Filmy

Filmy

Tak naprawdę o filmach można by pisać i pisać. Film to element sztuki, który ciągle się rozwija i nigdy nie stoi w miejscu. Ludzie potrafią się wszelkimi filmami zachwycać, niemniej jednak krytycy filmowi filmy lubią również krytykować albo doceniać – w zależności od danego obrazu i upodobania krytyka film może zdobyć uznanie albo otrzymać od krytyka brak jakiekolwiek poszanowania do obejrzanego dzieła – a tak często bywa jeśli chodzi o marny film, a tak się ostatnio składa, że tych cienkich filmów pojawia się najwięcej. Postaram się teraz odpowiedzieć na kilka pytań, które najczęściej pojawiają się po ocenie filmu. Skąd bierze się ocena filmu? Zacznijmy od tego, że jeśli Tobie film się nie spodobał, to wcale nie musi nie spodobać się reszcie innym oglądającym. Film to bardzo skomplikowane dzieło, które jest opisać – nie można mówić obiektywnie, a jedynie subiektywnie i tak często jest na blogach filmowych. Prasa robi to w trochę inny sposób, gdyż stara się być obiektywna, a szczególnie jeśli chodzi o jakiegoś krytyka filmowego, który ma swój wyrafinowany smak. Dlaczego niektóre oceny są bardzo zróżnicowane? Jeśli już mówimy o krytyce filmowej to odpowiedź jest taka, iż wielu krytyków filmowych często nie ma pojęcia o czym pisze i dlatego też oceny są jakie są – każdy ma inny gust i każdy potrafi to na swój sposób opisać. Jeden kupi tandetę, a krytyk zawsze film z głębokim przesłaniem.

Film komercyjny

Jak wcześniej wspomniałem komercja to też przykład sztuki, ale komercja taka musi być po prostu dobra, a nie infantylna i głupia. Kino, a właściwie same filmy powstały kiedy teatr zaczynał być lekko nudny, a ludzie pragnęli wielu udogodnień. Takim właśnie sposobem wymyślono taśmę filmową, na którą możliwe było nakładanie obrazu (początkowo wyświetlany był sam obraz w kinach, bez dźwięku i muzyki). Z czasem jednak pojawiła się nowa technologia i to ona opanowała kino. Dzisiaj będąc na seansie filmowym zawsze możemy liczyć na dawkę wielkich wrażeń, kiedyś…kiedyś tylko oglądało się filmy i nie było komercji. Film komercyjny powstał całkiem nie tak dawno temu.

Prawdziwa sztuka

Film to niewątpliwie przykład prawdziwej sztuki. Nie mówię tutaj o kinie niezależnym, gdzie przede wszystkim sztuka gra największą rolę. Pragnę pomówić także o kinie komercyjnym, które najczęściej przemawia do mas. Jeśli jakiś film komercyjny się uda i przyniesie milionowe zyski, to nie trzeba długo czekać – sequel filmu na pewno powstanie i znów przyciągnie do kin miliony chętnych na obejrzenie nowego obrazu filmu, który podbija serca widzów na sali kinowej. I a propos komercji – komercja również jest przykładem sztuki, pod warunkiem, że jest to dobra komercja. Błędem jest więc twierdzić, że kino komercyjnie nie zawiera w sobie elementów artystycznych – szerzenie takich fałszywych wniosków jest może nawet bardzo niepoważne jak i nie omieszkam się stwierdzić głupie. Filmy są po to, by je oglądać, ale największa tandeta w dobrych filmach zawsze znajdzie swoją rację bytu i widz wiele z tym nie zrobi. Po prostu taki film odrzuci i tyle, nic więcej.

