Whisky - cz.2

Whisky – cz.2

Whisky jest jednym z popularniejszych w historii wysp brytyjskich trunków. Jego historia rozpoczyna się najprawdopodobniej w Irlandii, gdzie mnisi pochodzący z tego właśnie kraju pędzili trunek ten jako życiodajną wodę (w innych rejonach rolę tą, tak zwanej aqua vitae przyjmowało na przykład wino, czy też różnego rodzaju nalewki). Wyróżnić będziemy mogli trzy podstawowe rodzaje whisky, a mianowicie szkocką, amerykańską oraz irlandzką, gdzie te najpopularniejsze, jeśli chodzi o nasz kraj, pochodzić będą właśnie ze Szkocji – wyróżnić możemy tutaj takie ekskluzywne marki jak Ballantine’s, czy też Johnnie Walker. Produkcja tego trunku opierała będzie się o jęczmień, który występuje w postaci mieszaniny słodowej oraz nieskiełkowanego jeszcze ziarna, a oprócz tego także w postaci samych nieskiełkowanych ziaren. Whisky zaliczać będziemy raczej do mocniejszych wódek o dużej zawartości alkoholu. W Polsce nie cieszy się ona zbyt dużą popularnością, przede wszystkim z powodu swojej ceny i przytłaczającej powszechności spożywania czystej wódki.

Whisky słodowa

Jest to jeden z rodzajów tego popularnego trunku, który bazować będzie na słodowanym jęczmieniu. Do produkcji whisky tego typu wykorzystywany będzie słód jęczmienny, woda oraz drożdże. Ważny element produkcji, który jednocześnie posiada wpływ na sam smak whisky to suszeni słodu na specjalnie przygotowanych torfowych paleniskach. Whisky dojrzewa latami w dębowych beczkach, które wcześniej używane są przy produkcji innych trunków. Whisky słodowa to jeden z podstawowych produktów smakowych whisky mieszanych. Koneserzy trunku bardziej będą jednak cenić sobie pojedyncze i niemieszane gatunki tego trunku.

Historia whisky

Whisky pochodzić będzie najprawdopodobniej z terenów Irlandii. Jak głoszą podania oraz część faktów historycznych mnisi z tychże terenów zajmowali się jako pierwsi pędzeniem tego właśnie trunku już w siódmym wieku naszej ery. Mikstura ta uzyskiwana była poprzez odpowiednią destylację produktów powstających w wyniku fermentacji owoców i dodatkowo używana wyłącznie do celów o znaczeniu czysto leczniczym. Środek ten miał na celu przedłużenie życia, łagodzenie wszelkiego rodzaju dolegliwości, między innymi kolek, paraliżów, ospy i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych elementów. Według szerokiej gamy podań whisky miałaby zostać wynaleziona przez świętego Patryka. Od około wieku siedemnastego zaczęto produkować whisky na użytek czysto spożywczy, jako jeden z popularniejszych trunków. Od czasu tego gorzelnicy obciążeni zostają podatkiem, podobnież zresztą jak sama whisky. Początek wieku dziewiętnastego i możliwość wprowadzenia masowej produkcji zmniejsza poziom opodatkowania gorzelników. Dla kariery międzynarodowej tego trunku ważniejszą rolę odgrywała plaga, która nawiedziła winnice na terenach francuskich w latach osiemdziesiątych tego samego wieku, spowodowało to znaczny spadek produkowania koniaku. Na jego miejsce weszła właśnie whisky i znaczną część rynku udaje jej się utrzymać do dnia dzisiejszego. Whisky będzie popularna przede wszystkim na wyspach brytyjskich, w Polsce należeć będzie do jednego z droższych trunków, gdzie cena przekracza prawie o połowę cenę zwyczajnej polskiej wódki.

