Hollywood

Hollywood

Hollywood to dzielnica w Los Angeles, którą uważa się powszechnie za stolicę filmu światowego. To właśnie tam powstają największe hity kinowe i filmy, które przyciągają do multipleksów miliony ludzi przez co wiele dzieł od tamtejszych producentów po dzisiaj dzień cieszy się ogromną popularnością. Wcześniej Hollywood nie był znany jako dzielnica, gdzie produkuje się światowej sławy filmy, ta sytuacja zmieniła się, gdy na terenach Hollywood zaczęto budować wielkie studia filmowe, które dzisiaj są potężnymi firmami dostarczającymi rozrywkę w filmach. Znane wytwórnie, które swoje siedziby mają w Hollywood to m.in 20th Century Fox, Paramount Pictures, SPE (Sony Pictures Entertainemnt) i pozostałych przykładów mógłbym jeszcze wymienić. Warto zaznaczyć, że takich firm w Hollywood ciągle przybywa i ta dzielnica Los Angeles staje się jeszcze bardziej dla całej ameryki środkiem, gdzie po prostu powstają filmy i sporo zarabiają – na całym świecie. Trudno jestem się z tym nie zgodzić, gdyż filmy te są przepełnione często akcją bądź cukierkowością, a to kupowane jest przede wszystkim przez młodzież, ale też tych starszych odbiorców. Nie można też powiedzieć, że Hollywood pod względem filmów wypada słabo, bo byłaby to jakkolwiek powiedzieć nieprawda. Hollywood pod względem filmowym nie wypada źle, a przede wszystkim broń Boże powiedzieć komuś, że najgorzej. Krytycy filmowi mogą sobie mówić o tym, iż blockbustery wychodzące spod Hollywood są do niczego, ale to tylko krytycy, w tej chwili pod uwagę biorę większość ludzi, którzy chodzą do kin oglądać filmy.

Bollywood

Bollywood to nazwa przemysłu filmowego na terenie Bombaju, która została umownie utworzona w 1970 roku. Bombaj jest jednym z największych ośrodków, które produkują filmy w Indiach. W filmach, które pochodzą z Bollywood najczęściej wykorzystuje się metody filmów musicalowych – wątki są przerywane muzyką. Można więc powiedzieć, że w Bollywood dominują filmy muzyczne czy jak kto woli filmy taneczne. Bollywood charakteryzuje się również tym, iż plakaty do filmów są tworzone w bardzo specyficzny sposób – postacie wychodzą poza plakat. Efekt ten jest dosyć ciekawy i warto taki zobaczyć na żywo.

Toronto

Toronto to obecnie drugie miejsce (po Hollywood), gdzie jeszcze produkuje się filmy, które są samowystarczalne. Obecnie w Toronto kładzie się bardzo wielki nacisk na sztukę kinematografii, najprawdopodobniej w przyszłości zaowocuje to tym, iż Kanada będzie słynęła z głośnych produkcji filmowych, podobnie jak jest zresztą teraz, w USA, a dokładniej w Hollywood, gdzie filmy powstają z dnia na dzień i osiągają światową sławę. Jak więc doskonale możemy zauważyć nie tylko w Hollywood są głośne produkcje, a najważniejsze jest chyba to, że w już dzisiaj możemy spotkać bardzo udane filmy spod stajni Toronto, gdzie przecież żyje się filmem. Jeśli chodzi o życie miasta to mogę chyba powiedzieć tylko tyle, iż w Toronto ponad połowa mieszkańców to imigranci, dla ok. 52% język angielski to język ojczysty. Mieszkańcy tego wielkiego miasta nie skarżą się już na ilość przestępstw, niemniej jednak pojawiają się zażalenia co do dokonywania zabójstw z bronią – te bardzo niepokojące komunikaty bada obecnie wiele służb, które czynnie udzielają się w mieście. Miejmy nadzieję, że to tylko lekkie sprawy, nic poważniejszego.

Film polski

Jeśli chodzi o ambitne kino, to Polacy wcale nie są tacy źli w tym co robią. Brakuje nam jednak produkcji blockbusterów, które osiągnęły by światową sławę i umożliwiłyby być naszej sztuce filmowej samowystarczalne. Każdy blockbuster zwykle jest bowiem sukcesem komercyjnym i to jest powód dla którego warto robić takie filmy. Ja nie mówię, żeby robić komercje w stylu „Nieważne co o tym filmie powiedzą, ważne, że są pieniądze i że cokolwiek o nim mówią…” – takiej zasady nie wolno się trzymać, ponieważ zrobiona przez nas komercja jest wtedy kiczem, a nie sztuką, a jak wiadomo – dobra komercja to również sztuka. Do dzisiaj w Polsce powstało bardzo wiele filmów – tych znanych na cały świat i tych lokalnych, które cieszą się popularnością w naszym kraju. Powodem małej popularności filmów jest to, iż często skierowane są do odpowiedniej grupy – przede wszystkim do polaków. Aby zrozumieć scenariusz filmu nie tylko trzeba nad filmem myśleć, ale też przede wszystkim posiadać wiedzę ogólną, która potrafi wyróżnić oczywiste oczywistości w obrazie filmowym. Sztukę filmu w Polsce wspiera PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Samowystarczalność

Jak wspomniałem wcześniej, tak robię teraz. Czym jest samowystarczalność? Może określenie to brzmi prosto i prymitywnie, ale w rzeczy samej tak nie jest. Banalnie byłoby powiedzieć samofinansowanie filmu dlatego też o tyle dobrze sytuacja wygląda, że takie określenie zostało zupełnie stąd wyeliminowane. Cóż mogę powiedzieć o samowystarczalności? Samowystarczalność polega na tym, iż dany film posiada swój własny budżet, który pozwala na rozpoczęcie jakichkolwiek prac związanych z filmem. Różnica jest tutaj taka, że budżet do filmu został wyłożony przez reżysera obrazu bądź przez inwestorów, którzy w naszym filmie widzieli interes. W Polsce niestety filmy samowystarczalne to rzadkość – reżyserzy starają się otrzymywać dofinansowania od PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jeśli taka dotacja na film nie wystarczy, o pomoc trzeba prosić telewizje publiczne, które chętnie w takich sytuacjach pomagają. Nie ukrywam jednak, że scenariusz filmu musi się spodobać telewizji, ażeby ta wyłożyła na film jakąkolwiek kwotę. Obecnie filmy samowystarczalne produkowane są w Hollywood, Bollywood i w kinie wschodnim (Chiny). A kiedy zmieni się taka sytuacja w Polsce? Szczerze, to trudno mi na to pytanie udzielić odpowiedzi.

Inne centra

Filmy to nie tylko Hollywood i Bollywood, gdzie aż przelewają się pieniądze wydawane na filmy. Aby stworzyć film nie trzeba też wielkich pieniędzy i zacznijmy w tym miejscu od tego. Dzisiaj filmy można tworzyć z niewielkim nakładem producentów, a w chwili obecnej nie mówię o blockbusterach, a jedynie o filmach ambitniejszych, które prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny, w którym nie liczy się też wydawana i zarabiana kasa, ale tylko to, co jest prezentowane na ekranie. Wiadomo, że filmy takie są filmami bardzo niszowymi, a osób, które ukochają sobie ambicje w filmie nie jest wiele. Można powiedzieć, że to taka bardzo przykra prawda, ale w tym temacie wiele zdziałać na pewno nie zdziałamy. Jeśli chodzi o inne centra to coraz to sławniejszy robi się Hongkong, który staje się być samowystarczalny, a co to znaczy już niebawem napiszę.