Rodzaje filmów

Rodzaje filmów

Film to jedna z dziedzin zaliczana do sztuki, kultury, rozrywki. Zachwyca od dawien dawna, od samego początku powstania. Pierwsze filmy w porównaniu do dzisiejszych produkcji były bardzo prymitywne. Oglądać można było jedynie animowane obrazy bez dźwięku. Dźwięk do filmu był grany w czasie prezentacji na żywo co miało nawet swój urok. Wszystkie dialogi między bohaterami były wyświetlane w formie tekstu. Nie była to forma doskonała, dlatego też ograniczano się jedynie do niezbędnych dialogów. Zadaniem aktorów miało być pokazanie wszystko swoim ciałem, gestykulacją mimiką twarzy. Pomimo tego film zdobył ogromną popularność, zaczęto produkować pierwsze filmy, szukano aktorów, tworzono kina. Film stał się dla wielu osób sposobem na życia nową sztuką. Powstawało coraz więcej pomysłów wykorzystania filmu. Tworzono nie tylko filmy dla widza w celu rozrywki, filmowano codzienne życie, miasta, państwa, przyrodę. Niekiedy, tylko film przybliżał nam życie w innych krajach, dzięki filmom mogliśmy poznać inny świat. Film dzieli się z tego powodu na wiele kategorii. Powstają filmy w kategorii dramatu, filmu sensacyjnego, film horror, filmy akcji czy też filmy fabularne. Każda kategoria ma swoje charakterystyczne cechy, jedna ma przerazić druga pokazać życie innych, inna jest tworzona zupełnie dla celów rozrywkowych. Film dziś jest wszędzie, oglądany codziennie. Film to także ogromna gałąź przemysłu, przez którą przewija się codziennie miliony dolarów. Film to także ogromna sława, której doczekało się wielu aktorów. Dziś aktorzy to jeden z najlepiej zarabiających zawodów świata, a do tego bardzo przyjemny.

Sensacyjny

Bardzo popularnym gatunkiem filmowym jest film sensacyjny. Są to produkcje często realizowane z ogromnym rozmachem. Filmy te oparte są bardzo często na przemocy, dlatego też ograniczone są symbolem wiekowym. Gatunek ten był bardzo popularny w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wtedy to reżyserzy filmów sensacyjnych mogli zadziwić widza pokazami akrobacyjnymi. Brawurowe akcje pościgowe przeszły do wielkiej historii kinematografii. Wiele scen strzelanych również jest dzisiaj powielanych w nowoczesnych produkcjach. Filmy sensacyjne to typowe kino rozrywkowe prawie nigdy nie posiada zbyt głębokiego scenariusza, który niesie jakieś przesłanie. Jest to kino tworzone dla osób, które lubią oglądać szybkie akcje, strzelaniny, walki czy też pościgi. Obecnie wiele efektów wykonuje się za pomocą komputera, dlatego też dzisiejsze filmy sensacyjne są bardzo realistyczne. Wiele filmów sensacyjnych zostało wyróżnionych i w śród widzów ma status jako filmu kultowego. Produkcje te bardzo często odnawia się i tworzy ich lepsze nowoczesne wersje, które nie zawsze są udane.

Dramat

Film to wspaniała rozrywka na wieczór czy spędzenie czasu wraz z przyjaciółmi. Z powodzeniem możemy oglądać go w domu lub też wybrać się do kina. Co tydzień na ekranach kin pojawiają się nowe premiery, które zachęcają do oglądania. Nie wszystkie filmy są takie same, dzielą się na różne kategorie. Jedną z takich kategorii jest dramat. Filmy o charakterze dramatycznym stały się bardzo popularne. Początek filmów dramatycznych, możemy zauważyć na podstawie teatru dramatycznego. Teatr dramatyczny podobnie jak film dramat, uderza w widza i ma mu pokazać świat oraz trudne życie innych osób. Gatunek ten bardzo często w wstrząsający sposób prezentuje życie innych ludzi, ich problemy, rozterki ich dramaty. Jest to jeden z gatunków, który bardzo często opiera się na ludzkich problemach, bo jak mówi powiedzenie, życie pisze największe dramaty. Kategoria ta najchętniej oglądana jest przez kobiety gdyż dramaty bardzo często dotykają życia kobiecego, nie jest to jednak żadną reguła. Dramat może być także mieszany z innymi gatunkami, jak filmy wojenne. Niemalże każdy film wojenny nawiązuje do dramatu, jakim jest wojna, ludzkie cierpienia, śmierć żołnierzy. Obecnie w kinach czy na płytach DVD znajduje się wiele filmów dramatycznych, które zdobyły miano filmów wszech czasów. Filmy o gatunku dramatu są najczęściej wyróżniającymi filmami na wszystkich festiwalach, dlatego też jest to tak popularny gatunek. Można powiedzieć iż film dramatyczny jest także najtrudniejszy do zrobienia, gdyż wszystko trzeba przedstawić tutaj z ogromnym talentem.

