Konsole do gier

Konsole do gier

architekturę i którego podstawowym przeznaczeniem jest uruchamianie gier właśnie pod nią przeznaczonych. Przeważnie konsole takowe umieszczane są w małych i estetycznych obudowach wyposażonych w nośniki płyt oraz odpowiednie złącza, dające możliwość podłączenia padów, ekranu, zasilania, Internetu i dodatkowych elementów. Dzisiejsze konsole oprócz tego, że odczytywały będą najpopularniejsze formaty płyt, mają także wbudowane dyski twarde, dzięki czemu na ich pamięci można zapisywać filmy, muzykę oraz właśnie gry. Starsze konsole bazowały tak naprawdę tylko i wyłącznie na swoich twardych dyskach gdzie posiadały zestaw wprowadzonych gier, a gracz nie miał możliwości wprowadzania innych tytułów. Dwie najpopularniejsze w dzisiejszym czasie konsole to Xbox 360 oraz PlayStation, obecnie sprzedawany jest już trzeci model tejże konsoli. Konsola obecnie daje o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o wirtualną rozrywkę niż komputer, między innymi poprzez sensory i czujniki ruchu, szeroką gamę dodatkowego sprzętu, możliwość gry przez sieć oraz w kilka osób jednocześnie.

Xbox 360

Xbox 360 jest kolejną z konsol, która cieszy się bardzo dużą popularnością, jeden z produktów firmy Microsofr. Została ona opracowana we współpracy z takimi potentatami rynku informatycznego jak IBM, czy też ATI. Xbox 360 jest następcą wcześniejszej konsoli Xbox, jednego z głównych konkurentów PS3 oraz Wii w ramach siódmej generacji konsol gier. Platforma jest bezpośredni zintegrowana z usługą Microsoft Live, która daje możliwość połączenia z Internetem oraz rywalizacji z graczami z całego świata właśnie w trybie online, w gry wszelkiego rodzaju, szczególnie jednak gry FPP oraz MMORPG. Premiera konsoli miejsce miała jeszcze w listopadzie roku 2005, w Polsce jednak pojawiła się ona dopiero rok później, kiedy kosztowała ponad dwa tysiące złotych.

Pegasus

Pegasus to typowo polska produkcja, jeśli chodzi o konsole do gier wideo. Była ona wyraźną podróbką konsoli Nintendo, jednak tak dobrze zrobioną i cieszącą się tak dużą popularnością w polskich warunkach, że następnie sama byłą podrabiana. Do dzisiaj będziemy jeszcze mogli spotkać na polskich targowiskach konsolę do gier telewizyjnych, jak powszechnie zwykło się ją nazywać. Konsola nie posiadała własnej pamięci, gry odtwarzane były z małych, prostokątnych kasetek, katridży, gdzie zapisywana byłą ośmiobitowa grafika oraz muzyka. Dodatkowo do konsoli podłączało się przeważnie dwa pady, niektóre posiadały także dodatkowe wejścia na inne akcesoria, między innymi pistolet do gier FPP itd.

Game Boy

Game Boy był jeszcze na początku wieku dwudziestego pierwszego jedną z najbardziej kultowych konsoli przenośnych jeśli chodzi o gry wideo. Do dzisiaj powstało dziewięć różnych modeli tejże konsoli, gdzie pierwsza z nich wydana byłą w roku 1989. Najnowsza z konsoli to Game Boy Advance Sp, czyli ulepszona wersja konsoli, która powstała kilka lat wcześniej. Dodano do niej między innymi podświetlenie ekranu oraz o wiele pojemniejszą baterię. Sam Game Boy Advance wydany został natomiast w 2001, widać tutaj wyraźną zmianę kształtu (konsole te zawsze były wąskie i długie), konsola stałą się o wiele szersza, dzięki temu sam ekran także stał się większy i zwiększyłą się wygoda użytkowania. Dużą zaletą tejże przenośnej konsoli jest fakt, że na każdym modelu działały będą gry z modeli wcześniejszych.

