Horror

Horror

Horror jest to gatunek filmowy, jedna z odmian fantastyki, która ma na celu wywołanie u widza strachu, przerażenia lub lęku. A najlepiej wszystkiego na raz. Świat horrorów kreowany jest na identyczny do rzeczywistego, jednak dzieją się w nim rzeczy niewytłumaczalne przez ludzki umysł. W horrorze zjawiska, które mają budować atmosferę grozy są nierealne, fantastyczne np. zombie, duchy, demony. Początek tzw.kina grozy to lata 20. XX wieku. Wtedy to powstawały pierwsze horrory, m. in : pierwsze wersje „Upiora w Operze” czy „Dzwonnika z Notre Dame”. W kinie amerykańskim przez długi czas horrory były ekranizacja książek, głównie Stephena Kinga. Obecnie na rynek horrorów bardzo odważnie wkracza japoński przemysł filmowy z takimi filmami jak „Ring” lub „Klątwa”. Obecnie w kinie wyróżnia się kilka gatunków horrorów np. krwawe, które również dzielą się na kolejne gatunki (gore). W dzisiejszych czasach nieodłączną częścią tworzenia horroru jest wprowadzenie efektów specjalnych, są one bardzo chętnie wykorzystywane przy tworzeniu ujęć zjawisk paranormalnych.

Dziecko Rosemary

Film wyreżyserowany przez Romana Polańskiego w 1968 roku pt. „Dziecko Rosemary” zdobył jednego Oscara (dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Ruth Gordon) oraz jedną nominację do tej statuetki (za najlepszy scenariusz adaptowany dla Romana Polańskiego). Roman Polański jest jednocześnie reżyserem i scenarzystą tego intrygującego filmu. Warto również zwrócić uwagę na poruszająca muzykę napisaną przez Krzysztofa Komedę. Film opowiada historie młodego małżeństwa, które przeprowadza się do swojego wymarzonego mieszkania. PO pewnym czasie w kamienicy, w której mieszkają zaczynają dziać się niewyjaśnione zdarzenia (rzekoma samobójcza śmierć młodej kobiety, która kochała życie). Pewnego wieczoru młoda mężatka, Rosemary, wypija przyrządzony przez nadopiekuńcza sąsiadkę koktajl, który wywołuje u dziewczyny przerażające halucynacje, w którym wydaje jej się, że jest gwałcona przez szatana. Po pewnym czasie okazuje się, że faktycznie jest w ciąży. Rośnie w niej strach, obawa spowodowane przez bóle ciążowe. Udaje się do doktora Sapirsteina. On lekceważy bóle, co irytuje przyjaciele Rosemary, który radzi jej aby udała się do innego lekarza. Jednak mąż Rosemary nie zgadza się na to. Po pewnym czasie przyjaciel ten umiera, jednak przed śmiercią każe przekazać kobiecie książkę o czarnej magii. Dziewczyna odkrywa przerażające fakty i zaczyna się coraz bardziej bać. Jednak rozwiązanie wcale nie przyniesie zakończenia sprawy….

Rec

Najbardziej znany hiszpański film grozy ostatnich czasów, po „Labiryncie Fauna” i „Sierocińcu”, pt. „[Rec]” nie zdobył żadnej nominacji, ani nagrody znaczącej coś w branży filmowej. Przerażająca historia została przestawiona, jakby działa się naprawdę. Młoda dziennikarka postanawia stworzyć reportaż o pracy strażaków. Na jedną z ich akcji wyrusza wraz z kamerą. Rutynowa interwencja nagle zaczyna wymykać się spod kontroli, a świadkiem wszystkich wydarzeń jest kamera. W efekcie niefortunnych zdarzeń strażacy wraz z ekipą filmową zostają uwięzieni i płonącym domu, gdzie nic nie dzieje się tak jak powinno. O przebiegu wszystkich wydarzeń dowiadujemy się z filmu zarejestrowanego przez kamerę wideo, która cały czas towarzyszyła bohaterom. Taka metoda przedstawienia historii była innowacyjna w tym filmie i doskonale się sprawdziła. Obecnie takie zabiegi reżyserskie są nierzadko stosowane, a ich obecność w filmie gwarantuje jego sukces.

