Xbox 360

Xbox 360

Xbox 360 jest drugą konsolą, która wyprodukowana została przez firmę Microsoft, przy jednoczesnej współpracy takich przedsiębiorstw jak ATI, IBM, czy też SiS. Xbox 360 to następca wcześniejszej konsoli Xbox i jest obecnym konkurentem PS3 firmy PlayStation oraz Wii firmy Nintendo, gdzie wszystkie z nich zaliczane są do siódmej generacji konsol wideo. Platforma zintegrowana została bezpośredni z usługą Xbox Live, dzięki czemu użytkownik posiada możliwość rywalizacji z innymi graczami online, a oprócz tego pobieranie szerokiej gamy treści z Internetu, a między innymi także uaktualnień oprogramowania i multimediów. Konsola do sprzedaży wprowadzona została w tym samym roku na wszystkich kontynentach, w Polsce na jej premierę musieliśmy czekać jeszcze rok dłużej do listopada 2006. Producent postarał się także o wypuszczenie licznych do datków do konsoli, które można zakupić osobno, między innymi pilot, kierownica, mikrofon, pakiet urządzeń sieciowych i akcesoria do danych gier, na przykład elektryczne gitary, czy też perkusja.

Problemy techniczne

Pomimo swojej popularności Xbox jest konsolą podatną na szeroką gamę problemów technicznych. Od momentu wprowadzenia na rynek wiele razy zdarzało się, że sprawność produktu byłą zawodząca. W szczególności konsola często przegrzewała się, występowały błędy w momencie odczytywana dysków, rysowała płyty, a także problemem był zacinający się mechanizm otwierania napędu. Jako, że konsole posiadały dużą wadliwość Microsoft rozszerzył okres gwarancyjny do trzech lat dla wszystkich spotykanych błędów, które będą powodowały zapalanie się czerwonych lampek na konsoli (potoczna nazwa to czerwony pierścień śmierci). Inne problemy natomiast nie są objęte okresem gwarancji. Oprócz tego Microsoft wydawał nowe wersji konsoli, która przechodziła modyfikacje i była już mniej awaryjna.

Modyfikacje

Konsola Xbox 360 cieszyła się przez bardzo krótki okres opinią sprzętu, której zabezpieczeń nie da się łamać. Jednak jak wiadomo, crackerzy posiadają bardzo duże umiejętności i udało im się stworzyć wiele modyfikacji, między innymi oprogramowania wbudowanego napędu DVD, która daje możliwość uruchamiania zarówno pirackich gier jak i multimediów. Microsoft w maju 2007 znalazł rozwiązań na ten problem i poprzez używanie nieoficjalnego wbudowanego programowania łączącego się z usługą Xbox Live będzie blokował konsole. Blokowana jest konsola, a nie samo konto użytkownika, dzięki czemu może on korzystać z usługi na innej konsoli, która nie jest zmodyfikowana. Zablokowana konsola nie nadaje się natomiast już całkowicie do użycia. W tym samym roku jednak Microsoft ponownie przegrywa walkę, stworzone zostało bowiem nowe oprogramowanie, które dawało możliwość grania przez sieć bez ryzyka złapania, gry jednak muszą być niemal idealną, pełną kopią, która zawiera dodatkowe partycje. Irma Microsoft w tym przypadku zastosowała bardzo kontrowersyjne rozwiązanie. Pojawiają się informacje o blokadach niektórych konsoli, które nie są modyfikowane, natomiast prawo w niektórych krajach dopuszcza korzystanie z kopii zapasowych oraz kopii bezpieczeństwa danego oprogramowania co nie jest możliwe bez zmodyfikowania konsoli. Od roku 2008 konsole Xbox 360 wyposażone są w nowy napęd, których modyfikacja nie była możliwa przy wykorzystaniu znanych do tego czasu metod. Wiele grup, które zajmowały się łamaniem zabezpieczeń zaprzestało całkowicie swojej działalności i uznało, że napęd ten jest niemodyfikowalny.

