Gatunki filmów

Gatunki filmów

Kinomaniaków na całym świecie nie brakuje i to właśnie dla tego powstaje całe mnóstwo różnorakich filmów, poruszające niemal każdą tematykę. Nic więc dziwnego, że ktoś mądry postanowił kiedyś przyporządkować różne filmy do kategorii po to, aby ludzie mogli wybierać spośród pozycji tylko te filmy, które podejmują ciekawe dla nich tematy. I tak powstało wiele gatunków filmowych, spośród których każdy człowiek ma znaleźć coś ciekawego dla siebie. Najpopularniejszymi z nich, w dobie prężnie działającej popkultury są komedie, dzięki którym mamy możliwość pośmiać się, horrory, które starają się nas wystraszyć oraz wszelkiego rodzaju filmy akcji, w których wszystko dzieje się bardzo szybko, a widz nie ma nawet chwili wytchnienia. Mamy też dramaty, traktujące o ludzkich problemach, filmy animowane, przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, a także wiele, wiele innych, jak choćby westerny, filmy historyczne, obyczajowe, biograficzne czy sportowe. Dzięki takiego wysypowi przeróżnych dziedzin, każdy, nawet najbardziej wybredny kinomaniak, z łatwością odnajdzie tytuły, które będą dla niego idealną rozrywką.

Filmy akcji

Filmy akcji, skierowane są przede wszystkim dla ludzi, którzy lubią nieskomplikowaną rozrywkę, przy której mogą się w pełni zrelaksować. Gatunek ten wywodzi się bezpośrednio z filmów sensacyjnych i ma za zadanie ukazać widzowi, wiele dynamicznych scen, w których dominują strzelaniny, wyścigi samochodowe i wiele innych tego typu sytuacji. Najczęściej głównym bohaterem jest indywidualista, który musi dopaść przestępców. W większości takich filmów jest to muskularny stróż prawa, bądź człowiek działający na własną rękę, mszcząc się na kimś za wyrządzone krzywdy. Filmami rządzą pewne schematy, np. to, że główny bohater niemal zawsze wychodzi z pojedynku zwycięsko, a także to, że jego wrogowie są bezwzględni i nie doceniają siły swojego przeciwnika. Filmy te są zazwyczaj bardzo efektowne, a widz przywiązuje się do głównego bohatera, który w pewien sposób budzi w nim podziw. Nic dziwnego, że głównie mężczyźni chętnie oglądają takie kino, bowiem występuje tam dużo „samczej” akcji, seks oraz wulgarność. Filmy akcji wykreowały wiele gwiazd (przede wszystkim hollywoodzkich), jak choćby Sylwester Stallone, Arnold Schwarzenegger czy Clint Eastwood.

Komedie

Komedie były znane już od starożytności i bardzo bawiły ludność, która tłumnie zbierała się w teatrach, by oglądać śmieszne przedstawienia. Gatunek ten na przestrzeni lat mocno się rozwinął i nic dziwnego w tym, że podbił także serca ludziom, wybierającym się do kin. Komedia filmowa to jeden z najstarszych gatunków filmu, który na samym początku występował w wersji niemej (chociażby Charlie Chaplin), a potem ewoluował do dialogów mówionych. Komedia ma na celu rozśmieszanie widza i kreowanie niezwykle zabawnych, często groteskowych, a nawet nierealnych sytuacji, w których bohaterowie zachowują się dość dziwnie. W gatunku tym zawsze występują kreacje bardzo oryginalne, które przypadają widzom do gustu i tworzą wielki klimat. Możemy wyróżnić wiele podgatunków komedii, między innymi czarna komedia, komediodramat, komedia romantyczna, komedia science-fiction czy komedia sensacyjna. każdy z tych rodzajów różni się przebiegiem akcji i tematyką, a dzięki określeniom widz wie czego się spodziewać i siada przed ekranem kinowym z wyobrażeniem tego co za chwilę ujrzy. Jest to duże ułatwienie dla każdego, bowiem nie trzeba na chybił trafił szukać filmów, tylko dobierać te, których tematyka nas interesuje.

