Wii

Wii

Wii to konsola gier wideo, która zaprojektowana została przez firmę Nintendo, która posiada swoją siedzibę w Japonii. Firma ta popularna jest na rynku konsoli elektronicznych, wydała już wiele różnych ich modeli, jednak to właśnie Wii jest obecnie ich najpopularniejszą oraz najnowszą pod względem technologicznym konsolą, którą zaliczać będziemy do konsol siódmej generacji – oznacza to między innymi, że dzięki specjalnej usłudze producenta i podzespołom konsoli mamy możliwość połączenia się z Internetem, czy też grania poprzez sieć ze znajomymi dzięki połączeniu WiFi. Konsola znana jest przede wszystkim z powodu swojego bezprzewodowego kontrolera oraz pilota posiadającego czujnik ruchu – wykorzystywany będzie on jako urządzenie wskazujące, wykrywające zmianę położenia w trzech wymiarach. Możliwości tego pilota powodują, że do Wii nie ma konieczności dołączania standardowych padów, oczywiście można je zakupić dodatkowo. Konsola po raz pierwszy została zaprezentowana, podobnie jak wiele innych nowinek elektronicznego świata na targach E3, które miały miejsce w roku 2005, premiera w europie natomiast odbyła się rok później.

Sprzęt

Konsola Wii obecnie to jeden z najmniejszych stacjonarnych systemów Nintendo (4x15x21 centymetrów w pionowym ustawieniu to naprawdę małe rozmiary). Są to wymiary podobne do trzech standardowych pudełek DVD, które położylibyśmy na sobie. Jeśli chodzi o jej wagę to sięga ona około jednego kilograma i obecnie jest jedną z najlżejszych wśród wszystkich popularnych konsol gier ideo. Konsola może stać zarówno w pozycji poziomej jak i pionowej. Z przodu konsoli dostępny będzie slot na umieszczanie dysków z grami. Niebieskie światło slotu oznaczało będzie, że konsola jest włączona, w momencie kiedy pulsuje daje nam znak, że otrzymała nowe dane, na przykład wiadomości w trybie online. W przypadku grania lub każdym innym przypadku światełko to będzie natomiast wyłączone. Na tyle dodatkowo dostępne są porty USB oraz czytnik kart pamięci, który będzie chowany pod pokrywą w celu zwiększenia estetyki. Takową kartę pamięci będziemy mogli wykorzystywać do przechowywania multimediów oraz przede wszystkim do zapisywania stanu gry w danym momencie. Konsola ta daje jednocześnie możliwość odtwarzania filmów, słuchania muzyki oraz przeglądania zdjęć, podobnie jak produkty największych konkurentów, firm Sony oraz Microsoft. Wii cieszy się największą popularnością na rynku japońskim oraz w USA, w europie natomiast królować będzie PS3 oraz Xbox 360, nie oznacza to jednak, że na starym kontynencie Nintendo nie znalazło rynku zbytu.

Nazwa

Konsola na samym początku funkcjonowała pod nazwą Revolution i stan ten był niezmienny jeszcze dosłownie na kilka dni przed rozpoczęciem całych targów E3, na których miała ona zostać zaprojektowana. Nie wiadomo jednak czemu nazwa ta w czasie targów została zmieniona, gdyby tego było mało jest to pierwsza konsola Nintendo, która poza Japonią jest reklamowana bez znaku firmy w nazwie. Ninetendo wyjaśnia podwójne wykorzystanie litery i w nazwie tym, że mają one przypominać dwóch graczy stojących obok siebie, a oprócz tego reprezentować kontrolery konsoli. Oprócz tego firma jako kolejny z powodów wybrania takiej nazwy podawać będzie, że Wii brzmi jak „my” w języku angielskim czyli „we” (łi). Nazwa przyjęła się rzeczywiście o wiele lepiej niż wcześniejsza i jest niewątpliwym sukcesem przedsiębiorstwa Nintendo – krótka, charakterystyczna i łatwa w zapamiętaniu.

