Wino - cz.3

Wino – cz.3

Wino to jeden z popularniejszych napojów alkoholowych, który otrzymywać będziemy w czasie procesu fermentacji soku z winogron, czy też tak zwanej winifikacji. Proces ten sam w sobie jest bardzo złożonym i ulegał będzie modyfikacjom w zależności od tego kto jest producentem i jaki jest rodzaj wina. Wino znane jest człowiekowi od tysięcy lat i od czasu tego powstało już wiele jego odmian, smaków i tak dalej. Bukiet zapachowy zależny będzie od rodzaju zastosowanych owoców, sposobu ich uprawiania, czy też takich elementów jak uprawa, klimat, ziemia i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych. Otrzymanie dokładnie takiego samego smaku wina rok rocznie jest praktycznie niemożliwe. Wystarczy, że w produkcie znajdzie się choć jeden podpsuty owoc, czy też inna ich ilość wtedy wino może posiadać całkiem inny smak, czy też nie nadawać się do spożycia, dlatego bardzo ważna jest dbałość o każdy kolejny aspekt uprawy, a następnie produkcji tego popularnego trunku. Polska słynąć będzie przede wszystkim z produkcji win kolorowych, tych z niższej półki, które produkowane są z różnego rodzaju innych owoców, z jabłek, owoców leśnych i tak dalej – są to popularne jabole.

Historia wina

Jak podają historycy wino pochodzić będzie z Kaukazu. Uprawą winogron zajmowano się na samym początku na terytoriach Azji mniejszej, a później stamtąd zwyczaj ten przeniósł się na tereny Grecji i Włoch, skąd wraz z rozrostem antycznego imperium trunek ten rozpowszechniał się na kolejne tereny, między innymi dzisiejszą Francję, Portugalię, czy też północną część Afryki. Wino stanowiło zarówno element codziennej diety, jak i element uroczystości o znaczeniu religijnym w świecie starożytnym – z resztą do dzisiaj pełni takową funkcję. Europa obecnie podzielona jest na dwie strefy winnic, które jakoby będą przedzielały cały kontynent na dwie osobne części. Na północy będzie ciągnęła się poprzez Loarę, Szampanię, aż do Nadrenii, a stamtąd podąża wzdłuż Dunaju w stronę Krymy. Jest bardzo niewiele okręgów, które cieszą się możliwością produkcji dobrych win, a nie należą do okręgu kiedyś zajmowanego przez cesarstwo rzymskie. Do popularnych zaliczymy bałkańskie winnice. W Polsce wino spopularyzowało się szerzej w wieku szesnastym, kiedy duży napływ tego trunku miał miejsce z terenów węgierskich, a oprócz tego także z terenów greckich miast. Oprócz tego Polacy gustowali w winach hiszpańskich. W czasie tym wina dzielona przede wszystkim na wartość ich smaku, gdzie wyróżniano główne, pogłówne, lekkie, wytrawne, stołowe oraz tak zwane wina stare. Jak wspominano już wcześniej wino jest trunkiem znanym ludzkości od tysiącleci i do dzisiaj cieszy się bardzo dużą popularnością, gdzie proces jego produkcji od tego czasu raczej pozostaje niezmienny.

Winifikacja

Proces winifikacji, czyli produkcji wina, będzie bardzo złożonym i jego opisanie nie jest takim prostym jak na przykład w przypadku fermentacji piwa, gdyż tutaj będziemy mogli wyróżnić setki różnorodnych odmian, które zależne będą od tradycji regionalnych oraz uwarunkowań naturalnych. W przypadku win gronowych proces ten będzie składał się najogólniej mówiąc z przygotowania moszczu, fermentacji, filtrowania, dojrzewania i butelkowania, a następnie kupażu. Każdy z kolejnych etapów będzie odgrywał w całym tym procesie bardzo ważną rolę i zaburzenie chociaż jednego z nich może diametralnie i nieodwracalnie wpływać na zepsucie smaku wina.

