PlayStation

PlayStation 3

PlayStation 3, czy też PS3 jest jedną z bardziej popularnych konsoli do gier wideo, której twórcą jest firma sony. W całej rodzinie tychże konsoli jest to już czwarta produkcja japońskiej firmy. Premiera miejsce miała w listopadzie roku 2006 w Japonii oraz USA, natomiast w europie pojawiła się ona pół roku później, w tym także w Polsce i jej cena w momencie tym wynosiła prawie dwa i pół tysiąca złotych. Wersje, które obecne są teraz na rynku posiadają jednak o wiele lepsze parametry i różnią się od pierwszych obudową i dużo mniejszym zużyciem energii. Oprócz tego będą się one charakteryzowały o wiele bardziej cichą pracą. Konsola PS3 cieszy się dużą popularnością między innymi z powodu swoich dużych możliwości multimedialnych, za jej pośrednictwem możemy odtwarzać filmy, oglądać zdjęcia, słuchać muzyki oraz oczywiście grać w gry wideo przygotowane właśnie specjalnie pod nią. Jest to konsola zaliczana do siódmej generacji tego typu sprzętu, co oznacza, że posiada możliwość połączenia z siecią WiFi oraz z Internetem – rozszerza to bardzo jej możliwości (gra z ludźmi z całego świata, aktualizacje oprogramowania bezpośrednio przez sieć i wiele, wiele innych tym podobnych). Oprócz tego do PS3 dołączane są różnego rodzaju dodatki, między innymi myszki, klawiatury, pady, specjalny sprzęt przeznaczony do danych gier i wiele innych.

Procesor graficzny

Procesor graficzny konsoli PS3 powstawał we współpracy z producentem jednych z najlepszych kart graficznych obecnie, a mianowicie z NVIDIA. Jego możliwość będzie można porównać do komputerowego układu graficznego składającego się z dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI. Taktowanie rdzenia będzie wynosiło tutaj 500Mhz, a oprócz tego procesor posiada własne 256 megabajtów pamięci RAM. Obecnie procesor ten może nie będzie jednym z najbardziej wydajnych (w przypadku porównania z komputerami osobistymi), jednak w konsoli do gier wideo jest jak najbardziej wystarczającym.

Procesor

Sercem całej konsoli będzie procesor, który zaprojektowany został przy współpracy trzech firmy, a mianowicie IBM, Toshiby oraz właśnie Sony. Składa się on z sześćdziesięcioczterobitowego procesora głównego oraz ośmiu dodatkowych rdzeni. Takowa architektura będzie dawała jeden rdzeń do użytku uniwersalnego oraz osiem użytecznych posiadających osobne specjalizacje, które mają ograniczony dostęp do pamięci i posiadają inną architekturę od rdzenia głównego. Dodatkowo, takowy podział daje możliwość specjalizowania poszczególnych z nich, czego efektem jest między innymi duża szybkość oraz efektywność, szczególnie jeśli porównamy ten sposób do rozwiązań bardziej tradycyjnych. Wydajność jest na tyle duża, że pierwszy komputer zbudowany na bazie tego właśnie procesora okazał się jednym z najszybszych na świecie (osiągnął trzykrotnie większą szybkość niż poprzedni rekordzista). Cell, bo tak właśnie nazywa się tenże procesor, jest pierwszym który umożliwił osiągnięcie niespotykanej dotychczas wydajności. Wydajność wiąże się jednocześnie z całkowicie innym podejściem do całej architektury systemu, która wyraźnie różni się od tej, którą znamy dobrze z naszych komputerów osobistych – dla samych programistów jest to więc swojego rodzaju wyzwanie. Procesor to jednak nie wszystkie z elementów konsoli PS3, pozostałe z nich to pamięć operacyjna, procesor graficzny, karta dźwiękowa i tym podobne elementy, które wszystkie sprzężone są pod wydajną płytę główną.

