Nintendo

Nintendo DS

Nintendo DS jest przenośną konsolą gier wideo, która została zaprojektowana i jednocześnie wydana przez jedną z popularniejszych firm na rynku japońskim i międzynarodowym, a mianowicie Nintendo. Premiera miejsce miała właśnie w Japonii, w USA oraz w Kanadzie w roku 2004, w europie natomiast pojawia się ona rok później. Konsola posiada podobną obu budowę do wcześniejszego produktu Nintendo, a mianowicie najnowszej z wersji Game Boya, wewnątrz jednak znajdują się dwa ekrany LCD, z których jeden jest dotykowy. Oprócz tego konsola posiada wbudowany mikrofon i obsługiwała będzie bezprzewodową komunikację WiFi, powoduje to, że zaliczana jest do konsol siódmej generacji. Urzędzie wcześniej nosiło nazwę Nitro, co odzwierciedlone zostało w kodach poszczególnych modeli. Nazwa konsoli oficjalnie rozwija się do developers system, czyli platforma twórców. W roku 2006 na rynku pojawiła się wersja Lite, czyli odświeżony model konsoli Nintendo DS, przede wszystkim wersja odnowiona jest lżejsza i ma jaśniejszy ekran. Platforma ma możliwość uruchamiania gier, które wydane były na wcześniejszą wersję konsol Nintendo, a oprócz tego na GBA. Istnieją dodatkowo liczne emulatory tworzone przez samych entuzjastów konsoli, które będą jeszcze bardziej poszerzały możliwości uruchamiania poszczególnych gier.

Sprzęt

Nintendo DS, jako, że wydana została już prawie sześć lat temu możliwe, że nie będzie obecnie zadziwiała, jeśli chodzi o swoje możliwości i osiągi sprzętowe, jednak biorąc pod uwagę jej wielkość oraz właśnie datę premiery, cały czas uchodzić mogę one za bardzo przyzwoite. Najważniejszą rolę będzie tutaj pełnił segment graficzny, konsola wyposażona została w dwa dwuwymiarowe układy grafiki, z których każdy będzie niezależnie obsługiwał jeden z ekranów o takich samych wymiarach (sześć centrymetrów na cztery). Odstęp pomiędzy wyświetlaczami to ponad dwa centymetry, co wykorzystywane będzie czasami podczas jednoczesnego obrazowania na obu ekranach. Konsola zawiera również układ, który ma możliwość generowania grafiki trójwymiarowej, który może być przypisany jednak tylko i wyłącznie do jednego z wyświetlaczy. Kolejnym z ważnych elementów jest dźwięk – zastosowanie w Nintendo DS znalazły naprawdę dobre jakościowo głośniku stereo oraz dodatkowe gniazdo Jack, które umożliwia podłączenie słuchawek, czy też głośników stojących. Oprócz tego przy posiadaniu dodatkowego oprogramowania można emulować dźwięk przestrzenny. Dużą zaletą tejże konsoli jest rozbudowana komunikacja co jest możliwe z powodu posiadania modułu WiFi obsługującego dwa z najpopularniejszych protokołów. Protokoły te dają możliwość komunikacji pomiędzy konsolami, a po wykupieniu odpowiedniej usługi także możliwość łączności z Internetem.

Oprogramowanie

Oprogramowanie, które wbudowane zostało w konsolę posiada zegar wraz z alarmem oraz jednocześnie kalendarz, a oprócz tego będzie dawać możliwość prostej personalizacji poszczególnych elementów. Te podstawowe dane wykorzystywane będą w kolejnych grach. Urządzenie będzie mogło komunikować się z użytkownikiem w jednym z sześciu najpopularniejszych języków, najczęściej jednak po japońsku, czy też po angielsku. Polskie oprogramowanie nie istnieje, oczywiście powstawały nieoficjalne nakładki ich użycie będzie powodowało jednak utracenie gwarancji na produkt. Oprogramowanie mimo wszystko daje szerokie możliwości, przede wszystkim jest wydajne i bardzo dobrze zoptymalizowane pod Nintendo DS, korzystając z wszystkich jego zasobów.

