Wódka - cz.2

Wódka – cz.2

Wódka przez wiele nacji uważana jest za narodowy trunek Polaków i Rosjan. Nasze dwa narody od wieków są słynne z mocnych głów i nieograniczonych mozliwości do spożywania tego wysokoprocentowaego trunku oraz bicia wszelkich rekordów dotyczących śmiertelnego stężenia alkoholu we krwi. Wódka produkowana jest na całym świecie niezależnie od szerokości geograficznej. Wódkę wytwarza się z destylatu alkoholowego, czyli spirytusu, rozcieńczając go wodą w stosunku mniej wiecej dwa do trzech. Destylat z kolei wytwarzany jest w drodze fermentacji i destylacji zacieru zbożowego, który fermentując wytwarza bardzo duże ilości alkoholu. W procesie produkcyjnym niezwykle istotne znaczenie ma bardzo precyzyjne przeprowadzenie procesu destylacji, który oddziela spożywczy alkohol etylowy od trującego i powodującego ślepotę alkoholu metylowego. Przy xle dobranej temperaturze destylacji, zamiast etanolu wydzieli się metanol, który ma inną temperaturę przemiany w stan gazowy. Jest to najpoważniejszy problem związany z domowymi bimbrowniami, gdzie ludzie nie mając specjalistycznej aparatury na własną rękę wytwarzaja alkohol, który potem sprzedają. Często osoby, które spożyły taki alkohol niewiadomoego pochodzenia trafiają do szpitala z ciężkim zatruciem organizmu.

Rodzaje wódki

Wódki można podzielić bardzo prosto. Tak prosto jak prosty jest sposób ich wytwarzania. Mamy zatem wódki czyste i gatunkowe. Wódki czyste to rozcieńczony wodą spirytus rektyfikowany do wartości około czterdziestu procent. Wśród wódek czystych możemy wyróżnić wódki zwykłe, gdzie spirytus wytwarzany jest z zacieru zbożowego albo ziemniacznego, wódki wyborowe, wykonywane ze spirytusu poddanego dwukrotnej destylacji, wódki luksusowe wykonywane ze spirytusu wielokrtonie destylowanego. Im więcej destylacji tym czystszy spirytus, a co za tym idzie, lepsza jakość alkoholu i mniejszy problem dnia następnego. Wódki gatunkowe to z kolei wódki zwykłe z dodatkami smakowymi, na przykład wyciągami ziołowymi, olejkami zapachowymi, barwnikami.

Historia wódki

Historia wódki sięga roku czterysetnego naszej ery. Oczywiście alkohole różnej maści wytwarzane były już znacznie wcześniej, jednak dopiero w tym roku Zosimos z Panopolis dokonał pierwszej skutecznej destylacji alkoholu etylowego. Jego umiejętności szybko rozeszły się po świecie i wkrótce w wielu krajach produkowano alkohol etylowy. Wykorzystywany był on jednak początkowo głównie do celów medycznych jako środek odkażający. Kiedy w dwunastym wieku powracający krzyżowcy przywieźli do Europy wódkę i technologię jej produkcji, zaczęła się era wódki pitnej. Pierwszą europejską spożywczą wódką była włoska grappa, która właściwie bardziej była winiakiem niż wódką, ponieważ wytwarzano ją z wina. Produkcja wódki zbożowej rozpoczęła się dopiero w czternastym wieku w Niemczech, wówczas była to okowita. Proces oczyszczania, czyli filtrowania wódki z zanieczyszczeń stworzył Piotr Aleksandrowicz Smirnow twórca wódki Smirnoff do dziś cieszącej się niesłabnącą popularnością i posiadającą bardzo wysoka jakość. Zaś używane obecnie proporcje wody do spirytusu dające czterdzieści procent objętości alkoholu w wódce opracował Dimitrij Mendelejew w pracy doktorskiej O łączeniu spirytusu z wodą.

Wódki gatunkowe

Wódki gatunkowe to zarówno wódki zwykłe wzbogacone ekstraktami ziołowymi, olejkami smakowymi i zapachowymi oraz barwnikami jak również wszelkie winiaki i koniaki otrzymywane w drodze destylacji różnych win, na przykład kirsz, grappa, rum, starka, rakija i wiele innych. Wódki gatunkowe można podzielić ze względu na zawartość ekstraktu, czyli tego co stanowi o smaku wódki. Są zatem wódki wytrawne zawierające do pięciu procent ekstraktu, półwytrawne z pięcioma do dwunastu procent ekstraktu, półsłodkie o zawartości od dwunastu do dwudziestu dwóch procent ekstraktu, słodkie z dwudziestoma dwoma do trzydziestu trzech procent ekstraktu oraz likiery i kremy, które zawierają ponad trzydzieści trzy procent ekstraktu.

Tequila

Tequila to wódka pochodząca z meksyku, produkowana ze sfermentowanego soku niebieskiej agawy, która rośnie przede wszystkim w tym rejonie świata. Pierwszą tequilę wytwarzać zaczęli już Aztekowie w tych właśnie okolicach. Nazwa trunku zaś pochodzi od meksykańskiego miasteczka, gdzie rozpoczęto masową produkcję alkoholu. Tequila występuje w pięciu różnych odmianach. Gold tequila to młody trunek, do którego dodawane są karmel, fruktoza i aromaty drewna dla nadania jej koloru i smaku leżakowanej. Tequila blanco również jest młoda, lecz bez dodatków zmieniających smak i kolor. Tequila reposado musi przed zabutelkowaniem leżakować w dębowych beczkach przez minimum dwa miesiące lecz maksymalnie dziewięć. Tequila anejo jest leżakowana przez dwa do trzech lat. Natomiast tequila muy anejo leżakuje az cztery do pieciu lat w dębowych beczkach.

Bols

Bols to holenderska marka wódki znana i ceniona przez koneserów alkoholu od wielu lat. Rodzinna firma Bols została założona w tysiąc pięćset siedemdziesiątym piątym roku w Amsterdamie. Szybko jednak marka rozprzestrzeniła się na cały świat i rozszerzyła produkcję o likiery i giny. W Polsce oficjalnie działalność firmy Bols polegająca na otwarciu destylarni i stworzeniu sieci dystrybucji i reklamy rozpoczęła się w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku. Od początku istneinia nieodmiennym symbolem marki jest jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Dzięki perfekcyjnie opracowanym recepturom i pierwszej jakości składnikom, wódki Bols są najlepsze na rynku.

Wódka luksusowa

Wódka Luksusowa to polska ziemniaczana wódka produkowana przez gorzelnię w Zielonej Górze. Producent szacuje, ze posiada około dziesięć procent udziału w rynku polskich alkoholi. Jest to jeden z najstarszych polskich gatunków wódki, który przetrwał wszystkie zawirowania polityczne i gospodarcze i nadal jest produkowany od tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku. Obecnie produkowanych jest kilka rodzajów wódki Luksusowej różniących się zarówno mocą, gdyż są w sprzedaży wersje czterdziesto, czterdziesto pięcio i pięćdziesięcioprocentowe, jak również smakiem. Kupić można wódkę Luksusową miodową, jeżynową oraz żurawinową.