Fabularny

Popularnym gatunkiem filmu jest film fabularny, który może mieć bardzo wiele wspólnego z filmem dramatycznym jednak stanowi od oddzielny gatunek. Film fabularny to film opowiadający przeróżne historie, czasem złe czasem dobre. Opowiada o życiu ludzkim, nieraz całe życie a nieraz tylko wybraną krótką historię. Film fabularny to jeden z gatunków tworzony najczęściej przez producentów, a także bardzo chętnie oglądany przez widzów. W filmie fabularnym nie ma przemocy, krwawych scen, dlatego też dedykowany jest bardzo często dla młodzieży. Różnorodność i sposobów realizacji filmów fabularnych jest bardzo duża. Filmy może opowiadać historię pojedynczej osoby lub też całej rodziny, może być także historią całego państwa czy innej społeczności. Sukces filmu zależy od historii a także do tego w jaki sposób jest ona opowiedziana, w związku z tym iż takich filmów powstaje bardzo dużo, reżyserowie starają się opowiadać te historie w różny oryginalny sposób. Najczęściej takie filmy zdobywają popularność w śród widzów i często są nagradzane na różnego typu festiwalach.

Horror

Ludzie od dawien szukają ważeń różnego typu. Nie wiedzieć czemu, wiele osób lubi się bać dlatego też powstał gatunek filmowy horror, który jest bardzo chętnie oglądany na całym świecie. Gatunek ten wbrew pozorom jest bardzo stary i rozwijał się wraz z kinematografią. Wcześniej tworzono horrory psychologiczne oparte na urojeniach ludzki, podparte odpowiednią muzyką dawały ogromna dawkę strachu i emocjo. Dziś horrory są bardzo nowoczesne, często w produkcjach występują różnego rodzaju zjawiska, potwory czy dziwne sytuacje. Wykorzystanie technik komputerowych, wzmaga nasze doznania i często jesteśmy w stanie przerażenia. Pomimo tak rozwiniętej kinematografii jak dzisiaj, współczesne horrory często nawiązują do dawniejszych produkcji. Wiele dawniejszych horrorów jest chętnie oglądanych przez widzów, z racji na sposób prezentowania scen i tworzenia niesamowitego klimatu. Dlatego też współczesne produkcje, próbują nawiązać do tamtych filmów i z najlepszych produkcji czerpią wiele wzorów. Jak wiadomo horrory najlepiej ogląda się w nocy.

Wojenne

Ludzie uwielbiają dawne historie, przeważnie czasy wojenne. Dzisiejsze społeczeństwo nie uczestniczyło w wojnie i nie wie jak wielki jest to dramat, oraz to jak wojna toczyła się na świecie. Dlatego też powstał bardzo popularny w dzisiejszych czasach gatunek filmu wojennego. Film ten nawiązuje do wielu gatunków takich jak dramat, film akcji, fabularny, jest to jednak oddzielny gatunek bardzo charakterystyczny. Film wojenny przedstawia losy żołnierzy, lub też pewne ważne wydarzenia, które miały wpływ na współczesność.

Kryminalny

Jest wiele gatunków filmów, niektóre całkiem samodzielne, niektóre są hybrydą dwóch lub więcej gatunków. Jednym z takich jest gatunek filmu kryminalnego. Film kryminalny to bardzo popularna kategoria, przeważnie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Film ten nawiązuje bardzo często do filmów sensacyjnych a także dramatu, jednak posiada swój gatunek filmu kryminalnego. Filmy te opierają się na dwóch założeniach, sprawcy oraz detektywa. Akcja w tych filmach jest oparta na poszukiwaniu sprawcy morderstwa, czasem bardzo sprytnego sprawcy. Filmy te trzymają w napięciu do samego końca.