Tworzenie filmów

Tworzenie filmów

Tworzenie filmów nie jest zajęciem prostym, a zajęciem bardzo skomplikowanym. Dzisiaj filmów nie tworzy się bez specjalnego sprzętu i odpowiedniego przygotowania, ponieważ zostaniemy wtedy niepoważnie potraktowani. Dzisiaj amatorskie kino odchodzi w zapomnienie, a pojawia się zupełnie nowa era kina – kino komercyjne, które oferuje wybuchy, ale przede wszystkim niezłą zabawę. Osobiście do kina komercyjnego nie mam nic i chcę właśnie porozmawiać w chwili obecnej na temat tworzenia filmów komercyjnych. Zwykle wszystko rozpoczyna się od pisania scenariusza i szukania na niego odpowiednich osób, które są w stanie taki film zrealizować. Tym zadaniem zajmuje się już wytwórnia firmowa, która potrafi generować sobie niezłe przychody pod warunkiem, że dokona trafnego wyboru w osobie, która będzie odpowiedzialna za realizację filmu. Najczęściej tak wielkie firmy, jak wytwórnie filmowe nie robią sobie żartów i to właśnie one płacą ogromne pieniądze na to, aby ktoś przekazanym im scenariuszem zajął się tym na poważnie i stworzył coś, co pokochają miliony. I to w skrócie jest tworzenie filmów.

Sprzęt

Jeśli myślisz, że film można stworzyć korzystając z profesjonalnej kamery i tylko kamery, to muszę Ciebie niestety rozczarować i zakomunikować Tobie, że tak nie jest. Aby stworzyć jedną scenę, prócz samych kamer, potrzeba jeszcze wielu ludzi, którzy między innymi będą odpowiedzialni za poprawne działanie tego, co nagrywa kamera. Ci ludzie to wszelkiej maści statyści i osoby potrzebne na planie, które np. zajmują się korektą obrazu poprzez ustawianie kamery w odpowiednich nachyleniach. Nie jest też do końca tak, że to reżyser wykonuje całą robotę, a ekipa filmowa się obija. Jest zupełnie inaczej – reżyser zleca tylko prace i wszystko nadzoruje jak również pracuje na planie. To on o wszystkim decyduje i zarządza ostatecznie ekipą. Jeśli trzeba to kręci odpowiednie sceny i uważnie się nim przygląda.

Dobra kamera

Dobra kamera to fundament tego, iż nasz film nie będzie traktowany niepoważnie. Warto też zadbać jest o kilka kamer, a nie o jedną kamerę, bo zawsze lepiej jest pracować z kilku ujęć na jedną chwilę i tak robią to profesjonaliści, którzy wykorzystują tylko profesjonalny sprzęt do realizacji swoich filmowych pomysłów. Obecnie kupno dobrej kamery, przygotowanej specjalnie do filmów to bardzo droga inwestycja dlatego też wielu filmowców decyduje się tylko wypożyczyć niezbędny sprzęt i na pożyczonym sprzęcie realizować swoje zamiary. To o wiele tańsze i dogodniejsze przede wszystkim.

