Thriller

Thriller

Słowo thriller to nic innego jak dreszczowiec. Gatunek ten jest dosyć młody w kinematografii a wywodzi się z gatunku horroru, jednak ma cechy wspólne wieloma innymi gatunkami. To co odróżnia go od horroru to realizm. W kinie w czasie oglądania horroru, możemy być pewni, że nie spotkają nas takie potwory lub takie złe moce w dreszczowcu jest całkiem inaczej. Często fabuła dotyka bardzo rzeczywistych zdarzeń opiera się na całkiem realnych wydarzeniach lub też psychice bohatera. W filmach tych bardzo często bohaterowie zmagają się z prześladowaniem, dziwnymi postaciami, realnym zagrożeniem nie tylko własnego życia ale i całego społeczeństwa. Dlatego też thriller jest filmem bardzo realnym, przez co napięcie może być o wiele większe niż w horrorze. Fabuła w dreszczowcu jest często wielowątkowa a zakończenie przeważnie zaskakujące i bardzo trudne do przewidzenia. Największym reżyserem tego gatunku był Alfred Hitchcock, który stał się ojcem tego gatunku oraz niedościgniętym wzorem. To on wyreżyserował wielkie filmy, które dzisiaj wielokrotnie są naśladowane przez innych reżyserów. Dreszczowiec to dzisiaj w kinach bardzo popularny film, często miesza się z takimi gatunkami jak sensacja, horror czy dramat. Jest także wiele wspaniałych dzieł współczesnych czy to opartych na realnych wydarzeniach czy też na wydarzeniach fikcyjnych. Wiele filmów z tego gatunku, zostało docenione przez krytyków i często zdobywały nagrody na wielu festiwalach filmowych. Również największa Akademia Filmowa doceniała takie tytuły jak „Ptaki” nagradzając je oskarem.

Milczenie owiec

Thriller to to jeden z najbardziej dzisiaj popularnych gatunków kina. Dreszczowce pojawiają się coraz częściej na ekranach kin. Odnoszą wiele sukcesów gdyż jako jedyny film, potrafią przedstawić realną grożę życia. W odróżnieniu od horrorów, thriller nie posiada nienaturalnych postaci czy też wydarzeń. Thriller często rozgrywa się w głowach bohatera i dotyczy przede wszystkim najbliższego jego otoczenia. Jednym z arcydzieł tego gatunku jest „Milczenie owiec”. Film ten opowiada o agencje FBI, która musi rozwiązać bardzo trudną sprawę. Ktoś poryw ludzi i obdziera je ze skóry. Niestety FBI nie może wpaść na żaden trop, wierzy natomiast iż w schwytaniu mordercy może pomóc inny psychopata, zatrzymany za zabijanie i zjadanie ludzi. Hannibal Lecter zgadza się pomóc pod jednym warunkiem iż o swoim życiu będzie mu opowiadać agentka. Zauroczony jej postacią chce się dowiedzieć o niej jak najwięcej. Wraz z rozwojem filmu poznajemy losy agentki, a także psychikę okrutnego mordercy. Pojawia się pewien trop, psychopatyczny morderca, który postanawia pomóc wskazuje wyraźnie drogę agentom FBI. Zaczyna się wyścig z czasem a także z własną psychiką, gdyż wraz z rozwojem filmu poznajemy coraz to mroczniejsze wydarzenia. Film ten jest jednym z najlepszych dreszczowców jaki stworzyło kino. Doczekał się on również dalszych części jednak nie stały się tak popularne jak pierwsza część. Dziś uznawany za klasykę kina, zaś sama postać Hannibala Lectera jest znana każdemu fanowi kina dreszczowego.

Siedem

Siedem to wspaniały film, trzymający w napięciu do samego końca. Opowiada on o psychopatycznym mordercy, który zabija ludzi według siedmiu przykazań. Stąd też bierze się tytuł filmu, Siedem. Morderca po kolei karze ludzi za to iż łamią przepisy Boga. Jego zadaniem jest ukaranie ludzi według bardzo brutalnego planu. Plan ten jest doskonały i sam morderca odgrywa w nim główna rolę. W grę wplątuje także wspaniałego policjanta, który jest zawsze o krok za psychopatą. Wraz z kolegą stara się złapać mordercę, zanim zrealizuje swój plan. W trakcie filmu poznajemy nie tylko losy ofiar ale także samych policjantów i to jak na siebie wpływają. Wydarzenia, które widzimy na ekranach kin dobiegają wspólnie do końca filmu, tworząc jedno z najlepszych zakończeń wszech czasów. Film siedem zdobył ogromna popularność na całym świecie. Mimo wspaniałego sukcesu nie doczekał się ponownej ekranizacji. Fabuła filmu jest bardzo oryginalna. Sami aktorzy jak Brad Pitt czy Morgan Freeman zagrali znakomicie. W filmie bardzo ważna jest także muzyka, która potęguje napięcie.

