Rum kojarzy nam się przede wszystkim z piratami i innej maści marynarzami, rabusiami, szmuglerami i handlarzami niewolników. Jo ho ho i butelkę rumu głoszą słowa znanej wszystkim przyśpiewki starych wilków morskich. Natomiast pochodzenie tego trunku jest bardzo trywialne. Alkohol ten wytwarza się ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Tak jak baza do powstawania piwa jest słód zbożowy, tak tu bazę stanowi sok z trzciny cukrowej. Historia rumu sięga aż czasów antycznych i najprawdopodobniej pochodzi oryginalnie z Indii. Przez długi czas był towarem bardzo pożądanym i cennym, dlatego często przemycanym i bronionym za cenę życia nawet. Szmuglerzy byli tak do trunku przywiązani, że nie martwiła ich perspektywa samego rozbicia się na bezludnej wyspie, ale znalezienia się tam bez odpowiedniego zapasu rumu, od którego większość z pewnością była uzależniona. Do Europy rum przywieźli Arabowie i wnet rozpoczęto jego produkcję. Przodowała w tym Hiszpania, gdzie Maurowie posiadali olbrzymie plantacje trzciny cukrowej, którą Krzysztof Kolumb zawiózł w formie kilku sadzonek do Ameryki i szybko zaczęła być uprawiana także tam i produkowany z niej rum. Dziś wiele wysp Morza karaibskiego specjalizuje się właśnie w produkcji rumu, gdyż trzcina cukrowa rośnie tam bez problemów i bardzo bujnie.
Historia rumu
W dawnych czasach rum był trunkiem rabusiów, piratów, złodziei i morderców. Na każdym statku jaki pływał po morzach i oceanach musiał zawsze znajdować się odpowiednio duży zapas rumu, w przeciwnym razie kapitanowi groził bunt załogi. Trunek ten pochodzi prawdopodobnie z Indii i był wytwarzany już w czasach antycznych. Następnie Arabowie przywieźli go do Europy razem z technologią jego wytwarzania i w Hiszpanii Maurowie posiadali bardzo duże plantacje trzciny cukrowej, z której wytwarzali rum. Następnie Krzysztof Kolumb, kiedy odkrywał Amerykę, zabrał ze sobą sadzonki trzciny cukrowej, która jak się okazało znalazła idealne warunki do wzrostu w tamtym rejonie świata, czyli w całych Stanach Zjednoczonych oraz na wszystkich praktycznie wyspach Morza Karaibskiego. Zwiększona produkcja rumu spowodowała, że stał się on bardziej znany na całym świecie i zaczął być towarem eksportowym, do tego bardzo cennym. Spowodowało to rozkwit piractwa. Bandy rzezimieszków przemierzały na swoich krypach wypełnionych rumem morza grabiąc i zatapiając napotkane jednostki. Wielka popularność rumu spowodowała, że na okrętach brytyjskiej marynarki wojennej Royal Navy dzienne racje piwa zastąpiono rumem.
Produkcja rumu
Produkcja rumu zakłada istnienie trzech kroków. Najpierw wytwarza się słód z trzciny cukrowej przez zmiażdżenie jej dla odciśnięcia soku. Sok ten następnie fermentuje w wielkich kadziach bez obecności światła ale z udziałem drożdży dla przyspieszenia procesu fermentacji. Następnie sfermentowany słód, im dłużej fermentowany tym więcej ma procent alkoholu, poddawany jest destylacji, czyli oddzielaniu lżejszych, bardziej lotnych frakcji alkoholowych od cięższych zanieczyszczeń. To dzięki destylacji rum ma krystaliczny kolor. Następnie destylat leżakuje przez odpowiednio długi czas dla nabrania odpowiednio głębokiego smaku i aromatu.
Główny element procesu produkcji rumu, czyli słód, wytwarzany jest z soku z trzciny cukrowej. Ta bylina nie jest de facto trzciną, tylko cukrowcem, jednak wygląda jak trzcina i daje słodki sok, więc zwyczajowo przyjęło się nazywać ją trzciną cukrową. Roślina ta najprawdopodobniej pochodzi z Nowej Gwinei i uprawiana jest masowo w całej strefie tropikalnej. Do wytwarzania słodu wykorzystuje się jedynie miękisz źdźbła, który zawiera do dwudziestu procent cukru. Pozostałe części rośliny mogą być wykorzystane w innych gałęziach przemysłu jednak podstawowym przeznaczeniem trzciny cukrowej jest produkcja cukru oraz rumu.
Rodzaje rumu
Rum można kategoryzować głównie na podstawie jego pochodzenia, czyli rejonu, w którym jest wytwarzany. Istnieje jednak pewna zwyczajowa klasyfikacja, która pozwala kategoryzować rum według innych kryteriów. Rum typu silver jest krystalicznie przezroczysty i w smaku zdecydowanie słodki, bez innych nut. Rum typu gold to rum ciemny, leżakowany w beczkach. Rum typu Spice ma bardzo specyficzny smak zawdzięczany obecności przypraw i karmelu. Black rum leżakuje jeszcze dłużzej niż gold i stąd ma jeszcze intensywniejszy ciemny kolor. Rumy flavoured to rumy smakowe, na przykład pomarańczowe albo kokosowe. Rum overproof z kolei to trunek, którego zawartość alkoholu znacznie przekracza czterdzieści procent i często wynosi nawet do osiemdziesięciu procent.
Drinki
Istnieje wiele różnych drinków bazujących na rumie. Jedne SA proste i zawierają tylko jeden dodatkowy składnik, inne bardziej wyrafinowane wzbogacają smak kilkoma różnymi specyfikami. Do najpopularniejszych drinków z rumem należy przede wszystkim Mojito, czyli rum z sokiem z limonki podawany z brązowym cukrem na dnie i drobno pokruszonym lodem oraz listkami mięty w środku. Innym drinkiem jest Caipirinha, która różni się od Mojito tylko brakiem mięty. Bardzo prostym drinkiem jest Cuba Libre, który składa się tylko z rumu, coli oraz lodu i plasterka cytryny albo limonki.
Bacardi
Ten najpopularniejszy obecnie w Europie rum rozpoczął swoja historię w dziewiętnastym wieku, kiedy na Kubie powstała pierwsza gorzelnia pana Bacardi. Znajdowała się ona w niewielkiej szopie, którą zamieszkiwały również nietoperze, stąd charakterystyczne logo marki – złoto-czarny nietoperz. Jest to typ rumu karaibskiego, gdyż stamtąd wywodzą się jego korzenie czyli także technologia produkcji, ale obecnie produkowany jest w wielu gorzelniach na całym świecie z wykorzystaniem jednej receptury. Rum ten zdobył wiele prestiżowych nagród na konkursach i targach alkoholi i jest dziś wiodącą marką rumu osiągającą milionowe wyniki sprzedaży każdego roku.