Regulamin konkursu

Regulamin konkursu

Regulamin konkursu to bardzo ważny dokument, który ściśle określa właściwości konkursu, definiuje wszystkie pojęcia, które możemy spotykać podczas uczestnictwa w danym konkursie i wiele, wiele więcej. Regulamin jest fundamentem działania konkursu, bez regulaminu konkurs nie może istnieć, gdyż bez regulaminu może panować samowolka i wszystkie próby oszukiwania mogą być wyłapane, ale wobec prawa są jak najbardziej niezakazane, ponieważ żaden dokument niedozwolonych zagrań nie zabrania. Konkurs taki nawet trudno nazwać konkursem, gdyż trzeba zastanowić się pięćdziesiąt razy, zanim zdecydujemy się na uczestnictwo w konkursie. Powód ku temu jest banalnie prosty – decydując się na uczestnictwo w takim konkursie, musimy znać wszystkie możliwe obejścia, które pozwolą nam przechytrzyć tych mniej cwanych. Oczywiście tak sobie teraz z tym żartuję, ale generalnie podejście do konkursu bez regulaminu jest co najmniej śmieszne, głupie, niepoważne i nieprofesjonalne. Konkurs bez regulaminu nie jest konkursem i o tym należy pamiętać.

Przetwarzanie danych

W kwestiach prawnych konkursów, warto powiedzieć także o przetwarzaniu danych uczestników. Już wyjaśnię jak wygląda ta sprawa w oczach doświadczonej osoby, która wie, jak winien wyglądać profesjonalny konkurs i co winien jest zaoferować każdemu uczestnikowi. Słowem jednym: przede wszystkim uczciwość. Ale po kolei, gdyż tego jest naprawdę dużo. Przetwarzanie danych to nie tylko pobieranie ich na cele konkursowe – między innymi do przesłania nam nagrody. Bardzo wiele konkursów pobiera od uczestników dane i udostępnia je osobom trzecim (często są to firmy, ale przyjęło się, iż pisze się w klauzuli o osobach trzecich, rzadko kiedy o firmach) – jeśli taką klauzulę zaznaczymy to nasze dane, które zostaną zebrane, najczęściej w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostają sprzedane jednej firmie i ta z takich danych korzysta. Są to przede wszystkim nasze numery telefonów, nasze adresy e-mail, adresy zamieszkania i wiele wiele więcej. Oczywiście wyrażając zgodę na takie udostępnianie naszych danych firmom trzecim, jak najbardziej sami za to odpowiadamy i nie możemy winić firm, które takie dane wykorzystują. Na taki chwyt często łapią się osoby, które chcą wygrać w mniej ambitnych konkursach. Odpowiadasz na banalne pytanie i tak szanse na Twoją wygraną nie są wielkie. Powodem tego jest popularność i łatwość konkursu, a po drugie to, iż często takie konkursy wymagają Twojej zgody na przekazanie danych firmom trzecim. Bez takiej zgody (jeśli nie zaznaczymy przekazania naszych danych) możemy śmiało sądzić się z organizatorem konkursu – i wygraną mamy w kieszeni.

Konkurs i uczestnik

Jeśli chodzi o wszystkie kwestie prawne dotyczące uczestnika konkursu i samego konkursu, to takie jak najbardziej są regulowane w regulaminie. To zwykłe standardowe działania, ale treść tych standardowych działań trzeba czytać. Powodem tego jest to, iż bardzo wiele konkursów jest tworzonych w atrakcyjny sposób, który od razu zmusza nas do zgłoszenia się do konkursu. Wiadomo, że zgłaszając się do konkursu, akceptujemy również regulamin, a jeśli taki zaakceptujemy bez znajomości jego treści to możemy mieć bardzo poważne problemy w przyszłości z tegoż tytułu.

Niedozwolone zagrania

Kwestie prawne regulują niedozwolone zagrania w konkursach i nie ma się co dziwić, gdyż bez takich regulacji wątpię szczerze czy jakikolwiek konkurs wyglądałby normalnie. Pozwolę sobie teraz wymienić też niedozwolone zagrania, które często w konkursach są potępiane – zarówno przez samych uczestników jak również przez organizatora, który musi czuwać nad poprawnym przebiegiem całego konkursu. Przykładem niedozwolonych zagrań w konkursach najczęściej jest zakładanie multi kont. Czym są multi konta? Multi konta to inaczej zdublowane konta – różniące się nickiem i hasłem oraz adresem e-mail. Konta takie są masowo zakładane przez wielu oszustów, którzy, np. chcą nabić sobie konkursowe punkty w zamian za polecanie użytkowników. Takim właśnie sposobem bardzo wielu nieuczciwych uczestników konkursów nabija sobie punkty i nie ma tutaj nic dziwnego, gdyż wiadomo – każdy chce wygrać i myśli, że organizator nie dowie się o zakładaniu multi kont. Jeśli jednak okaże się tak, że organizator zlokalizuje użytkownika, który zakłada masowo multi konta to nie ma nic na przeszkodzie, aby jego konto zablokować. Wymieniłem tylko jedno nieczyste zagranie z wielu innych. Trudno określić to, ile ich tak naprawdę jest. Warto jednak powiedzieć, że naprawdę wiele.

Wiek uczestnika

Często jest tak, iż osoby nieletnie biorą udział w konkursach organizowanych dla osób pełnoletnich. Często osoby nieletnie mogą brać udział w takich konkursach, ale tylko za pisemną zgodą prawnego opiekuna. W innym wypadku nie można brać udziału z konkursie, gdyż kwestie prawne tego zabraniają. Oczywiście takie ograniczenie, a właściwie niedogodność da się obejść – wystarczy tylko przy rejestracji podać fałszywą datę urodzenia. Nie stanowi to większego problemu, gdyż nikt tak naprawdę tej naszej daty urodzenia nie weryfikuje. Po prostu jeśli takowa się zgadza, to nie ma problemu z naszym uczestnictwem w konkursach. Nie stanowi to najmniejszego problemu ośmielę się powiedzieć. Tak działają tego typu akcje i raczej wkrótce to się nie zmieni.

Podatek od nagrody

Codziennie bardzo wielu ludzi wygrywa nagrody w wielu konkursach. Są to konkursy organizowane przez telewizję, przez radio, przez prasę i przez wszystkie inne środki masowego przekazu, gdzie można sporo zyskać. Konkursy takie najczęściej mają pewne zamierzenia i dlatego też są oferowane dla uczestników bez względu na jakieś większe ograniczenia. Zwykle aby wygrać, trzeba mieć ukończone 18 lat i to by było na tyle jeśli chodzi o kwestie prawne, które winny znaleźć się w regulaminie. Pozostałe są ustalane przez organizatora konkursu, ale zgodnie z obowiązującym prawem – Organizator nie może bowiem bawić się regulaminem. Za zadanie ma go odpowiednio skonstruować. Co więc w wypadku kiedy wygramy – jak sprawa wygląda z podatkiem? Podatek trzeba płacić jeśli wygramy nagrodę o wartości wyższej niż 760 złotych. Informacje o tym są zapisane w odpowiednich ustawach, które traktują o konkursach. Jak więc widzimy – granie w konkursach to nie tylko zabawa, ale także możliwość wygrania nagrody. Jeśli jednak tą nagrodę wygramy, to potrzeba nam trochę pieniędzy, aby opłacić za taką nagrodę odpowiedni podatek – w zależności od nagrody taki musi zostać odliczony. W przypadku samochodu o wartości 400 000 zł podatek będzie naprawdę spory.