Alkohole

Alkohole

Opierając się o jedną z najpopularniejszych definicji alkohol, czy też napój alkoholowy scharakteryzować będziemy mogli jako produkt, którego głównym przeznaczeniem jest konsumpcja i który zawiera w sobie powyżej pół procenta alkoholu etylowego (rolniczego pochodzenia). Napoje alkoholowe zazwyczaj dzielimy na ich moc, czy też procentową zawartość alkoholu jak i ze względu na ich skład. Najpopularniejszy podział wyróżnia alkohole wysoko, średnio oraz niskoprocentowe, a jeśli chodzi o konkretne gatunki, czy też rodzaje to z pewnością trzeba wymienić nalewki, likiery, wódki, wina, szampany oraz szeroką gamę piw. Alkohol pomimo tego, że posiada działanie uzależniające, w dużych ilościach jest silną używką, która może zniszczyć ludzkie zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci, a co więcej ma silny wpływ na zmianę ludzkiej percepcji i postrzegania świata to w społeczeństwie panuje bardzo duże przyzwolenie na jego spożywanie, o wiele większe niż na spożywanie innych używek. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że spożywanie alkoholu w małych ilościach oraz regularnie może mieć także pozytywne skutki, między innymi wpłynąć na poprawę trawienia.

Piwo

Piwo jest niezaprzeczalnie jednym z najstarszych i jednocześnie najczęściej spożywanym napojem alkoholowym, który zaliczymy do grupy niskoprocentowych. Ciekawostką jest także fakt, że powszechniejszym trunkiem w skali światowej jest tylko i wyłącznie woda oraz herbata. Jako, że piwo znane było już tysiące lat temu przez ten cały okres wykształcały się jego różne formy, zależne od rodzaju użytych zbóż, charakteru samego słodu, dodatkowych przypraw, okresu fermentacji, ważenia i zawartości dwutlenku węgla. Z tego też powodu dzisiaj wyróżnić możemy szeroką grupę i podział tego trunku.

Absynt

Absynt jest jednym z wysokoprocentowych napojów alkoholowych, który otrzymać można poprzez destylację specjalnych mieszanek ziół, a przede wszystkim liści piołunu oraz kwiatów (a także anyżu, hyzopu, czy też kopru). Jeśli chodzi o klasyfikację tego alkoholu to przeważnie zaliczany jest do likierów albo opcjonalnie do wódek smakowych. Zdarza się także, że miejsce ma błędna jego klasyfikacja jako nalewki – takową jednak nie jest bo nie butelkuje się go z dodatkiem cukru. Absynt potocznie zwany jest często Zieloną Wróżką, jest tak przede wszystkim z powodu jego koloru, który zazwyczaj jest właśnie zielony oraz z powodu jego domniemanych właściwości psychoaktywnych. Oprócz tego warto nadmienić, że powstało wiele różnorakich sposobów spożywania tego właśnie specyficznego trunku. Pierwszą recepturę opracowano w Szwajcarii jeszcze przed wiekiem dziewiętnastym – wtedy jednak absynt wykorzystywano jako swojego rodzaju eliksir, który miał być skuteczny w przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości. Popularność absyntu wzrasta we Francji na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. W momencie kiedy przeżywał on szczyt swej popularności mówiono o nim jako o niebezpiecznym i posiadającym silne właściwości uzależniające narkotyku. Zawarty w piołunie tujon oskarżano o wywoływanie większości skutków ubocznych związanych z jego spożywaniem. Do roku 1915 zakazana została sprzedaż oraz wytwarzanie trunku w większości europejskich państw – a produkcja wznowiona została oficjalnie dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Wino