Zrób film

Stworzenie filmu to sztuka, która jest bardzo wymagająca i należy się z tym faktem pogodzić. Na nic nam tutaj pianie o tym jakie to są filmy. Nawet największa komercja wszech czasów musi pochłonąć wiele godzin pracy artystów, którzy są odpowiedzialni później za komercyjny obraz. Na forach internetowych, gdzie można wymieniać się opiniami na temat filmów, wiele ludzi, którym coś się nie spodoba popada ofiarą haseł w stylu „to zrób lepsze” – być może brzmi to trochę prymitywnie, ale naprawdę kasowy film czy jakikolwiek inny, nawet ten najbardziej ambitny trudno jest tworzyć samemu, a w ogóle trudno jest stworzyć jakikolwiek film bez krzty kapitału. Aktorów rzadko kiedy znajdziemy takich, którzy po prostu za darmo będą pracować na naszym planie filmowym. Podobnie zresztą może być też ze sprzętem, czego doskonałym przykładem jest wynajmowanie wielu kamer, ale i nie tylko. Chcący zrobić dobry film, trzeba zrobić go na taśmie filmowej, która powinna być wyświetlana w filmie, a to również kolejne koszty. Jak więc myślisz – czy zrobienie filmu to tylko napisanie scenariusza i zabawa? Jeśli tak to muszę Ciebie rozczarować. Filmy to przede wszystkim wymagająca praca.

Filmowiec

Kim jest filmowiec? – pytanie to zadaje sobie bardzo wielu pasjonatów filmów. Odpowiedź nie jest też prosta, ponieważ filmowca trudno zdefiniować. Zacznijmy może od tego, że filmowiec to osoba, która zajmuje się tworzeniem filmów bądź bierze w tworzeniu filmu czynny udział – są to m.in reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, osoby odpowiedzialne za wszelkie konsultacje przy tworzeniu filmów. Jaki jest filmowiec? Może ten artykuł wygląda jak wywiad, ale na tym jego sens polega. Filmowiec jest po prostu filmowcem, tworzenie filmów to jego praca, za którą płaci mu wytwórnia, a my płacimy wytwórni, żeby ta miała pieniądze na rozwój kolejnych swoich filmów, które mogą być równie zyskowne jak największe hity komercyjnego kina. Filmowiec bez względu na to, jakim typem filmów się zajmuje pozostaje filmowcem – tworzy obraz i stara się go tworzyć niebanalnie dlatego też nie można powiedzieć, że jego działa są kompletnie do niczego bądź amatorskie. Oczywiście w chwili obecnej na myśli mam prawdziwego filmowca, a nie pasjonata filmów, który dopiero zaczyna obracać się w pojęciach filmowych i tworzy swoje pierwsze obrazy. Ale od tego się zaczyna, a często na sukcesie się kończy. Trzeba umieć pracować i w zasadzie tyle powinno nam wystarczyć.

Film artystyczny

Film tworzony w celach artystycznych zwykle zyskuje uznanie krytyków i wszystkich tych, którzy po prostu potrafią docenić starania całej ekipy filmowej począwszy od reżysera skończywszy na wszystkich statystach i osobach z obsługi – choć nawet brzmi to trochę śmiesznie. Osoby z obsługi to przede wszystkim wszelki układ kamer, tworzenie ujęć, ale i nie tylko. Przecież film od kuchni nie kończy się tylko na kamerze, jest przecież scenariusz, scenografia, aktorzy, charakteryzacja i wiele innych osób, które są odpowiedzialne za bardzo ważne sekcje, niezbędne w tworzeniu profesjonalnego filmu, bo o takim pragnę tutaj napisać. W odróżnieniu od kina komercyjnego, filmy artystyczne charakteryzują się często głębokim przesłaniem, które w filmach komercyjnych rzadko kiedy mają miejsce. Filmy artystyczne w rzadkości kiedy są komediami, filmami science-fiction i wszelkimi innymi gatunkami, gdzie można zawrzeć razem prymitywne żarty czy masę efektów specjalnych. Jeśli chodzi o elementy artystyczne to właśnie takimi kino to się wyróżnia – ma swoich wiernych fanów i dla nich tworzy nowe filmy. Choć tytuły czasem bywają pogmatwane, ale to przecież ambitniejsza sfera filmów, do której nie każdy raczy zaglądnąć.