Technologia filmowa

Technologia filmowa rozwijała się przez bardzo długi okres czasu i takim samym sposobem jest wynikiem tego, co możemy oglądać dzisiaj nie tylko na ekranach kin, ale również w telewizji, gdzie rozwinęły się takie usługi, jak np. wideo na życzenie czyli nasze domowe kino, do którego możemy zaglądać kiedy chcemy i oglądać filmy w dogodnym dla nas czasie. Czym jest technologia filmowa? Technologia filmowa to nie tylko efekty specjalne, oczywiście to też, ale dobra scenografia i umiejętność nagrywania obrazu przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu. Dzisiaj otrzymać obraz HD nie jest łatwo, a to dlatego, że sprzęt odpowiedzialny za nagrywanie tak wielkiej rozdzielczości nie należy do sprzętów prostych, a cena kamery, która umożliwia zapis obrazu w HD na potrzeby filmów również nie jest tania. W przyszłości być może będziemy mogli liczyć na lepsze filmy ze względu na możliwości techniczne – wyobraź sobie teraz salę kinową, w której siedzisz, a cała akcja filmu dzieje się obok Ciebie. Czy nie byłoby to fajne? Myślę, że pytanie to trzeba uznać za retoryczne, bo w sumie ciekawym doświadczeniem byłoby jeszcze bardziej przeżyć to, co przeżywa bohater filmu. Mamy kino 3D, które potrafi cieszyć, dlatego więc nie lepiej pokusić się o kino, które będzie kinem 4D? Technologicznie rzecz ujmując nie jest to jeszcze możliwe, ale patrząc na obecny postęp technologiczny, możemy być pewni, iż wkrótce nastanie dzień, w którym kino zmieni swoją definicję i stanie się bardzo rewolucyjne. Kwestia czasu, aby standardem stały się nowe efekty i nowe możliwości sal kinowych.

Wyświetlanie filmu

Wyświetlanie filmu możliwe jest poprzez wiele zaawansowanych operacji, które są wykonywane w sprzęcie kinowym. Sprzęt kinowy to różne projektory i urządzenia, które odpowiedzialne są za udźwiękowienie sali kinowej. Dobry film jest tylko wtedy, kiedy założymy w nim kopię analogową filmu bądź uruchomimy kopię cyfrową filmu i tym też będziemy mogli się cieszyć. Rzeczą jasną jest to, że scenariusz filmu prócz samego obrazu również musi być o najwyższym priorytecie ważności. I trzeba się chyba zgodzić tutaj z tym, że jednak jakość obrazu w High Definition robi wrażenie i to nie byle jakie wrażenie, bo śmiem twierdzić, iż przyciąga to znacznie więcej ludzi do jednej pozycji filmowej. W kinie oczywiście różnicę pomiędzy obrazem analogowym, a obrazem cyfrowym widać, niemniej jednak rzadko kiedy filmy cyfrowe pojawiają się w polskich kinach, a gdyby tego było mało, to jeszcze mamy kina, które są jednymi z najlepiej wyposażonych kin w Europie w sprzęt, który umożliwia projekcję filmu w jakości cyfrowej czyli bezpośrednio z dysku twardego. Film nie traci wtedy na jakości po odtworzeniu, a jego obraz zawsze pozostaje taki sam, gdyż cały materiał zapisany jest na pamięci dysku.

Nośniki filmów

Pierwsze filmy zapisywane były na taśmach filmowych, a następnie odtwarzane w kinach. Technologia jednak pozwoliła na nowszy standard oglądania filmów. Tym nowym standardem było wprowadzenie nośników DVD i odtwarzaczy DVD, które były w stanie i nadał są odtwarzać materiał zapisany na tychże nośnikach. Po erze DVD, która trwała i nadal jeszcze gdzieś tam trwa pojawił się blu-ray, który swoimi możliwościami wyprzedza technologicznie format DVD o wiele, wiele lat. Można powiedzieć, iż VHS został wyparty przez DVD i będzie to oczywiście prawda, ale jeszcze lepiej powiedzieć będzie, że DVD zostanie już wkrótce wyparte przez nośniki blu-ray, gdzie możemy zapisać o wiele więcej materiału filmowego. Wielu producentów filmowych i reżyserów decyduje się na nowszą technologię, ponieważ oferuje ona ponad 50GB przestrzeni dyskowej, na której możemy zapisać film w najwyższej możliwej jakości. A ciekawy efekt daje to, iż płytka taka odczytywana jest przez niebieski laser, który potrafi pobrać dane z płyty szybciej i bez żadnych problemów. W DVD często dochodziło do popsucia się lasera i innych problemów, w odtwarzaczach blu-ray problemy takie zostały wyeliminowane i to chyba dobrze aniżeli miałoby być źle.