Game Boy

Game Boy

Game Boy jest nazwą przenośnych konsol gier, które produkowane są przez japońską firmę Nintendo. Konsoli tych na rynku od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiło się prawie dziesięć, każda kolejna posiadająca duże ulepszenia i poszerzone możliwości, ostatnia z nich, przenośna konsola siódmej generacji daje możliwość połączenia się z Internetem oraz rywalizowania z przyjaciółmi poprzez sieć. Game Boy cieszył się bardzo dużą popularnością, obecnie jednak coraz częściej wypierany jest przez nowsze i lepsze rozwiązania, między innymi PSP, które obecnie cieszy się mianem najlepszej z przenośnych konsoli. Historia Game Boya zaczyna się od wersji classic, która wydana została dokładnie w roku 1989. Był to początek serii wszystkich kolejnych konsol tejże firmy, pierwszy z modeli natomiast sprzedany został na świecie w liczbie siedemdziesięciu milionów egzemplarzy, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Do najpopularniejszych gier na tą właśnie konsolę zaliczyć będziemy moli Tetrisa oraz Mario, późniejszym i chyba najdłużej utrzymującym się hitem były kolejne wersje gry Pokemon, które łącznie sprzedały się w ilości trzydziestu milionów egzemplarzy, co także uznać można za zdecydowany sukces.

Game Boy Advance

Game Boy Advance zaliczany jest do szóstej generacji przenośnych konsol gier, która wyprodukowana została jak wszystkie inne oznaczone tym znakiem przez firmę Nintendo, jest to następczyni popularnej konsoli GBC. Na rynku pojawiła się ona po raz pierwszy w roku 2001, w europie natomiast rok później. Konsola ta również posiada wsteczną kompatybilność dzięki czemu istnieje możliwość obsługiwania na niej wszystkich wcześniejszych gier, nawet tych pierwszych, które wydane zostały na Game Boya w roku 1989. Oprócz tego konsola ta umożliwiała już grę wieloosobową, jednak nie poprzez sieć, a poprzez połączenie portem szeregowym kolejnych urządzeń. Niektóre z gier dawały możliwość łączenia nawet do czterech graczy przy wykorzystaniu właśnie takowego portu (wystarczyło, że tylko jeden z nich posiadał kartridż z grą). Przykładem takowej możliwości będą między innymi takie gry jak Mario Kart i wszystkie jego edycje.

Game Boy Color

Game Boy Color to czwarta konsola przenośna firmy Nintendo, dwie poprzednie generacje od wersji classic różniły się tylko poprawą osiągów oraz zmniejszeniem wagi, posiadały jednak cały czas monochromatyczny wyświetlacz. GBC natomiast obsługiwała już gry kolorwe. Widoczne są zmiany także w samym procesorze, który jest dwukrotnie szybszy niż u poprzedników, ilość pamięći także została podwojona. Konsola zawiera port podczerwieni, który w następnych wersjach został odrzucony, dawał on jednak możliwość komunikacji pomiędzy dwoma urządzeniami tego samego typu na bardzo małych odległościach (praktycznie kilkunastu centymetrów). GBC to odpowiedź twórców na nowe systemy gier pojawiające się na rynku, wcześniejsze generacje konsoli były bowiem z byt słabe by podołać wszystkim wymaganiom. Powstały produkt był pierwszym z kieszonkowych konsoli z wsteczną kompatybilnością, co oznacza, że starsze tytułu gier także mogły być normalnie używane, zwiększyło to więc liczbę gier przeznaczonych i dostępnych na GBC. Od tego momentu wsteczna kompatybilność stała się jednym z bardziej charakterystycznych elementów tychże właśnie konsol, gdyż udostępnianie kolejnych modeli wiązało się także z coraz bardziej pokaźną biblioteką i listą dostępnych tytułów gier. Ostatnie modele wyprodukowane zostały w roku 2002, głównie jednak jako wersje kolekcjonerskie dostępne na rynku japońskim – charakteryzowały się one przede wszystkim unikatowym designem, zwiększoną wagą i poprawionymi możliwościami. Ostatnia oficjalnie wydana na GBC gra to Harry Potter i Komnata Tajemnic.

