Filmy wojenne

Filmy wojenne

Wielu ludzi jest spragnionych historii i chciało by wiedzieć jak niegdyś przebiegały wydarzenia ważne dla całej ludzkości. Wiele osób próbuje to sobie wyobrazić, czyta różnego rodzaju książki, publikacje. Pozwala im to sobie mniej więcej wyobrazić jak wyglądało dawniej życie lub jak toczyły się ważne wydarzenia. Jednym z filmów o charakterze historycznym są filmy wojenne. Gatunek ten jest kierowany przede wszystkim dla wszystkich, którzy chcą poznać miliony losów w czasie wojennej zawieruchy. Wojna to straszy i okropny czas, miliony historii, tragedii oraz bohaterska śmierć setek tysięcy żołnierzy. Wielu reżyserów postanawia pokazać jak było naprawdę i opisać historię, które były w tamtym czasie ważne dla ludzkości lub też pojedyncze tragedie bohaterów. Filmy wojenne to także rekonstrukcja wydarzeń, losów żołnierzy. Realistyczne filmy wojenne potrafią bardzo dokładnie odwzorować szczegóły akcji a także tego jak wyglądała wojna i jak ginęli tam żołnierze. Są to bardzo często dramatyczne i okropne sceny, które nie zawsze przeznaczone są dla najmłodszych. Filmy wojenne to przede wszystkim historie, ważne wydarzenia. Gatunek ten może być mieszany z wieloma innymi gatunkami jak dramat, akcja czy film fabularny. Może dotyczyć zarówno prawdziwych wydarzeń jak i całkiem wymyślonych. Gatunek ten jest bardzo popularny i ma na celu nie tylko zapewnić rozrywkę widzowi, ale także edukować go i pokazać jak straszna jest wojna i ile krwi zostało niegdyś przelane.

Szeregowiec Ryan

Filmy wojenne choć są bardzo popularne, rzadko pojawiają się na ekranach kin, a szkoda bo powinny być przestrogą i edukacją dla wielu ludzi. Filmy wojenne nie tylko okazują działania wojenne danego kraju, ale także losy pojedynczych ludzi i ich wielkich dramatów, które są zapominane przez wiele osób. Jednym z najlepszych filmów wojennych w historii kina jest film Szeregowiec Ryan nakręcony przez znakomitego reżysera Steven Spielberg . Film ten opowiada o losach żołnierzy w czasie wojny w zachodniej europy. Zaczyna się od inwazji w dniu D. Największej jak do tej pory inwazji na okupanta jakim są hitlerowskie Niemcy. Grupa żołnierzy zdobywa plaże, tracąc tysiące swoich braci. W czasie inwazji ginie jeden z braci tytułowego szeregowego, w tym samym czasie w innym kraju ginie drugi. Pozostał już tylko jeden, matka nie może dostać trzech listów na raz, dlatego też postanawiają go ściągnąć do domu. Wyznaczona drużyna wyrusza w głąb Niemiec, aby odnaleźć szeregowca Rayana. I tak zaczyna się ich dramatyczna podróż po niebezpiecznym kraju pełnym niemieckiego wroga. Przez cały film przebiega pytanie jak ważne jest życie jednego żołnierza i ile musi zginąć innych aby móc go odnaleźć. Każdy z żołnierzy jest wściekły na Rayana, za to iż muszą ryzykować własne życie aby odesłać go do domu. Film ten został wielokrotnie nagradzany, a dzisiaj jest uznawany za arcydzieło kina wojennego. Wspaniały film pokazujący dramat wielu ludzi i okrutną drugą wojnę światową.

Lista Schindlera

Filmy wojenne jeśli pojawiają się na ekranach kin, zwracają uwagę wielu osób w tym krytyków filmowych. Filmy wojenne wbrew pozorom nie pokazują jedynie walk, ale także życie ludzi i wielki dramat wojenny, dlatego też są tak ważne. Ambitne filmy tego rodzaju mają szansę na wielki sukces. Jednym z takich filmów jest film Lista Schindlera nakręcony przez jednego z najlepszych reżyserów tego gatunku Stevena Spielberga. Film ten opowiada o okropnych losach Żydów w drugiej wojnie światowej, a dokładnie w Getto Krakowskim. Schindler to przedsiębiorca, który w Krakowie otwiera fabrykę. Chce dorobić sobie za pomocą taniej siły roboczej, jaką są Żydzi. Początkowo nie zwraca na okrucieństwo wojny, z czasem jednak jego poglądy zmieniają się i zaczyna dostrzegać wielki dramat tego co Niemcy wyprawiają z narodem żydowskim. Chce uratować jak najwięcej istniej i włącza się w to czynnie. Film ten to historia oparta na faktach, największe dzieło współczesne nagrodzone kilkoma Oskarami. Film ten to lektura obowiązkowa dla każdego komu los innych ludzi nie jest obcy.

