Komedie - cz.2

Komedie – cz.2

Komedia, wraz z dramatem dominowała w latach starożytnych, a ludzie traktowali ją jako największy relaks i widowisko. Dzisiaj jest podobnie, choć w chwili rozwinięcia się wielu gatunków filmów, komedia nieco straciła na znaczeniu, wciąż jednak będąc jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ma ona jeden cel – rozbawić widza i sprawić, by jego humor, jeśli do tej pory był nienajlepszy, diametralnie się poprawił. Daje się to osiągnąć, dzięki naśmiewaniu się z czegoś, zastosowaniu groteski, parodiowaniu czy innych motywach, mogących rozbawić. Komedie często opowiadają o życiu najzwyklejszych ludzi, ale przerysowują ich rzeczywistość i sprawiają, że wydaje się ona mniej realna, a już na pewno dużo bardziej zabawna. Najbardziej znani komediowi aktorzy to Jim Carrey, Robbin Williams, Leslie Nilsen, Louis de Funes i oczywiście Charle Chaplin. Jeśli chodzi o polskich aktorów – cezary Pazura, Jerzy Stuhr lub Andrzej Grabowski. Filmów nie warto wymieniać, bo jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić. Każdy widz znajdzie coś dla siebie i jeśli dobrze poszuka – będzie zadowolony.

Kevin sam w domu

Są filmy, które nigdy się nie nudzą i każdego roku oglądane są z wielkim zainteresowaniem. Są jednak filmy, które mimo kilkunastu emisji wciąż przyciągają wielomilionową publiczność, co jest czymś wręcz niesamowitym. A właściwie jest jeden taki film – „Kevin sam w domu”, który w okresie Bożego Narodzenia jest dla każdego obowiązkiem nie mniejszym niż wigilijny karp czy barszcz z uszkami… Kilka słów na temat fabuły filmu: głównym bohaterem jest mały Kevin, który w swojej licznej rodzinie jest często niezauważany, a do tego staje się często obiektem żartów ze strony starszego brata. W wyniku świątecznego zamieszania, wyjeżdżająca na święta rodzina McCallisterów zapomina zabrać ze sobą Kevina, który musi spędzić kilka dni sam w domu. Okazuje się, na jego nieszczęście, że para rabusiów upatrzyła sobie jego dom jako cel rabunku, a więc chłopak sam musi stawić im czoła. Film obfituje w sympatyczny humor i bardzo dobrą grę aktorską, dzięki której widz niemal bez przerwy wybucha śmiechem. Walka małego sprytnego dzieciaka, z dwoma dorosłymi imbecylami daje mnóstwo zabawy widzom i nic w tym dziwnego, że „Kevin sam w domu” jest najchętniej oglądanym filmem w czasie świątecznym. To okazja na spędzenie miłych chwil w gronie rodzinnym i wspólne pośmianie się.

Żywot Briana

Filmy poruszające tematykę religijną wyrastają niczym grzyby po deszczu, szczególnie w okresie wszelkiego rodzaju świąt chrześcijańskich. Nie dziwi więc, że powstał film taki jak „Żywot Briana”, który jest parodią wydarzeń znanych wszystkim z Nowego Testamentu. Obserwujemy tutaj życie Briana – człowieka, który żyje w czasach chrystusowych i ma okazję wysłuchać jednej z jego mów. Seria zbiegów okoliczności sprawiają, że mężczyzna zostaje uznany za proroka, a także przypadkowo wplątuje się w utarczki z obowiązującym władcą. Film nawiązuje do wydarzeń znanych z Biblii i jest przeznaczony przede wszystkim dla ludzi, posiadających dystans do tego typu spraw. „Żywot Briana” jest filmem zrealizowanym przez grupę Monty Python, więc towarzyszy mu tam typowy dla jej filmów humor (nie dla każdego). W główne role wcielili się także znani z tej grupy aktorzy, tacy jak John Cleese, Graham Chapman czy Terry Gilliam, którzy zawsze są gwarancją znakomitej zabawy. Co dość mocno dziwi to to, że ukazanie w tak ironiczny sposób podejścia do religii, spotkało się z ciepłym przyjęciem. Film w rzeczy samej potrafi rozśmieszyć do łez, dlatego uznawany jest za największe dzieło Monty Pythona.