Wino jest kolejnym, popularnym napojem alkoholowym, który uzyskuje się poprzez fermentację soku gronowego (tak zwany proces winifikacji). Cała procedura otrzymania wina jest bardzo skomplikowana i w zależności od jego typu oraz winiarni ulegała będzie modyfikacjom – drobna zmiana, nawet w rodzaju owocu, czy też jego dojrzałości sprawi, że będzie ono posiadało już całkowicie inny charakter. Obecnie istnieją wręcz setki odmian i różnorodnych smaków win, nic w tym dziwnego napój ten bowiem znany był już w czasach wczesnej starożytności i cieszył się naprawdę dużą popularnością (tak naprawdę przez długi okres czasu był to jeden z nielicznych napojów alkoholowych). Co do samego podziału to wyróżnić możemy wina białe, czerwone i różowe, musujące (tutaj między innymi zaliczamy szampana, który nie jest oddzielnym trunkiem ale wyjątkowym i unikatowym rodzajem wina) oraz wina wzmacniane. Oprócz tego uważa się, że wina posiadają właściwości zdrowotne, jak udowodniono poprzez badania spożywający duże ilości wina francuzi chorują o wiele rzadziej na serce niż mieszkańcy stanów zjednoczonych co związane jest z występowaniem specyficznego rodzaju związków w winogronach. Oprócz tego dobrze wiadomo, że drobne ilości wina spożywane codziennie będą wpływały na poprawę trawienia. Z ciekawostek natomiast warto nadmienić, że najstarsza z butelek wina, która nie została do dzisiaj otwarta to ta pochodzą z cztery setnego roku naszej ery i znajdująca się w jednym z niemieckich muzeów.

Whisky

Whisky jest bardzo charakterystycznym napojem alkoholowym, który przeważnie utożsamiany i kojarzony jest ze Szkocją, oprócz tego jednak produkowany licznie na terenie Irlandii, USA oraz w Kanadzie. Głównym składnikiem potrzebnym do stworzenia whisky jest jęczmień, a dokładniej występujący w postaci słodu i nieskiełkowanego ziarna. Whisky to alkohol naprawdę specyficzny posiadają swój charakterystyczny, mocny smak oraz zapach – trunki tego rodzaju trzeba naprawdę lubić. Ciekawy jest fakt, że nazwa whisky zarezerwowana jest tylko do trunków szkockich, w przypadku ameryki występuje inne nazewnictwo, a mianowicie whiskey.

Nalewka

Mianem nalewki określamy szerszą grupę alkoholi, których wspólną cechą jest jednak fakt, że są one wyciągami z owoców, kwiatów, ziół czy też korzeni, z dodatkiem cukru i o około czterdziestoprocentowej zawartości alkoholu. Nalewki sporządza się w tak zwanym procesie maceracji, czyli poprzesz zalanie wszystkich składników zwyczajnym alkoholem. Co do samego sposobu spożycia to podawane są w małych kieliszkach wraz z pikantnymi przekąskami. Co do samego wyrobu i proporcji składników trudno jest podać dokładną ilość, naprawdę dobre nalewki są bowiem wyrabiane cały czas w domowych zaciszach na bazie starych, przekazywanych przez pokolenia przepisów i cały czas udoskonalane. Nalewki tak naprawdę zrobić można ze wszystkiego, z owoców, korzeni, ziół i wielu, wielu innych tym właśnie podobnych. Bardzo popularne są także nalewki miodowe, czy też te powstające na bazie krupniku, wiśni oraz mięty.

Wódka

Wódka jest jednym z najpowszechniejszych i najpopularniejszych wysoko procentowych napojów alkoholowych (przeważnie posiada czterdzieści procent zawartości alkoholu), który składa się z destylatu alkoholu etylowego rozcieńczonego z wodą. Według źródeł historycznych pierwsza udana destylacja alkoholowa miała mieć miejsce w cztery setnym roku naszej ery. Umiejętność ta zaczęła rozpowszechniać się w innych kręgach świata, na początku jednak wódka wykorzystywana była w czysto medycznych celach. W wieku dwunastym dociera ona na stary kontynent. Od tego momentu rozpoczyna się proces tworzenia różnorodnych wódek oraz prób destylacji z innych składników. Na przykład w Niemczech w wieku czternastym wynaleziona została wódka pędzona w oparciu o zboża.