Horrory

Oto kontrowersyjny gatunek filmowe, którego większość fanów to ludzie młodzi, którzy pragną doświadczyć nieco grozy i obejrzeć sytuacje, w których zapewne nigdy się nie znajdą, a jeżeli tak by się stało – byłoby to bardzo niebezpieczne i przerażające. W horrorze kreuje się świat według wzorców rzeczywistych, po to, aby widz mógł się z nim utożsamić, a jednocześnie zdać sprawę, że ludzie, którzy przeżywają grozę w filmie są tacy jak on. Występują jednak elementy fantastyczne, nadprzyrodzone, które powodują, że zarówno bohaterowie filmu, jak i my, stajemy przed zupełnie nieznanym i przerażającym zagrożeniem. To właśnie różni horror od thrillera, które w istocie mają ten sam cel – przestraszyć widza. W thrillerze jednak, sytuacje są realne i nie ma tam nawiązań do świata nadprzyrodzonego (np. zagrożeniem jest przestępca). Dzięki połączeniu świata realnego z fantastycznym, horror zyskał mnóstwo fanów na całym świecie, a takie postacie z tych filmów jak Freddy Krueger, Jason Vorhees czy Michael Myers, stały się ważną częścią amerykańskiej popkultury. Bo nie ma nic dziwnego w tym, że horror to gatunek najpopularniejszy właśnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstaje najwięcej filmów tego typu.

Filmy animowane

Dla dzieci i młodzieży także nie mogło zabraknąć miejsca w salach kinowych. Animacja filmowa tworzona jest przede wszystkim za pomocą rysunku i techniki zdjęć poklatkowych, czyli rejestrowaniu kolejnych faz ruchu na pojedynczych klatkach. Gatunek ten spopularyzował przede wszystkim Walt Disney, który w Hollywood stworzył wytwórnię produkującą filmy animowane, będące do dziś ulubionymi dla dzieci z całego świata. Film animowany porusza najczęściej dość błahe tematy, które będą zrozumiałe dla najmłodszych. Większość z nich stara się nieść przesłanie odnośnie miłości, przyjaźni czy rodziny. W dzisiejszych czasach, odeszło się nieco od techniki rysunkowej i tworzy się animacje 3D, za pomocą komputerów, które także zyskały przychylność najmłodszych widzów. Filmy animowane nie muszą być jednak tylko i wyłącznie dla dzieci – szczególnie w Stanach Zjednoczonych spopularyzowane zostały seriale, w których dominuje wulgarność, trudna tematyka społeczna i polityczna. Seriale takie dostępne są tylko od osiemnastego roku życia. W Japonii z kolei, bardzo popularne jest Anime – rysunkowe filmy, traktujące na dość poważne tematy, przeznaczone niekoniecznie dla najmłodszych.

Dramaty

Ludzie potrzebują czasem pewnego bodźca, aby wzruszyć się nad czymś i wylać kilka łez współczucia. Dramat jest utworem filmowym o tematyce fabularnej (przede wszystkim) i ma właśnie taki cel. Mówi o ludzki problemach i skupia się wokół powstałego konfliktu, jaki targa głównym bohaterem. Dramat to przede wszystkim zainteresowanie widza i zmuszenie do refleksji, bowiem bardzo często porusza trudne, kontrowersyjne tematy, jak choćby homoseksualizm, narkotyki, alkohol, kara śmierci czy złe traktowanie ludzi. Często w tego typu filmach można dostrzec dużo poetyki i ambicji, jakie charakteryzują występujące w nim sytuacje. Nierzadko łączy się ten rodzaj wyzwalania ludzkich emocji z innymi gatunkami, jak np. komedia – aby jeszcze bardziej wyróżnić fatalną sytuację bohatera. Ponadto dramat miesza się często z filmem psychologicznym, aby bliżej poznać strukturę myślenia głównego bohatera, katastroficznym, by ukazać siłę natury i słabości człowieka, a nawet gangsterskim, który ma za zadanie ukazywać gangsterów dawnych lat jako bohaterów tragicznych. Dramat jest tak popularnym gatunkiem filmu, ponieważ porusza sytuacje, jakie mogą spotkać każdego człowieka i dlatego wydaje się bliższy każdemu z nas.