Wii

Wii jest konsolą gier wideo, która zaprojektowana została i wydana przez japońską firmę Nintendo (Nintendo ma na swoim koncie już naprawdę dużą ilość różnego rodzaju konsol gier oraz tym podobnego sprzętu). Konsola znana jest głównie ze swojego bezprzewodowego kontrolera, który może być wykorzystywany jako urządzenie wskazujące oraz jako wykrywacz ruchu w trzech wymiarach. Ważnym elementem konsoli jest także możliwość połączenia z Internetem, uaktualnienia oprogramowania są ściągane bezpośrednio z Internetu, a oprócz tego osoby posiadające tą konsolę mogą grać online z graczami praktycznie z całego świata. Konsola po raz pierwszy została zaprezentowana na targach E3 w roku 2005. Premiera w naszym, kraju miała miejsce natomiast rok później. Najciekawszym elementem całej konsoli jest właśnie pilot Wii działający na zasadzie czujnika ruchu. Przy jego wykorzystaniu możemy grać w większość gier, zmienia się on między innymi w rakietę tenisową, miecz, broń, kij do bilardu i wszystkie inne elementy, które wykorzystywane są przez naszą postać z wirtualnego świata. Pilot ten powoduje przede wszystkim, że rozgrywka staje się o wiele ciekawsza i wciągająca, a gra wymaga od nas także niejakiego wysiłku fizycznego (przy grach akcji oraz sportowych naprawdę trzeba się napracować). Dużym minusem tejże konsoli jest jednak cały czas jej dosyć duża cena, szczególnie na polskim rynku oraz wygórowane ceny jeśli chodzi o gry (problem wszystkich konsoli w naszym kraju).

Nintendo DS

Nintendo DS to przenośna konsola do gier wideo, która zaprojektowana została jak sama nazwa wskazuje przez firmę Nintendo (ma ona na swoim koncie także takie produkcje jak GameBoy, czy też Wii). Konsola zaprezentowana została po raz pierwszy w roku 2004 w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych. W środku znajdują się dwa ekrany LCD, z których jeden pełni rolę panelu dotykowego. Konsola oprócz tego zawiera wbudowany mikrofon i będzie dawała możliwość połączenia się z bezprzewodowym Internetem, dzięki czemu istnieje możliwość interakcji pomiędzy graczami na bliskim zasięgu (odległość około kilkudziesięciu metrów), czy też gry przez sieć internetową online.

PlayStation 3

Potocznie stosuje się także nazwę PS3. Jest to jedna z najpopularniejszych obecnie konsol do gier firmy Sony, czwarta jeśli chodzi o całą rodzinę PlayStation. Po raz pierwszy zaprezentowana została trzy lata temu w Japonii, a następnie w USA. W innych regionach świata, między innymi w europie, premiera miała miejsce pół roku później. W Polsce w dzień premiery dostępna byłą konsola z pamięcią sześćdziesięciu gigabajtów oraz kompatybilnością wsteczną do modelu PS2 (w momencie tym kosztowała dwa tysiące czterysta złotych). Obecne wersje posiadają dyski o pojemności nawet pół terabajta i rozbudowane możliwości w porównaniu co pierwszych modeli, różnią się także obudową (jest ona cieńsza oraz stworzona z matowego wykończenia, a oprócz tego będzie posiadała o wiele mniejszy pobór prądu (nawet o połowę). Konsola ta wyróżniała będzie się szerokimi możliwościami multimedialnymi, między innymi poprzez nią można odtwarzać płyty Blu-Ray oraz DVD, oglądać filmy, zdjęcia, słuchać muzyki, mieć dostęp do sieci internetowej i wielu, wielu innych tym podobnych. Jest on znacznie bardziej rozwinięta w stosunku do poprzednich konsol oferowanych przez Sony, między innymi właśnie dzięki możliwości dostępu do Internetu, co rozszerza funkcjonalność. Możliwość instalowania niezależnych systemów operacyjnych między innymi Linuxa, sprawia, że konsola ta może być traktowana jako pełnosprawny komputer, z wszystkimi jego udogodnieniami oraz możliwościami (w przypadku wersji slim jednak nie mamy możliwości zmiany systemu operacyjnego).