Nośniki

Gry przygotowywane pod Nintendo wykorzystywały będą własny format kart gry, które występują w postaci trwałych ROM-ów przypominających karty pamięci używane w innych przenośnych urządzeniach elektronicznych, wyróżniają je jednak trochę większe gabaryty. Aktualnie stosowane będą karty, których rozmiar sięga nawet dwóch gigabitów, są one więc wystarczalne, aby pomieścić najbardziej rozbudowane gry i jest to czterokrotnie więcej niż wynosiła największa dostępna pamięć w poprzedniej wersji konsoli. Karty mają zawsze drobną ilość pamięci flash, na której dodatkowo przechowywało będzie się dane użytkownika oraz postęp jego gry.

Funkcjonalność

Dzięki dodatkowym usługom oferowanym przez Nintendo gracze posiadające konsolę DS nie tylko posiadają możliwość rywalizowania z graczami z całego świata, ale także korzystać z Internetu, ściągać dema nowych gier oraz aktualizować oprogramowanie oraz tak dalej. Ciekawą funkcją jest na przykład Download Play. Umożliwiać będzie użytkownikom wieloosobową rozgrywkę przy posiadaniu zaledwie jednej karty wybranych gier. Gracze muszą znajdować się jednak w zakresie jednej bezprzewodowej siebie, a goście, czyli ci z graczy, którzy nie posiadają kart pobierają niezbędne dane od osoby, która kartę posiada. Niektórzy ze sprzedawców konsoli będą udostępniali urządzenia znane jako stacje pobierania DS, które dają możliwość pobierania dem nowych oraz już powstałych gier na konsolę. Z powodu ograniczeń pamięci pobierania będą usuwane zaraz po wyłączeniu urządzenia, cały proces więc powtórzony musi być na nowo, co może być trochę denerwującym. Nintendo DS to jednak przenośna, a nie stacjonarna konsola, nie można więc wymagać od niej wszystkiego, ma ona przede wszystkim zapewniać kilkanaście godzin ciągłej rozrywki w momencie kiedy nie możemy zasiąść przy pełnowymiarowej konsoli znajdującej się w domu, która z pewnością daje o wiele lepszą rozrywkę.

Podział regionalny

Nintendo DS w przeciwieństwie do innych konsol nie będzie posiadała blokady regionalnej, oznacza to, że dowolna konsola uruchomi gry na Nintendo DS obojętnie gdzie została ona zakupiona. Jednakże chińskie wersje gry będą uruchamiane tylko i wyłącznie na sprzęcie chińskim, jest tak dlatego, że produkowany był on osobny i posiada większy układ wbudowanego oprogramowania. Nintendo DS. z innych regionów nie może odtwarzać chińskich gier. Gry i konsole z wszystkich innych regionów będą jednak z sobą w pełni współgrały, zapewniając bardzo duży komfort rozgrywki, nie musisz martwić się więc o to, że twoja konsola, czy też gra nie będą z sobą kompatybilne i nie będą po prostu działały. Oprócz tego niektóre z gier działających przez WiFi dają możliwość wyboru graczy tylko i wyłącznie z własnego regionu świata.

Piractwo

Podobnie jak wszystkie inne konsole także Nintendo DS było wielokrotnie hackowane i przystosowane pod gry nielegalne. Opracowane zostały specjalne interfejsy kart, które dają możliwość uruchamiania nielegalnego i amatorskiego oprogramowania, czy też gier pirackich. Hakerom udało się między innymi przenieść sterowanie z głównego slotu, co spowodowało, że sloty te przestały być niezbędne do działania. Od tej pory mogły powstawać więc bardziej przemyślane konstrukcje, które opierać muszą się wyłącznie o jednej z dwóch slotów. Tego typu urządzenia nie mogą uruchamiać jednak gier przeznaczonych na wcześniejsze konsole przenośne, będą bowiem wymagały przekserowania najpierw na jeden, a następnie na drugi slot, w wersji shackowanej jest to jednak niemożliwe. Brak możliwości odtwarzania gier wcześniejszej generacji zostaje jednak zastąpiony możliwościom posiadania pirackich gier.