Opis procesu

Proces sporządzania wina będzie różnym w zależności od winiarni, plantacji i danych regionów, jednak jego podstawowe założenia są takie same. Wszystko zaczyna się od przygotowania tak zwanego moszczu, gdzie z winogron wyciskany jest sok przy wykorzystaniu specjalnego rodzaju pras. W niektórych przypadkach, jeśli chodzi o specyficzne rodzaje win, w czasie tego procesu owoce będą poddawane już wstępnej fermentacji, która jest kolejnym z procesów. Sam proces fermentowania się moszczu przeprowadzany może być bowiem na setki różnych sposobów. Czasami pozwalać będzie się na samorzutną fermentację w odpowiedniej temperaturze i wilgoci, czasami natomiast może być ona naprawdę dokładnie kontrolowaną. W jednych krajach fermentacja przeprowadzana jest jeszcze w sposoby tradycyjne, w wykonanych z drewna kadziach, w innych za wszystko odpowiada już specjalistyczna maszyneria. Kolejny z etapów to proces filtracji i klarowania. W przypadku win masowych filtracja przeprowadzana jest kilkakrotnie, tak aby można było uzyskać jak najbardziej klarowne i trwałe wina, nie posiadają one jednak wtedy głębszego smaku. W przypadku niektórych koneserskich rodzajów win filtracja w ogóle nie ma miejsca, produkt natomiast przechodzi przez tak zwany proces klarowania, czyli samorzutny opad osadu i zbieranie klarownej cieszy do osobnych zbiorników. Ostatnie z etapów to dojrzewanie wina i jego butelkowanie. Pierwszy etap dojrzewania trwający do około trzech lat przeprowadzany jest przeważnie w beczkach, metalowych, czy też drewnianych. Po tym okresie wino znajduje się w butelkach, gdzie w odpowiednich warunkach dojrzewać może jeszcze latami, nawet powyżej stu lat.

Podział win

Prawdziwe wina, czyli takie, które produkowane są z soku winogronowego i uszlachetniane w procesie fermentacji podzielić będziemy mogli na białe czerwone oraz różowe. Oprócz tego wyróżnimy także wina musujące, czyli szampany i wina wzmacnianie, które poprzez dodatek mocniejszego alkoholu będą mogły wstrzymać w odpowiednim czasie proces fermentacji. Oprócz tego wszystkie z tych wymienionych rodzajów dzielić będziemy na pomniejsze typy, na przykład wina różowe dzielić będą się na słodkie, półsłodkie, wytrawne i tak dalej, w zależności od faktu i ilości użycia substancji słodzących. Wina takowe zawierać będą przeważnie do czternastu procent alkoholu, nie będą więc one jednymi z najmocniejszych, które mogą przekraczać nawet dwadzieścia procent zawartości alkoholu w jednej butelce. Bardzo dużo mówi się o właściwościach zdrowotnych większości win – oczywiście pitych w symbolicznych ilościach i od czasu do czasu. Udowodnione jest, że wpływać będą one na trawienie i zbawiennie na pracę serca i całego układu krążenia.

Kupaż

Kupaż jest jednym z procesów, który całkowicie zakańczać będzie produkcję wina. Polega ona na mieszaniu świeżo otrzymanego wina z różnych rodzajów winogron, co ma na celu otrzymanie produktu o z góry ustalonych i oczekiwanych właściwościach. Standardowo mieszać będziemy wina pochodzące z różnych szczepów z tejże samej winnicy, które zbierane były w podobnym i zbliżonym do siebie czasie. Istnieć mogą jednak także wina autorskie, tworzone według całkowicie nietypowych i niespotykanych zasad i tak dalej.

Białe wino

Białe wino jest jednym z rodzajów wina. Produkowane będzie z jasnego szczepu winogron, czy też innych owoców, na przykład jabłek, porzeczek, agrestu, owoców dzikiej róży i tak dalej. W przypadku produkcji wina gronowego konieczne będzie usunięcie pestek i szypułki przed wyciśnięciem z nich soku i otrzymanie moszczu. Mosz umieszczany jest w specjalnym zbiorniku gdzie znajduje się przez kilkadziesiąt godzin i podlega wstępnej fermentacji. Dalszy tok produkcji przebiega w miarę podobnie do innych rodzajów win.