Gry

Na wszystkie z kolejnych generacji Game Boya wychodził naprawdę szereg bardzo dobrych gier, niektóre z nich jednak zostały uznane za kultowe. Pierwszą z nich był tetris, następnie na rynku królował Mario i wszystkie kolejne odsłony przygód włoskiego hydraulika, powstawały zarówno gry platformowe, przygodowe, wyścigowe, logiczne, a nawet gry w 3D, te jednak obsługiwane były już tylko przez najnowsze z generacji kolejnych konsol. Jako, że konsole GB cieszyły się największą popularnością w Japonii, bardzo często tworzone były gry na podstawie popularnych japońskich bajek (manga). Do miana legendarnej gry bazującej właśnie na mandze zaliczyć będziemy mogli przede wszystkim Pokemon, gdzie wydanych zostało kilkanaście różnych wersji na wszystkie kolejne z konsol Game Boy. Najbardziej rozbudowane z nich wydawane były oczywiście już w dwudziestym pierwszym wieku, jednak nawet te pierwsze zapewniały wielogodzinną rozrywkę (osiągającą nawet do kilku tysięcy godzin). Dużą popularnością cieszyły się także gry logiczne i bijatyki, najpopularniejszą z nich był z całą pewnością Tekken, który cały czas cieszy się szerokim gronem fanów praktycznie na każdym rodzaju konsol.

Virtual Boy

Virtual Boy jest jedną z przenośnych konsol Nintendo, która nie zdobyła dużej popularności, sama firma obecnie także bardzo nie wiele o niej mówi i nie zalicza ich do całej serii urządzeń Game Boy. Konsola miała być swojego rodzaju rewolucją i przede wszystkim dawać możliwość korzystania z grafiki trójwymiarowej, bardzo szybko jednak produkcja okazała się fiaskiem finansowym firmy. Trójwymiarowy obraz generowany był za pomocą zestawu diod, oddzielnie dla oka prawego oraz lewego. Aby efekt był pełny konieczne było przyłożenie głowy do specjalnego rodzaju gogli.

Virtual Boy posiadał jednak bardzo szeroką gamę minusów, między innymi zmuszał do ciągłego narażania oczu na bliski ko0ntakt z ekranem odświeżanym z bardzo niekorzystną częstotliwością, a oprócz tego oferował możliwość wyświetlania zaledwie kilkunastu odcieni koloru czerwonego. Dłuższe korzystanie powodowało więc bardzo często bóle głowy, a u osób, u których stwierdzona była padaczka daleko posunięte i niekorzystne efekty. Ze względu właśnie na to gry wydawane na konsole posiadały wbudowaną automatyczną pauzę, która była aktywowana przeważnie co okres piętnastu, czy też kilkudziesięciu minut. Na konsolę tą wydano około dwadzieścia gier, żadne z nich nie zdobyły sobie jednak szerszej popularności.

Pokemon

Pokemon jest nazwą serii popularnych konsolowych gier, które tworzone są praktycznie od początku historii tejże konsoli. Początkowo gra wydana została tylko i wyłącznie na GB, w momencie jednak kiedy stała się jedną z najbardziej dochodowych gier w historii (zaraz obok Mario), także producenci innych konsol zaczęli tworzyć swoje wersje gry pokemon. Z czasem świat ten zaadaptowany został także do filmów, anime, zabawek, książek i wielu, wielu innych tym podobnych. Rok temu sprzedaż wszystkich tytułów gier pokemon przekroczyłą liczbę ponad dwustu milionów egzemplarzy, jest to liczba przekraczająca nawet liczbę sprzedanych konsol. Nazwa Pokemon to skrót utworzony od japońskiej nazwy kieszonkowe potwory (z pierwszych liter dwóch wyrazów). Termin ten odnosił będzie się także do obecnie prawie pięciuset fikcyjnych gatunków stworzeń, które pojawiały się w kolejnych odsłonach gry.