Pianista

Nie wiele jest filmów polskich, które zostały nagrodzone i docenione przez zagranicznych krytyków. Jednym z takich filmów jest film Pianista, polskiego znanego reżysera Romana Polańskiego. Film opowiada o losach rodziny żydowskiej w czasie drugiej wojny światowej. Rodzina ta ta arystokracja, której głową jest Władysław Szpilman, wielki kompozytor i pianista. W czasie wojny jego rodzina jest bardzo upokarzana jak każda rodzina żydowska. Szpilman wraz ze swoją rodzina zostają zamknięci w Getto Warszawskim, tam też szpilman pracuje jako pianista w kawiarni, gdzie spotykają się największe szuje wojennej zawieruchy. Po rozkazie masowej zagłady Żydów, Szpilman wraz z rodziną zostaje zapakowany do wagonu, przed niechybną śmiercią ratuje go strażnik, który rozpoznaje utalentowanego pianistę. Szpilman ucieka z getta i ukrywa się w budynku, który okazuje się być siedzibą żołnierzy niemieckich. Tam zauważa go pewien kapitan, który zachwyconym tym iż jest pianistą, postanawia uratować mu życie. Od tej pory jest chroniony przez niemieckiego oficera i udaje mu się przetrwać wojnę.

Życie jest piękne

Życie jest piękne to dramatyczna wojenna komedia o losach rodziny, która trafia do obozu koncentracyjnego. Ojciec nie wiedząc co powiedzieć synowi i chcąc go ochronić przed brutalnością jaką tam widzi, wmawia mu, że jest to zabawa dla dorosłych. Dzięki temu chroni swoje dziecko a także rodzinę przed okrucieństwem tego obozu. Wspaniały film pokazujący iż życie w czasie wojny nie musi być dramatem i nie warto się poddawać, a walczyć z każdym dniem o to aby było lepsze i weselsze od poprzedniego dnia.

Czas apokalipsy

Filmy wojenne wywołują także wiele kontrowersji. Jednym z takich filmów jest dzieło reżysera Francis Ford Coppola, który nakręcił film pod tytułem Czas Apokalipsy. Film ten opowiada o losach okrutnej wojny w Wietnamie, gdzie zginęło bardzo wielu amerykańskich żołnierzy, a także o dramatycznych scenach jakie się tam rozegrały. Główny bohater kapitan Willard ma za zadanie zabić pułkownika Kurtza, dowódce zielonych beretów, który głęboko w puszczy stworzył sobie własne państwo o bardzo brutalnych zasadach. Kapitan wyrusza więc aby wykonać powierzone mu zadanie. Film pokazuje jak bardzo wojna jest bezsensu i jak wiele krwi zostało przelane. Pokazuje także dramaty wielu osób w tym osób cywilnych, a może nawet przede wszystkim. W czasie wojny, wiele razy żołnierze tracą zmysły, stając się tym samym albo maszynami do zabijania albo też całkowicie nie zdolnymi do życia osobami. Wojna w Wietnamie, była jedną z najgorszych wojen prowadzoną w strasznych warunkach i z bardzo niebezpiecznym wrogiem. Dlatego, pojawiło się bardzo wiele filmów dotykających tego tematu.

Łowca jeleni

Łowca jeleni to film nagrodzony pięcioma Oskarami, opisujący losy dwóch przyjaciół, którzy walczą w wojnie w Wietnamie. Tam złapani przez wrogów, zostają zmuszeni do tego aby zagrać w rosyjską ruletkę. W czasie gry udaje im się zbiec, ale w czasie ucieczki rozdzielają się i nie mogą odnaleźć. Po powrocie do kraju jednego z bohaterów, okazuje się iż drugi został w Sajgonie. Jego przyjaciel postanawia go odnaleźć i wyrusza w drogę powrotną. Jest to jeden z najlepszych filmów kina wojennego o wojnie w Wietnamie.