Horror - cz.2

Horror – cz.2

Od dawien dawna ludzie szukają wrażeń i są ciekawych historii, przeważnie historii, które potrafią przerażać. Dlatego też wszelkiego rodzaju książki, które straszą swoją fabuła lub też wprowadzają momenty grozy są bardzo popularne. Człowiek uwielbia straszne historie dlatego powstał bardzo popularny gatunek kina horror. Gatunek ten powstał bardzo wcześnie bo zaledwie kilka lat po powstaniu kinematografii i jest popularny do dziś. Wiele książek o tematyce grozy zostało zekranizowane i stało się kultowymi filmami, ponad czasowymi. Horrory to dzisiaj jedne z najpopularniejszych gatunków grozy. Po mimo tego nie tak często pojawiają się nowe produkcje w kinach jak produkcje gatunku fabularnego czy też dramaty, filmy sensacyjne. Jednakże każda premiera kina grozy wzbudza wielkie zainteresowanie fanów gatunku i nie tylko. Wiele osób lubi od czasu do czasu poczuć się strasznie i wybiera się do kina właśnie na taki film. Filmy grozy mogą być oparte na bardzo różnorodnej fabule, może być to zarówno fabuła dosyć realistyczna jak całkowicie oparta na nie realnych wydarzeniach. Film grozy kojarzy się przede wszystkim z różnego rodzaju postaciami lub strasznymi potworami. Może także dotyczyć pewnych wydarzeń czy sytuacji lub tez opierać się na psychologi i tworzyć mrożące krew w żyłach filmy. W filmach grozy bardzo ważna jest muzyka, która wzmaga napięcie i jest duża częścią filmu, bardzo często stanowi także o jego sukcesie. Horrory nie są jednak nagradzane na festiwalach filmowych.

Lśnienie

Wiele filmów grozy opartych jest na książkach, które to są bardzo popularne. Jednym z największych autorów gatunku horror jest Stephen King. Wiele jego książek jest bestselerem tak też jest z książką Lśnienie. Książka ta stała się pomysłem do nakręcenia filmu o takim samym tytule. Film ten opowiada o losach rodziny, która na czas sezonu zimowego, zupełnej wegetacji, ma zaopiekować się hotelem. Przybywa więc na koniec sezonu letniego do wielkiego hotelu, gdzie spędzą cała zimę. Zima odcina rodzinę od świata i od tego momentu w hotelu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Głównym bohaterem jest Jack oraz jego syn Danny, który posiada specjalne zdolności telepatyczne. Widzi pojawiające się duchy, które wpływają bardzo mocno na jego syna. Ojciec Dannego staje się coraz bardziej niebezpieczny i pomału zaczyna nawet zagrażać rodzinie. Mocny wpływ duchów jest praktycznie nie do powstrzymania i ojciec Dannego chce zamordować swoją rodzinę. Na szczęście pojawiają się duch poprzedniego dozorcy, który chce Dannemu pomów. Film trzyma w napięciu do ostatniego momentu i jest warty obejrzenia.

Obcy

Ludzie uwielbiają się bać, nie wiadomo dlaczego, ale niektórych strach wręcz podnieca. Dlatego też bardzo duża karierę zrobiły filmy grozy. Filmy te są niezwykle popularne i towarzyszą kinematografii od wielu lat. Filmy grozy, z gatunku horrory mogą przyjąć bardzo wiele form. Podgatunków jest cała masa, opierają się na takich założeniach jak strach wywołany sytuacją, psychoza czy dziwne sytuacje. Bardzo popularne stały się horrory oparte na wszelkiego rodzaju potworach i monstrach, które pożerają ludzi. Jednym z takich filmów jest Obcy, który doczekał się wielu części i był bardzo często naśladowany. Twórcą tego filmu jest Ridley Scott, a główną rolę odgrywa wspaniała aktorka Sigourney Weaver, która zagrała w każdej części filmu Obcy. Akcja filmu toczy się w przyszłości więc jest tu także wątek fantasy, który bardzo często pojawia się w horrorach. Firma, która prowadzi na pewnej planecie badania zostaje zaatakowana przez przerażające stwory, które wdzierają się także na uciekający statek kosmiczny. Rozgrywa się walka o śmierć i życie. Stwory są bardzo silne i przebiegłe, dlatego też załoga nie może sobie za bardzo poradzić. Film ten jest jednym z najlepszych horrorów wszech czasów, doczekał się uznania wielu widzów i wielu naśladowań. Postać obcego pojawiała się wielokrotnie w różnych filmach a nawet grach. Dziś także wielu producentów próbuje nakręcić filmy o podobnej fabule, ale do tej pory żaden nie odniósł tak wielkiego sukcesu jak film obcy. Kto jeszcze nie widział nie wie co traci.