Podziemny krąg

Wiele filmów czasami zmienia wiele osób i odkrywa przed nimi inny świat, a także to czego nie mogli dostrzec wcześniej. Jednym z takich filmów może być film znanego reżysera Davida Finchera. Film jaki on nakręcił nazywa się Podziemny krąg. Opowiada on historię głównego bohatera a także narratora wydarzeń, który znudzony jest swoim jak twierdzi beznadziejnym życiem. Cierpi także na bezsenność dlatego też uczęszcza na różnego rodzaju grupy wsparcia gdzie szuka pomocy. Trudno jednak jest mu ją odnaleźć. Spotyka pewnego razu Tylera, który w odróżnieniu od niego prowadzi barwne życie. Tyler jak twierdzi jest anarchistom i robi wszystko aby pokazać swoje poglądy, sika do dan bogatych biznesmenów, demoluje reklamy, walczy z państwem. Pewnego wieczoru z Jackiem wyruszają do baru, gdzie wdają się w bijatykę. Jak się okazuje sprawia im to wiele przyjemności, postanawiają więc iż będą teraz urządzać walki co tydzień. Ich podziemny krąg wzbudza ogromne zainteresowanie wielu osób i staje się bardzo popularny. Niemalże cały kraj ogarnia szaleństwo…

Szósty zmysł

Thrillery to filmy, które bardzo często dotykają sfery martwych. Pojawiają się tam postacie, które już nie żyją lub ludzie mają możliwość nawiązania z nimi kontaktu. Jednym z takich filmów jest szósty zmysł. Film ten opowiada o doktorze, terapeucie, który zostaje napadnięty przez swojego pacjenta. W czasie napadu twierdzi on iż nie jest w stanie mu pomóc, strzela do lekarza a potem do siebie. Po długim czasie doktor na swojej drodze, spotyka małego chłopca, dziesięcioletniego Lynn. Ma on nadzwyczajny dar, zwany szóstym zmysłem . Widzi zmarłych, jednak nie wie czego od niego chcą. Doktor postanawia mu pomóc, z czasem nawiązuje się między nimi przyjaźń. Uczy go jak ma postępować i porozumiewać się ze zmarłymi, okazuje się iż chcą oni pomocy. Ten małych chłopiec może im pomóc odejść na zawsze. Z czasem doktor i mały chłopiec zaprzyjaźniają się i łączy ich coś więcej niż tylko terapia. Jeden z filmów, który widzów potrafi zmiażdżyć zakończeniem, jest ono tak nieprzewidywalne iż nie jest możliwością go przewidzenie. Film jest jednym z największych dzieł tego gatunku.

Prestiż

Prestiż to film z gatunki thriller, powstały w roku 2007. Nawiązuje on do wieku osiemnastego, gdy modne były przedstawienia ze sztuczkami magicznymi. Na swojej drodze staje dwóch młodych magików, którzy rywalizują między sobą od samego początku. Rywalizacja ta jest coraz bardziej zaostrzona, czasami dochodzi nawet do cierpień innych osób. Mimo to magicy nie przestają, walczą o prestiż oraz o publiczność. Dochodzi z czasem jednak do niewyjaśnionych wydarzeń i niesamowitych sztuczek. Prestiż to jeden z najlepszych dreszczowców.

Łowca androidów

Łowca androidów to jeden z filmów który rozgrywany jest w dalekiej przyszłości. Film opowiada o losach androidów, którzy służyli ludzkości do kolonizowania innych planet. Po buncie androidom nie można przebywać na ziemi. Są oni ścigani przez specjalną grupę. Jednak w androidach dojrzewają uczucia i chcą oni przetrwać. Jedne z lepszych thrillerów rozgrywanych w przyszłości. Niestety tego typu filmów nie ma dużo na rynku kinowym. Łowca androidów to klasyk, na jego podstawie powstało wiele innych bardzo podobnych filmów.