Rodzaje whisky

Jako, że od dłuższego już czasu whisky produkuje się w kilku regionach świata niezależnie za pomocną różnych metod i sposobów i przy jednoczesnym stosowaniu odmiennych standardów jakości wyróżnić będziemy mogli rozliczne gatunki tego właśnie trunku. Przeważnie whisky dzielimy ze względu na kraj pochodzenia, z tego też powodu wyróżnimy szkockie, irlandzkie oraz amerykańskie whisky. Jeśli chodzi o te pierwsze, czyli szkockie to będzie produkowane wyłącznie na terenie tego kraju i to dodatkowo całkowicie ze słodu jęczmiennego, czy też samego jęczmienia, dojrzewać będzie natomiast w beczkach wykonanych z drewna dębowego przynajmniej przez okres trzech lat. Do najpopularniejszych gatunków w tym przypadku zaliczyć będziemy mogli Johnnie Walkera, Balvenie i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Kolejny z rodzajów to whisky amerykańskie produkowane tylko w granicach tego kraju. Tutaj do jego produkcji wykorzystuje się kukurydzę, żyto, słód jęczmienny i wiele, wiele innych, które pozostawia się w beczkach na dwa lata, tak aby odpowiednio dojrzały. Whisky w tym kraju dzielić będziemy na bourbony, whisky z Tennessee oraz regiony pomniejsze. Do najpopularniejszych gatunków zaliczyć będziemy mogli Jacka Danielsa oraz Jim Beama. Ostatni z rodzajów czyli whisky irlandzkie, produkowane tylko w tymże kraju będzie przygotowywane wyłącznie ze słodu jęczmiennego i dojrzewa przez okres trzech lat, czyli najdłużej z wszystkich wcześniej wymienionych. Oprócz tego wyróżnić będziemy mogli kilka innych mniej popularnych i rzadziej spotykanych rodzajów.

Burbon

Burbon jest jedną z odmian whisky, którą produkować będzie się bezpośrednio z kukurydzy oraz innego rodzaju zbóż, między innymi żyta, słodowanego jęczmienia i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych elementów. Zawartość kukurydzy wahać będzie się w przedziale około siedemdziesięciu procent. Burbon jest leżakowany w świeżych beczkach wykonanych z drzewa dębowego, co nadawać będzie mu ten charakterystyczny posmak. Produkcja burbonu trwa już od wieku osiemnastego. Burbon prawie wyłącznie produkowany będzie na terenie ameryki stanów zjednoczonych. Większość producentów mieści się w okolicach Kentucky oraz całego tegoż stanu. Obecnie według szacunków ponad dziewięćdziesiąt procent światowej produkcji tego trunku pochodzić będzie właśnie z USA – nie na darmo kraj ten posiada miano światowej stolicy Burbonu.

Produkcja burbonu

Burbon będzie przeważnie stanowił mieszankę specyficznego rodzaju zbóż składającą się przede wszystkim z kukurydzy, natomiast pozostałe części stanowić będzie pszenica, słód jęczmienny i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Takowa mieszanka, którą zwyczajowo określa się mianem zacieru poddawana jest fermentacji przy dodaniu zacieru odzyskanego w czasie wcześniejszego procesu fermentowania się, dodawany jest on natomiast w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Powstał alkohol umieszczany jest w specjalnie przygotowanych beczkach z drzewa dębowego. W procesie tym, który zwany jest leżakowaniem, trunek będzie zyskiwał swoje charakterystyczne cechy, a mianowicie kolor oraz drewniany posmak. Zwykle dłuższy okres leżakowania będzie skutkował uzyskaniem pełniejszej oraz ciemniejszej barwy. Po zakończonym procesie leżakowania Burbon rozcieńczany jest z wodą do osiągnięcia odpowiedniego stężenia alkoholu, w graniach około czterdziestu procent, a następnie rozlewany do kolejnych butelek.

Aspekty prawne

Burbon, jako najpopularniejszy z amerykańskich trunków będzie musiał spełniać kilka niepodważalnych standardów, które są regulowane przez amerykańskie prawo. Przede wszystkim wykonany musi być z mieszanki zbóż, gdzie przeważa kukurydza. Idąc dalej po destylacji zawierać może w sobie maksymalnie osiemdziesiąt procent alkoholu etylowego, przeważnie jest to jednak prawie o połowę mniej. Burbon także produkowany musi być przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie naturalnych składników i metod produkcji.