Xbox Live

Xbox 3650 jako konsola siódmej generacji daje możliwość rywalizowania poprzez sieć z graczami całego świata. Usługa Xbox Live, która jest odpowiedzialna za dostęp do Internetu to jednocześnie także rodzaj wirtualnej społeczności użytkowników podłączonych przez Xboxa do Internetu. Dzięki tejże usłudze właśnie istnieje możliwość czatowania, prowadzenia rozmów głosowych oraz wideokonferencji, a przede wszystkim rywalizować z innymi graczami, także tymi komputerowymi. Xbox Live udostępniany jest w dwóch różnych wersjach, pierwsza z nich jest wersją bezpłatną i podstawową. Posiada wszystkie z funkcji oprócz możliwości gry wieloosobowej oraz ograniczenia w pobieraniu nowych wersji demo. W niektórych grach znajdowały będą się kody, które dają możliwość przetestowania gry wieloosobowej przez kilkadziesiąt godzin, jednak nie dają one wszystkich przywilejów, które daje pakiet Xbox Live gold. Pozwala on przede wszystkim na grę w sieci i pobieranie darmowych aktualizacji oraz gier demo z sieci. Aby mieć dostęp do funkcji gry wieloosobowej będziemy musieli za to zapłacić. Do kupienia są albo specjalne zdrapki zasilające konto na jeden, trzy, sześć, czy też dwanaście miesięcy, czy też po prostu wykonywać można przelewy oraz opłaty przy wykorzystaniu karty płatniczej. W Polsce cały czas jednak nie ma możliwości zarejestrowania swojego konta na Xbox live, Polacy nie mają więc możliwości gry przez sieć, z tego też powodu większość polskich Xboxów to maszyny po modyfikacjach pirackich (przede wszystkim dlatego, że ceny gier sięgają powyżej dwustu pięćdziesięciu złotych).

Historia

Już na początku wieku dwudziestego pierwszego kiedy miejsce miała premiera konsoli Xbox mówiło się o budowie serwisu internetowego dostępnego poprzez konsolę, którego premiera miejsce miała w roku 2002. Podczas targów E3 w tymże właśnie roku oficjalnie ogłoszona, że usługa nosiła będzie nazwę Xbox Live – wtedy też zaprezentowano możliwości rozgrywki sieciowej. Oprócz tego w czasie tym pojawiać zaczęły się pierwsze zapowiedzi gier, które zawierały będą tryb online, w samym roku 2003 pojawiło się około kilkudziesięciu takich właśnie tytułów. Dwa lata od premiery do usługi podłącza się milionowy użytkownik, a obecnie liczba graczy samego Halo 2 wynosi dwa miliony.

Konto

Każdy z graczy korzystający z usługi Xbox Live będzie otrzymywał swoje własne konto, do którego dopasowuje państwo, własną skórkę, styl gry i wiele innych elementów. Wprowadzony został system punktów walutowych, które wykorzystywane są w sklepie internetowym – punkty takowe zakupuje się najczęściej w postaci specjalnych zdrapek. Konta graczy, zwane gamertagami, będzie można oglądać na stronach inertnetowych Xbox Live, śledzić ich postępy oraz podpatrzeć w jakie gry grają oni najczęściej. Własne konto można edytować wykorzystując w tym celu przeglądarkę internetową po wcześniejszym zalogowaniu się poprzez otrzymany, unikatowy numer ID. Każde konto jest opatrzone w specjalne punkty, które zbierane będą poprzez spełnianie określonych celów oraz kryteriów w grze. Niektóre z nich będą bezpłatne, za inne należy natomiast zapłacić zbieranymi zdrapkami. Konsola Xbox jest więc niemałym biznesem dla producenta, firmy Microsoft.

Dostępność

Xbox Live to usługa, która nie będzie dostępna we wszystkich krajach, obecnie na liście znajduje się ich około trzydziestu, pomiędzy nimi nie ma jednak polski, znajdziemy jednak takie kraje jak Tajwan, Singapur, Hongkong i tak dalej, gdzie wydawać mogłoby się, że ich sytuacja gospodarcza jest gorsza od naszej ojczyzny. Jak podaje firma Microsoft jest to spowodowane jednak głównie dużym poziomem piractwa i znikomym zapotrzebowaniem rynku – rzeczywiście w naszym kraju Xbox Live znalazł by małą grupę docelową odbiorców.