Wywiad z wampirem

Jest wiele horrorów, których bardzo często pojawiają się podobne stwory. Jednym z takich gatunków horrorów są wampiry. Postacie te bardzo są charakterystyczne dla mrocznych filmów. Ich głównymi cechami jet nieśmiertelność oraz to, ze do przeżycia potrzebują ludzkiej krwi. Wampiry mogą także zarażać inne osoby. Bardzo znanym i cenionym filmem o wampirach jest Wywiad z wampirem. Film ten opowiada o życiu pewnego wampira na przestrzeni setek tysięcy lat. O tym iż życie to jest również pełne dylematów i dramatów, a wampiry to nie tylko postacie, które wgryzają się w szyje innych osób. Akcja filmu zaczyna się we współczesności, gdzie pewien pisarz ma okazję przeprowadzić wywiad z wampirem i poznać jego historię, czasem bardzo dramatyczną. Wampir opowiada o tym jak stał się wampirem oraz o tym jak dalej toczyły się jego losy na przestrzeni całego świata. W filmie odkrywamy to iż wampiry to również ludzie którzy nie zawsze są zadowoleni z tego kim są.

Jeździec bez głowy

Jeździec bez głowy to film wyreżyserowany przez Tima Burtona a gra w nim wspaniały aktor Johnny Deep. Akcja filmu toczy się w osiemnastym wieku, mamy tutaj więc pomieszanie gatunku horroru z gatunkiem historycznym. Jeździec bez głowy to straszna postać, która w pewnym miasteczku morduje ludzi, ścinając im głowy. Do miasteczka zostaje wysłany detektyw, który chce rozwikłać zagadkę. Nie wierzy on w żadne klątwy jak opisują to mieszkańcy i prowadzi własne śledztwo. Łącząc ze sobą fakty, wpada na trop.

Dracula

Film Drakula to kolejny film opisujący losy wampirów na świecie. Tutaj mamy przykład jak bardzo wampiry to straszne istoty i odwieczna walkę z nimi przez człowieka. Tytułowy bohater filmu Dracula jest wampirem, który przyjął do siebie złe moce po wielkiej tragedii jaka go spotkała. W czasie wojny chrześcijańskiej został ciężko ranny, nim doszedł do zdrowia minęło wiele miesięcy. Na powrót księcia czekała ukochana, która została podstępnie powiadomiona o śmierci swojego ukochanego, nie mając już po co żyć popełnia samobójstwo. Książę powracając do zamku jest pewny, że spotka tam swoją ukochaną, niestety dzieje się inaczej. W dodatku, księża nie chcą pochować jej po chrześcijańsku. Książę obiecuje zemstę i wiąże się z ze złymi siłami. W ten sposób pozostaje Draculą, żyje w Rumunii wielkim zamku przez wieki samotny. Pewnego razu zauważa zdjęcie kobiety, która bardzo przypomina mu jego ukochaną. Zdjęcie należy do agenta, który przybywa do jego zamku, aby sprzedać mu ziemie w Anglii. Dracula więzi więc młodego mężczyznę i postanawia wyruszyć do Anglii po swoją ukochaną…

Egzorcysta

Egzorcysta to jeden z najdoskonalszych horrorów wszech czasów. Jest to historia o opętanej przez demony, małej dziewczynce. Niestety lekarze rozkładają ręce i nie mogą jej pomów. Z dziewczyną jest coraz gorzej, lewituje, rzuca przedmiotami i zachowuje się bardzo agresywnie. Zrozpaczeni rodzice wzywają do domu księdza, który jest egzorcystą. Stwierdza iż w młodym ciele zasiedlił się demon. Chce jej pomóc. Sytuacja staje się bardzo niebezpieczna. Film jest jednym z najlepszych horrorów został nawet wyróżniony prestiżową nagrodą, Oskarem.