularnością. Należy przyznać, że napoje tego typu przede wszystkim znane są na kontynencie Ameryki Południowej i Środkowej, ewentualnie w Azji. Niektóre odmiany napojów występują również w Europie i posiadają nawet swoje tutejsze nazwy, a nawet wersje różne w stosunku do oryginalnych, na przykład meksykańskich. Trzeba przyznać, że cieszą się one szacunkiem. Wykorzystywane są jednakże przede wszystkim na wielkich uroczystościach, głównie rodzinnych bądź w gronie znajomych lub z jakiejś specjalnej okazji. Tylko w niektórych krajach, jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Francja picie napojów alkoholowych uznane jest za zwyczaj i dokonywane głównie podczas posiłków, dla poprawienia trawienia.

Shandy

Stanowi ona połączenie jasnego piwa i białej lemoniady, zazwyczaj w proporcji jeden do jednego. Przede wszystkim shandy pita jest w irlandzkich pubach. Można też łączyć piwo z innymi napojami bezalkoholowymi i to w różnych proporcjach, w zależności od tego czy chcemy napój bardziej alkoholowy, czy też mniej. Najczęściej jeśli napój ten ma być bardzo słaby, to najczęściej stosuje się proporcje jeden do dziesięć odpowiednio dla piwa i lemoniady. Czasami napój ten ma też inne nazwy: gaseosa w Hiszpanii, panach we Francji i Szwajcarii, Russ lub Potsadamer w Niemczech lub panasch w Szwajcarii.

Sangria

Pochodzenie tego napoju alkoholowego sięga Hiszpanii. Przede wszystkim jest ona robiona jako wino z dodatkiem różnego typu owoców, soków owocowych, lodu, a także wzmacniaczy smakowych, w formie innych winiaków lub trunków alkoholowych. Samo słowo sangria oznacza krwawienie. Dlatego napój ten się tak nazywa, ponieważ posiada on niezwykle czerwony, głęboki kolor, trochę jak krew. W większości sangria jest produkowana u wschodniego hiszpańskiego wybrzeża, w Walencji. Stamtąd też rozprzestrzeniła się ona na cały Półwysep Iberyjski, a potem na resztę kontynentu europejskiego.

Szampan

Nazwa wywodzi się z francuskiego champagne. Jest to wyjątkowy rodzaj wina musującego. Szampany znane są na całym świecie. najczęściej kojarzone są z luksusem i świętowaniem. Nazwa ta wzięła się od Szampanii we Francji północno-wschodniej, gdzie rozpoczęto jego produkcję. Jest on produkowany bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. CO2 tworzy się poprzez naturalny proces dojrzewania wina w butelkach. Szampany mogą mieć różne nazwy od różnych regionów pochodzenia. Mogą też brać swoje nazwy od dodanych elementów ekstra lub też po prostu od swojego koloru, jako czerwone, białe czy różowe.

Sycera

Jest to niezwykle mocny napój sfermentowany. Inna nazwa to szekar. Przygotowuje się go z owoców, głównie daktyli, niektórych zbóż oraz miodu. Nazwa pojawia się już w czasach biblijnych. Dlatego też nie dotyczy to wysokoprocentowych alkoholi, jak wódka, ale wysokoprocentowych win bądź nawet piw. W religii wschodnioazjatyckiej jest to jeden z napojów, którego nie można spożywać, zwłaszcza podczas ślubowania nazireatu. Jednocześnie w smaku jest dosyć dobre, ale mocne. Bardziej w nim czuć faktycznie piwo nawet, niż samo wino.

Szprycer

Jest to swoisty napój, który powstaje poprzez zmieszanie białego wina z wodą sodową. Posiada on różne nazwy w różnych krajach, jak schorle, gespritzter lub spritzer i wiele innych. Pojawił się na Węgrzech pod koniec dziewiętnastego wieku jako froccs. Można tam wyróżnić kilka jego rodzajów, zależnie od zastosowanej tam proporcji między winem a wodą sodową na: nagyfroccs, hosszu lepem, kisfroccs, hazmester, vicehazmester czy lakofrocccs w kolejności od największej ilości wina do najmniejszej. Ostatnio pojawił się też froccs jabłkowy, gdzie daje się dwie części soku jabłkowego i jedną część wody sodowej.

Shochu

Jest to typowa wódka japońska. Najczęściej produkowana jest z batatów, ziemniaków, ryżu, jęczmienia, gryki, prosa bądź też kukurydzy. Zawartość alkoholu w tym napoju nie powinna przekraczać trzydzieści sześć procent. Jednakże czasami, głównie na czarnym rynku, jego zawartość może sięgać nawet czterdziestu pięciu procent. Po raz pierwszy shochu pojawiło się w Chinach, Korei i Tajlandii z Japonii w piętnastym wieku. Podaje się ten napój wymieszany z gorącą wodą w proporcjach jeden do jednego lub ewentualnie z większą ilością wody.