Aktor

Aktor

Aktor to w prostej definicji osoba, która gra pewną rolę w teatrze bądź filmie, dobrym określeniem jest powiedzieć, że osoba ta odgrywa rolę – bo chodzi tutaj o to, że aktor doskonale musi wczuć się w zupełnie mu obcy charakter. W każdym filmie aktor musi przyjąć dla siebie inne ego, musi pokazać się ze strony zupełnie innego człowieka w sposób taki, aby nie był specjalnie kojarzony z innymi filmami. Wtedy gra takiego aktora nie jest płytka, a jedynie bardzo atrakcyjna i przede wszystkim kryje w sobie wielki potencjał artystyczny. Obecnie na świecie żyje bardzo wielu uzdolnionych aktorów, który udzielają się w świecie filmu i w świecie teatru, gdzie aktorów widzimy na żywo – są to mniej bądź więcej sławne osoby. Po spektaklach w teatrze często można spotkać się z aktorami na specjalnie przygotowanych do tego ceremoniach – często wstęp na takie ceremonie mają tylko osoby, które były obecne na danym przedstawieniu. Nie wpuszcza się na spotkania osoby, które nie były na części artystycznej. Od aktora powinno się też wymagać i dlatego też dobry aktor to taki, który wiele jest w stanie nam zaoferować.

Sława

Aktor komercyjny zawsze będzie sławnym aktorem – gdziekolwiek się pojawi jego twarz będzie rozpoznawalna przez ludzi. Mówiąc o aktorach teatru czy aktorach grających w ambitnych produkcjach rzadko o takich się słyszy i rzadko tacy są rozpoznawani na ulicy. Powodem tego jest małe zainteresowanie się teatrem i to jest brutalna prawda, z którą trzeba się pogodzić. Teatr zaczyna zanikać dlatego, iż pojawiło się kino i tam obecnie pchną się wszelkie masy ludzi. Rzadko kiedy kto zagląda do teatru, aczkolwiek to grono wielbicieli sztuki ambitnej nie jest zaś przesadnie małe – w teatrze często można zobaczyć przepiękną sztukę i dlatego powinno się tam chodzić. Nie twierdzę też, że kino jest złe, bo kino jest fantastyczne, ale warto mieć w rękawie od czasu do czasu jakieś alternatywne metody spędzania wolnego czasu czy czasu, który możemy poświęcić po prostu na poznanie świata artystycznego.

Niedogodność

Rozdawanie autografów, zaczepianie na ulicy, udzielanie wywiadów – z tym wszystkim spotyka się przeciętny, średnio popularny aktor, który zamieszkuje zachodnie Hollywood czy pobliskie temu miejscu Los Angeles. To tzw. miasta, gdzie żyją filmy i aktorzy obok nich, całe ekipy filmowe. Jak więc widać, aktorstwo to praca, obowiązki, ciągle stawiane wymagania przez producentów, reżyserów i całą ekipę filmową. Trudno jest tutaj myśleć, a zwłaszcza mówić o tym, iż aktorstwo to ciągłe wakacje. To, że jest się aktorem winno traktować się jako pracę i nic więcej, a wszelkich paparazzi spławiać i tyle w tym temacie.

Aktor teatralny

Aktor teatralny jest rodzajem bardzo ambitnego aktora. Aktorzy teatralni w przeciwieństwie do aktorów filmowych nie cieszą się zbytnią popularnością, a ich role często ograniczają się jedynie do teatru – poza teatrem nie grają, np. w filmach. W aktorstwie filmowym wielu aktorów gra nie tylko w filmach, ale również w teatrach (w tej chwili jednak mówię o niewielkiej liczbie aktorów, bowiem ciężko jest pogodzić teatr z planem filmowym, nad którym spędza się o wiele więcej czasu niż jest to przy spektaklach w teatrze). Aktor teatralny, podobnie zresztą jak aktor filmowy swoje umiejętności może rozwijać w różnych szkołach filmowych czy nawet na wszelakich kursach, które dzielą się na kursy bezpłatne i kursy płatne. Jeśli chodzi o zarobki to w aktorskie teatralnym są one bardzo porównywalne do zarobków aktora filmowego, niemniej jednak chcę stąd wykluczyć aktorów komercyjnych, którzy w filmach zarabiają naprawdę potężne pieniądze. Ale komercja jest przecież komercją i nic z tym nie zrobimy. Zawsze komercja będzie na przodzie wszystkich filmów i sztuk teatralnych, bo właśnie komercja najczęściej jest kupowana przez ludzi żyjących na tej planecie.

Aktor filmowy

Aktor filmowy i jego definicja do opisania jest naprawdę bardzo trudna. Nie chodzi tutaj o to, że niewiele na ten temat wiem, ale opisywanie działalności aktora, jego zawodu bywa naprawdę trudne. Trzeba uwzględnić to co robi, zrobić kilka porównań. Ja postaram się opisać aktora filmowego dosyć niestandardowo, ale w sposób taki, aby był dla każdego zrozumiały. Na wstępie powiem tylko tyle, że aktor to po prostu aktor i nie każdy aktorem może być. Nie każdy ma zdolności takie, które pozwalają zaistnień na ekranie kinowym czy nawet na scenie teatralnej. Słowem jednym i słowem wstępnym zarazem aktor to przede wszystkim osoba, która musi wiele w pracy z siebie dać! Zacznę może od tego, iż aktor filmowy musi umieć zmieniać swój charakter i to zmieniać charakter z filmu na film na taki, jaki przewidzi scenariusz. To bardzo ważne, ponieważ jeśli mamy na planie znanego aktora, to trzeba zrobić tak, aby jego rola była naprawdę unikalna – my pomagamy aktorowi scenariuszem, a resztę już on musi wykonać. Jeśli aktor ma wysokie zdolności na wywoływanie i odgrywanie różnych uczuć to sprawa wygląda o tyle fajniej, że nie ma się czego obawiać na planie filmowym – cokolwiek aktor zrobi i tak wyjdzie fantastycznie. Można powiedzieć aktorska kura znosząca złote jajka. Aktor, pod warunkiem, że oczywiście ma talent, zawsze ma możliwość swoje umiejętności rozwijać – w szkołach bądź też na kursach.

Droga do sukcesu

Ten wpis rozpocznę może od nietypowego pytania, ot tak dla ciekawej odmiany i podtrzymania jakości wyłączania wszelkiej monotematyczności. Czy kiedykolwiek drogi czytelniku czy też droga czytelniczko chciałeś/aś zostać profesjonalnym aktorem czy profesjonalną modelką (pytanie kierowane do czytelniczek)? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie. Aktorstwa można się nauczyć, ale do tej sztuki potrzeba nam przede wszystkim zaangażowania i wielkiej pasji, ponieważ bez tych czynników nie ma co liczyć na sukcesy w aktorstwie. Osobiście znam bardzo wiele osób, które profesjonalnie zajmują się filmami i mogę powiedzieć tylko tyle, że sukces ten osiągnęły tylko i wyłącznie poprzez ciągłe rozwijanie swoich umiejętności aktorskich. Jeśli brakuje nam motywacji to zawsze motywację w swoje siły można przywrócić. Trzeba tylko być silnym i wiedzieć jak dobrze prosperować w świecie filmu. Tyle powinno wystarczyć. Wszystko inne jest tutaj zupełnie niepotrzebne. Najlepszą motywacją do dalszych działań zwykle bywa poważna rozmowa z osobą, która wiele osiągnęła i uświadomienie sobie, że wzloty i upadki zdarzają się nawet sławnym ludziom. To nie jest nic przykrego, a jedynie dobry środek do motywacji.