Organizowanie konkursu

Organizowanie konkursu

Organizowanie konkursu nie jest skomplikowane, niemniej jednak gorzej ta sprawa wygląda jeśli chodzi o realizowanie konkursu. Wszystkie postanowienia, które pojawiają się na drodze organizacji konkursu trzeba zrealizować i niejednokrotnie na tej drodze pojawi się nie jeden problem – co można powiedzieć jest nawet swego rodzaju standardem. Nigdy nie zajmowałem się organizacją konkursów, niemniej jednak mam znajomych, którzy tym zawodowo się zajmują. Jeśli komuś wydaje się, że organizowanie konkursu to tak naprawdę niewiele pracy to powiem mu śmiało, że taka osoba jest w wielkim błędzie, gdyż organizowanie konkursu to bardzo wymagająca praca. Nie chodzi tutaj o opracowanie zasad konkursu, ale o wymyślenie unikalnej idei, która sprawi, że konkursem zainteresuje się naprawdę wiele osób. Nie mówię też o konkursach premiowanych, bo z tymi bywa naprawdę różnie – jedne cieszą się większą popularnością, a inne zaś tą popularność mają naprawdę znikomą i powiem nawet, że niezauważalną. Pozwolę sobie jeszcze powiedzieć, że organizowanie konkursów w dobrych warunkach i zgodnie ze wszystkimi standardami jak również uregulowaniami prawnymi się powiedzie, to organizatorzy mogą liczyć na wielki sukces, np. na promocję swojej marki.

Dobry pomysł

Organizacja konkursu to nie tylko regulaminy i same kwestie, które są mało interesujące. Organizacja konkursu to również dobry pomysł i to naprawdę się liczy. Jeśli nie mamy dobrego pomysłu, to nie mamy również na co liczyć. Bez dobrego pomysłu nasz konkurs na pewno się nie przyjmie. Wyobraź sobie bowiem kilka takich samych konkursów i bardzo podobne nagrody. Organizowanie ich to trochę bezsens, gdyż promocja tutaj nie ma żadnej racji bytu. A jak zaplanować dobry konkurs? Z pewnością nie jest to trudne, gdyż nie wymaga wielkiej wiedzy, ale przede wszystkim wymaga profesjonalnego podejścia do tematu i kreatywności – to jest najważniejsze. Tutaj nie chodzi o to, ze jakiś pomysł jest zły i może nie wypalić – jak można by to powiedzieć w języku potocznym. Tutaj chodzi o coś zupełnie innego, gdyż dobry pomysł otwiera nam drogę na bardzo szerokie horyzonty, gdzie możemy osiągnąć sukces. Nie muszę chyba mówić, że konkurs jest organizowany w jednym celu – konkurs ma dostarczać organizatorowi pewnych korzyści, gdyż właśnie dlatego organizator taką akcję promocyjną jaką jest konkurs organizuje. Dobrym konkursem jest gra flash, w której gramy i po drodze dostajemy różne pytania na które musimy odpowiedzieć. Jedno złe pytanie to, np. utrata punktów i cofnięcie nas o jeden poziom w tył. Pomysł na dobry konkurs nie brakuje, ale ludzi, którzy podjęli by się zrealizowania naprawdę ambitnych planów za to już tak – tych to brakuje, bo takich jest naprawdę niewielu. I tak to wygląda. Może nawet nieciekawie, ale cóż zrobić? Nic.

Zasady

Opracować zasady konkursu to nie problem, a powiem nawet, że standard. Konkurs bez zasad ciężko jest nazwać konkursem, gdyż konkurs musi mieć ściśle określone zasady, które pozwolą mu zaistnieć i pokazać się na najszerszej wodzie. Każdy organizowany konkurs musi mieć swoje zasady, a najlepiej, gdy te zasady są zasadami unikalnymi, które mają pewną wartość. Mało istnieje konkursów na tym świecie, które prezentują jakikolwiek poziom – jest sporo konkursów, które poziomu żadnego nie prezentują. Są to często konkursy, do których podchodzi się bardzo niepoważnie. Jest to jednak wina organizatorów, że nie umieją organizować dobrych konkursów, a nie konsumentów, którzy z uroku konkursu mogą skorzystać. Wracając jeszcze jednak na temat idei to pozwolę sobie powiedzieć, iż zasady konkursu to nie tylko pomysł, ale również kwestie techniczne takiego przedsięwzięcia. Nie można mówić, że konkurs organizuje się w chwilkę, gdyż to okazuje się często nie prawdą. A jeśli ktoś w krótkim czasie taki konkurs zorganizuje to najczęściej nic ciekawego z tego nie wychodzi.

Zadania

Konkurs ma swoje określone zadania i to też trzeba zaplanować przed zorganizowaniem takiego konkursu. Organizacja konkursu nie jest specjalnie skomplikowana i dlatego też zadania, które ma konkurs spełniać, winny być odpowiednio wypełniane, gdyż to bardzo ważny punkt, którego pominąć tutaj nie możemy. Zadania jakie winien spełniać konkurs to przede wszystkim promocja, ale takie kwestie są indywidualnie ustalane przez organizatorów, a nie przez uczestników więc i my tutaj mamy niewiele do powiedzenia, gdyż to właśnie my jesteśmy potencjalnymi uczestnikami konkursów.

Korzyści

Jak wcześniej już wspomniałem – każdy konkurs musi przynosić swojemu organizatorowi odpowiedni profit, który wcześniej musi być ustalony. Konkurs musi być również skonstruowany tak, aby dążył do otrzymania takiego profitu. Do tego jednak trzeba sporego nakładu pracy, a to łatwo nie przychodzi i jest to chyba prawda, która chyba jest oczywistą oczywistością. Szkoda tylko, że pomysłów, które mogą jak najszybciej przynieść wymarzony profit jest niewiele. Może w przyszłości zmieni się to ze względu na to, iż technologia posuwa się do przodu i wszystko dla wszystkich staje się być naprawdę banalne, jak nawet nie omieszkam się powiedzieć, że bardzo proste do potęgi – w sensie takim, iż największy na świecie tępak takie coś by opracował. Ale oczywiście tutaj tylko tak piszę. Przechodząc jednak do konkretów, pozwolę sobie napisać o tym, iż bardzo wiele korzyści płynie właśnie z organizacji konkursów, ale kwestia tego jak my taki konkurs organizujemy jest często powodem wielkiego sukcesu bądź też wielkiej porażki. Trzeba się dobrze umieć zorganizować i to chyba tyle co mogę w tym temacie powiedzieć.

Zakończenie konkursu

Zakończenie konkursu to podliczenie wszystkich wydatków, które poszły na nagrody i wszystkich przychodów, które od uczestników przyszły – jeśli mówimy o konkursach premiowanych. Jeśli jednak rozmawiamy o konkursach dostępnych za darmo, dla każdego to tutaj obliczamy osiągnięcia danej firmy czy profit się pojawił czy jednak akcja konkursowa nie przyniosła nic ciekawego, a jedynie kilka dni niepotrzebnych zajęć. Jeśli jednak sprawa ta wygląda zupełnie inaczej to nie mam nic przeciwko temu, aby być zadowolonym. Przecież z sukcesu należy się cieszyć, a nie inaczej. Po zakończeniu konkursu (jeśli dana akcja oczywiście się udała) warto jest zadbać, np. o kolejne akcje, które podniosą PR promowanego produktu bądź promowanej marki. To rzeczywiście pomaga i nie należy być na nie jeśli chodzi o takie sprawy.