Kontroler Wii

Wii Remote jest kontrolerem, który obsługujemy jedną ręką, który korzystał będzie z detekcji podczerwieni do wykrywania pozycji w przestrzeni trójwymiarowej. Urządzenie daje możliwość kontrolowania gry zarówno poprzez ruchu ręką jak i poprzez naciskanie w tradycyjny sposób przycisków. Kontroler łączy się z konsolą przy wykorzystaniu technologii Bluetooth. Do kontrolera można podłączać także inne urządzenia poprzez port, który stworzony został specjalnie do tego właśnie kontrolera. Jest to rozwiązanie nowe i z pewnością o wiele ciekawsze niż tradycyjny kontroler, czy też pad, dające o wiele więcej możliwości i uatrakcyjniające całą rozrywkę.

Ochrona rodzicielska

Jedną z możliwości konsoli Wii jest ustawienie ochrony rodzicielskiej, która będzie zabraniała młodszym graczom uruchamianie treści niedozwolonych, czy też tych, które nie są dopasowane do ich wieku. Gdy gra dla Wii, czy też konsoli wirtualnej jest uruchamiana konsola będzie odczytywana kategorie wiekowe, które zostały zapisane w konsoli. Jeżeli wiek ustawiony w konsoli jest niższy od tego zapisanego w kategoriach wiekowych danej gry, konsola nie będzie uruchamiała się bez wcześniejszego podania hasła. Dużą zaletą jest fakt, że konsola ta obsługuje wiele różnych i międzynarodowych systemów oceniania gier i przyznawania im progu wiekowego.

Możliwości

Konsola Wii posiada szereg różnego rodzaju możliwości, o czym świadczyć będzie już sam interfejs systemu operacyjnego, który zaprojektowany został w ciekawym układzie na wzór kanałów telewizyjnych. Oddzielne kanały będą pokazywane na przejrzystej, graficznej siatce. Wybieramy je poprzez wskazanie poszczególnego elementu siatki kontrolerem bezprzewodowym. Na sześć głównych kanałów składa się kanał dysków, zdjęć, sklep, kanał pogodowy, kanał z wiadomościami oraz kanał o nazwie Mii, gdzie istnieje możliwość zmian wyglądu i ustawień osobistych swojej konsoli. Dwa dodatkowe kanały ściągnięte mogą zostać poprzez sklep internetowy, są to między innymi kanał internetowy oraz wirtualna konsola. Obecnie producent wprowadza także możliwość oglądania szerokiej gamy kanałów telewizyjnych właśnie poprzez konsolę, co jest kolejnym i ciekawym udogodnieniem. Nie są to jednak wszystkie z możliwości tejże konsoli, dzięki zastosowaniu wstecznej kompatybilności będzie istniała możliwość jej połączenia z wcześniejszymi konsolami Nintendo, czy też odpalania na Wii gier, które były na nie właśnie przeznaczone. Dla zabezpieczenia pociech system operacyjny konsoli posiada manualnie ustawianą kontrolę rodzicielską, która jest w stanie blokować określone treści, dzięki czemu dziecko jest chronione przed nieodpowiednimi grami, czy też usługami niedopasowanymi do ich poziomu wiekowego.

WiFi

Konsola Wii, jako sprzęt siódmej generacji wśród konsol gier wideo daje możliwość dostępu do sieci bezprzewodowej. W tym przypadku gracze otrzymują dostęp do serwisu Nintendo. Firma oświadczyła, że w konsoli zaimplementowane zostały standardowe oraz całkowicie bezpłatne protokoły sieci WiFi, istnieje także możliwość stworzenia własnej sieci i grania z przyjaciółmi, warunkiem jest jednak mała odległość, druga konsola nie może znajdować się od tej pełniącej rolę serwera dalej niż na odległość kilkudziesięciu metrów. Poprzez WiFi będziemy mogli podłączać się jednak także do innych lokalnych sieci, które są wykrywane, oczywiście jeśli są one publiczne, czy też jeśli posiadamy hasło dostępowe. Możliwość taka w dużym stopniu poszerza możliwości konsoli i otwiera przed graczami całkowicie nowe horyzonty, rozgrywka staje się o wiele bardziej ciekawa, emocjonująca i przede wszystkim wciągająca.