Emily Rose

Powstały w 2005 roku amerykański film pt. „Egzorcyzmy Emily Rose” jest opowieścią opartą na faktach. Wielu uznaje go za horror, jednak jest w nim również wiele elementów dramatu. Młoda dziewczyna, Emily Rose, opuszcza swoje rodzinne miasteczko by dalej się kształcić i wyjeżdża do college’u. Wieczorem doznaje przerażających halucynacji. Przerażona, jako gorliwa katoliczka, prosi o pomoc księdza ze swojej parafii – Richarda Moora. On zgadza się odprawić nad dziewczyną egzorcyzmy, jednak podczas nich dochodzi do komplikacji i dziewczyna umiera. Ksiądz staje przed sądem oskarżony o nieodpowiednią pomoc udzieloną Emily. Jego obrony podejmuje się surowa pani prawnik, która podczas badania sprawy zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie i otaczające ją wydarzenia. Podczas procesu zeznania świadków są mieszane z retrospekcyjnymi wstawkami z życia Emily, co dodaje filmowi urok. Niejednokrotnie młodzież powołuje się ten film, w rozmowach o egzorcyzmach, ponieważ jest on oparty na prawdziwych faktach.

Ring

Ten wyreżyserowany w 2002 roku przez Gore Verbinskiego japoński film nie zdobył w prawdzie żadnych ważnych branżowych nagród, jednak podbił serca widzów na całym świecie. Chyba trudno byłoby znaleźć obecnie kogoś, kto nie znałby historii o krążącej kasecie wideo, po której obejrzeniu dzwoni telefon i o upiornej dziewczynce, która w tajemniczy sposób wiąże się ze sprawą kasety. A głos w słuchawce ogłasza śmierć. Dokładnie za siedem dni… Dziennikarska Rachel Keller nie wierzyła w tajemnicze „zdolności” kasety. Jednak gdy dowiaduje się o tajemniczej śmierci czworga nastolatków, którzy siedem dni przed śmiercią obejrzeli tą kasetę, postanawia zbadać tę sprawę. Ogląda kasetą, by następnie dowiedzieć się, że za siedem dni umrze. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy kasetę obejrzy jej synek Aidan. Sprawę rozwikłać pomaga kobiecie jej ukochany Noah. Dziennikarka ma nadzieję, że rozwiązując zagadkę ocali życie swoje i syna. W trakcie poszukiwania prawdy na jaw wychodzą zaskakujące fakty. Dla Rachel rozpoczyna się walka o życie. Nie tylko swoje.

Silent Hill

Powstały w 2002 roku francusko – japońsko – kanadyjski film pt „ Silent Hill” został stworzony na podstawie gry komputerowej o tej samej nazwie. Opowiada on historię matki, Rose, która próbuje zrobić wszystko, by wyleczyć swoją córkę, Sharon, z dziwnej choroby, przez którą Sharon zmuszona jest do pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Dziewczynka często powtarza nazwę pewnej miejscowości. Silnet Hill. Ciche wzgórze. Kobieta postanawia wyruszyć z córką w podróż to tego miast, ma nadzieję, że tam uda jej się zdobyć cokolwiek, co pomogłoby w uleczeniu jej córki. Podczas podróży na drodze nagle pojawia się postać młodej dziewczyny. Rose nie chcąc jej potrącić skręca z trasy i rozbija samochód. Gdy po pewnym czasie odzyskuje przytomność okazuje się, że Sharon zniknęła. Wyrusza na poszukiwania córki, a pomaga jej nieustraszona policjantka. Obie odkrywają straszną przeszłość miasta, w którym się znalazły i dowiadują się, że zostały włączone w walkę dusz mieszkańców z siłami ciemności. A Sharon jest w samym środku tej walki. Rose robi wszystko by uratować córkę i opuści tą przeklęta miejscowość, za nim będzie za późno.

Wywiad z wampirem

Stworzony w 1994 roku film pt. „Wywiad z wampirem” zdobył dwie nominacje do Oscarów(za najlepszą scenografię i muzykę oryginalną), jednak nie został nagrodzony ani jedną statuetką. Film ten rozpoczyna się w Los Angeles, gdzie młody dziennikarz chce przeprowadzić wywiad. Wywiad z dwustuletnim wampirem. Louis, będąc dwudziestoczteroletnim wdowcem, żyje spokojnie w swoim gospodarstwie. Jednak jego serce pali ból po stracie córki i żony. Marzy tylko o tym, aby znów się z nimi połączyć. Wtedy poznaje Lestata – wampira czytającego w myślach. Lestat czyni z Louisa wampira. Wdowiec jest wampirem takim jak wszystkie inne, jednak nie chce pić ludzkiej krwi. Żywi się krwią zwierząt. Jednak w końcu popełnia morderstwo, do którego namówił do nieodłączny towarzysz – Lestat. Gdy Louis uświadomił sobie, co zrobił, z rozpaczy podpalił swój dom. Wtedy wraz ze swoim przewodnikiem po życiu wampirów wyrusza do Nowego Orleanu. Ta decyzja powoduje wiele, zaskakujących wydarzeń.