Głupi i głupszy

W Stanach Zjednoczonych powstaje cała masa różnorodnych komedii, które są w tym kraju niezwykle popularne. jednak rzadko kiedy trafia się taka pozycja, która zostałaby zapamiętana na długie lata, a ludzie z wielką chęcią wracaliby do niej. Jest na szczęście człowiek, który w czym by nie zagrał, okaże się to wielkim hitem. Jest nim Jim Carrey – amerykański aktor i komik, przez którego wykreowana każda postać, zapada w pamięć wszystkim widzom. Wraz z Jeffem Danielsem, stworzył niesamowity duet w filmie „Głupi i Głupszy”, który uznawany jest za jeden z najlepszych filmów komediowych lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Opowiada on historię dwóch przyjaciół – Harry’ego i Lloyda, którzy wyruszają w wyprawę do Aspen, gdzie mieszka piękna właścicielka zagubionej walizki, którą znalazł Lloyd. Wyprawa ta niesie za sobą całą masę humoru, która pozwoli na relaks fanom dobrej zabawy. „Głupi i Głupszy” to zabawa dla całej rodziny i film, który pomógł Jimmowi Carreyowi w jego wspaniałej aktorskiej karierze. Zaryzykuje stwierdzenie, że to jedna z jego najlepszych komediowych ról, która ukazała jego wielkie umiejętności. Wielkie brawa!

Seksmisja

Jeżeli już rozpatrujemy tematykę komedii filmowych, nie sposób wspomnieć o polskich pozycjach, które niekiedy w niczym nie ustępują swoim zachodnim odpowiednikom. jednym z przykładów na to jest słynna „Seksmisja” – film z 1983 roku, w roli Juliusza Machulskiego. Opowiada on o przyszłości, w której panowanie nad światem przejęły kobiety, a na Ziemi nie żyją już żadni mężczyźni. Żadni, poza Maksem i Albertem, którzy według eksperymentu zostali w przeszłości zahibernowani i mieli obudzić się po trzech latach. Stało się inaczej i ich zaskoczenie jest wielkie, kiedy w 2044, odkrywają swoją sytuację. Większość kobiet nie wie z kim ma styczność, a mężczyźni muszą zrobić wszystko, żeby przetrwać w tym świecie. Znakomita przede wszystkim rola Jerzego Stuhra, który nadaje temu filmowi rozmachu, a także nieprzeciętnie zaplanowana fabuła – te dwa elementy wpływają na to, że „Seksmisja” to dzisiaj klasyka polskiego kina. Każdy fan polskiego (i nie tylko) kina, powinien zapoznać się z komedią Juliusza Machulskiego, bowiem w dzisiejszych czasach tego typu filmy, z niesamowitym klimatem, nie powstają…

South Park

W niektórych sytuacjach zacierają się granice pomiędzy różnymi gatunkami filmów. Nie zmienia to jednak faktu, że np. film animowany może być znakomitą komedią, która jest w stanie bawić wszystkich. Tak, a nie inaczej jest jeżeli chodzi o serię „South Park”. To amerykański serial, który zdobył fanów na całym świecie, dzięki swojemu niespotykanemu humorowi przyciąga ludzi niczym lep muchy. Jest to serial przeznaczony głównie dla widzów dorosłych, ponieważ często występują w nim wulgarne sceny i nieprzyzwoite sytuacje. jest to opowieść o czterech, wydawałoby się, zupełnie normalnych małych chłopcach, którzy dopiero uczą się życia. Rezolutny Stan i Kyle, zamknięty w sobie nieszczęśnik Kenny oraz czarny charakter – Cartman, tworzą paczkę, dzięki której nie można się nudzić. Serial porusza różne wątki polityczne, społeczne i ekonomiczne, a także jest pewnego rodzaju komentarzem autorów, odnośnie otaczającej ich amerykańskiej rzeczywistości. Mamy tutaj dużo parodii, ironii, a także wyśmiewania gwiazd popkultury, dzięki czemu serial trafia w gusta niemal wszystkich, którzy interesują się tym, co pokazują ludziom media. „South Park” to brutalne sprowadzenie sztucznie koloryzowanego świata na ziemię, przez co serial wydaje się być autentyczny, a przy tym jest niezwykle zabawny.