System operacyjny

Konsola PS3 będzie bazowała na autorskim systemie stworzonym przez firmę Sony bezpośrednio pod potrzeby ich produktu. Istnieje jednak możliwość wgrania dodatkowego systemu operacyjnego co wiąże się ze zwiększeniem funkcjonalności i możliwości sprzętu. Jest to pierwsza na świecie i cały czas jedyna konsola, której producent dał właśnie taką możliwość (oprogramowanie może być tak naprawdę dowolne i nie będzie wiązało się z utratą gwarancji). System instalowany jest na osobne partycji systemowej i w czasie korzystania z niego pliki zapisane na partycji głównej nie mogą być wykorzystywane. Między innymi niektóre z wersji Linuksa zostały specjalne przystosowane właśnie pod konsolę PS3. Nasz własny system operacyjny będzie posiadał jednak ograniczony dostęp do poszczególnych elementów, przede wszystkim układu graficznego RSX. W przypadku najnowszych z modeli PS3, czyli wersji slim, możliwości takich jednak już nie ma. Wprowadzenie własnego systemu operacyjnego pozwalało jednak na zmianę konsoli do gier wideo, w wysokiej jakości i wydajny sprzęto komputerowy, czy też wręcz komputer osobisty, który posiada wszystko co jest potrzebne do efektywnego i prostego użytkowania.

Wcześniejsze konsole

PS3 jest już trzecią konsolą wydaną przez sony i oznaczoną znakiem firmowym PlayStation. Pierwsza konsola, zaprezentowana została szesnaście lat temu, a mianowicie pod koniec roku 1994, rok później natomiast trafiła na rynek europejski. W Polsce konsole te jednak popularność zaczęły zyskiwać sobie dopiero na przełomie tysiąclecia, wcześniej cały czas bowiem królowały tak zwane gry telewizyjne (chińskie podróbki Nintendo, które dostępne były na każdym targowisku). Kolejnym produktem było PlayStation 2, którego data premiery to rok 2000, w tym samym roku konsola trafia także na europejski oraz jednocześnie polski rynek. Posiada ona już o wiele większe możliwości niż pierwszy z produktów Sony, a oprócz tego ulepszony został sam jej design. Trzeci z produktów to PSP, czyli PlayStation Portable. Jest to o wiele mniejsza i przenośna konsola gier wideo, która wyprodukowana została w roku 2004.

Opis

PSP jest konsolą bardzo poręczną, posiada wymiary siedemnastu centymetrów na siedem i pół centymetra oraz zaledwie dwa centymetry grubości (waga to około dwieście gram). Konsola wyposażona jest w dotykowy ekran LCD w formacie HD, co jest naprawdę bardzo dużym udogodnieniem ułatwiającym obsługę i dającym naprawdę wysoką jakość obrazu. Urządzenie obsługuje dosyć pokaźny procesor pięciuset megaherców. Konsola posiada wbudowany głośnik stereo oraz wejście na słuchawki. Dodatkowo, w celu zwiększenia wygody użytkowników posiada wbudowany port USB oraz moduł sieci bezprzewodowej WiFi, a oprócz tego bezpośrednio łączyć może się z siecią internetową. Oprócz tego PSP wyposażone jest w baterię litowo-jonową o pojemności zbliżonej do tej co w przypadku telefonów komórkowych (1800 lub 2200mAh), co będzie dawało możliwość ciągłego użytkowania przez okres około kilkunastu godzin, oczywiście istnieje możliwość zastosowania mocniejszych baterii, które pozwolą na osiągnięcie jeszcze dłuższego czasu użytkowania.

PSP

PSP, czyli PlayStation Portable to przenośna konsola gier wideo, której producentem, podobnie jak wszystkich innych oznaczonych tymże znakiem jest firma Sony. Konsola po raz pierwszy zaprezentowana została w maju roku 2004 na jednej z konferencji prasowych przed największymi targami elektronicznymi E3. PSP jest pierwszą tego typu podręczną konsolą, która wykorzystuje format dysków optycznych jako jednego z głównych nośników danych. Do innych wyróżniających ją elementów zaliczyć możemy duży ekran, szerokie możliwości multimedialne oraz możliwość połączenia z Internetem.