Wino - cz.1

Wino – cz.1

Wino jest napojem alkoholowym, który uzyskujemy poprzez fermentację soku gronowego, czyli uogólniając poprzez proces winifikacji. Jest on tak naprawdę jednak o wiele bardziej złożony i rozbudowany i jednocześnie ulegać może modyfikacjom w zależnościom producenta i rodzaju wina. Na świecie wyróżnić możemy setki jeśli nie tysiące odmian i rodzajów win. Smak, zapach, kolor i konsystencja zależne są tak naprawdę od wszystkiego – od szczepu winogron, sposoby uprawy, klimatu, rodzaju gleby, na której są uprawiane jak i od sposobu winifikacji. W Polsce mianem wina określamy także popularne w naszym kraju produktu powstające na bazie innych owoców, czyli trunki wino podobne. Prawdziwe i wartościowe wino jest jednak zawsze przyrządzane z winogron. Napój ten znany był już w starożytności, tak naprawdę dobre kilka tysięcy lat temu był jedynym tak powszechnym alkoholowym napojem, który bardzo szybko zyskał sobie popularność na wszystkich kontynentach oraz zakątkach świata, szczególnie na starym kontynencie oraz w Azji.

Historia wina

Poszukując miejsca gdzie po raz pierwszy powstało wino musimy udać się do Azji, a dokładniej na Kaukaz. Uprawą winorośli zajmowali się bowiem ludzie najpierw w Azji mniejszej, później dopiero w Grecji oraz Italii – z niej też wraz z rosnąca potęgą imperium rzymskiego wino rozpowszechniło się na tereny zachodniej europy oraz północnej Afryki. W przeszłości wino traktowano jako element codziennej diety jak i ważny element religijnych i mistycznych uroczystości. Przy konsumpcji przeważnie mieszane było z wodą w dosyć wysokim stosunku, wino stanowiło tylko piątą część całości. Uprawa winnic w europie średniowiecznej zapoczątkowana została przez zakon benedyktynów, przede wszystkim w rejonie Bordeaux oraz w Burgundii. Tradycja kultywowana była następnie praktycznie w całej Francji, gdzie do dzisiaj to właśnie ten kraj jest miejscem największego rocznego spożycia wina. Europejska strefa winnic przecina już od dobrych kilku wieków kontynent na dwie części. Na północy rozciąga się wzdłuż Loary i Szampanii aż pod Dunaj i Krym. Jest bardzo niewiele okręgów, które znane są z naprawdę dobrego wina i które nie należały kiedyś do cesarstwa rzymskiego – takowe winnice znaleźć można przede wszystkim w Bułgarii, czy też Rumunii. W Polsce w wieku szesnastym oraz siedemnastym były popularne jednak wina z innych terenów, a mianowicie wina węgierskie, często zwane madzarami. Popularna była także tak zwana małmazja, czyli miasto pochodzą z jednego z greckich miast.

Wino czerwone

Wino czerwone jest specyficznym rodzajem wina, które klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na kolor tegoż popularnego trunku. Jak sama nazwa wskazuje wino to będzie posiadało kolor w różnych odcieniach czerwieni, od poru porowego, poprzez ceglasty, rubinowy aż do wiśniowego. Wino to produkowane jest z ciemnych winogron, które potocznie nazywane są czarnymi. W przypadku produkcji czerwonego wina należy zgnieść winogrona, tak aby moszcz miał dostęp do skórek, to właśnie one są bowiem podstawowym źródłem czerwonego koloru wina. Wina czerwone są jednymi z najbardziej popularnych, które można spotkać na rynku.

Winifikacja

Proces winifikacji jest bardzo złożonym, dlatego jego dokładne opisanie jest trudne, a zbytnie uogólnianie niemożliwe. Oprócz tego sprawę utrudnia fakt, że istnieją tysiące różnego rodzaju odmian, które zależne są od tradycji i warunków naturalnych. Ogólnie rzecz ujmując można jednak wyróżnić podstawowe i zawsze powtarzające się punkty, które są wręcz niezbędne do powstania wina. Wszystko zaczyna się od przygotowania moszczu, czyli wyciśnięci soku z winogron i poddania ich wstępnej fermentacji, proces ten zwany jest często maceracją. Kolejny proces to fermentacja pełna, po której następuje filtrowanie oraz klarowanie wina. Nie jest to jednak koniec całego procesu przygotowawczego wino w tym momencie musi jeszcze dojrzewać, czy to w beczkach, czy też później w butelkach, gdzie ważny jest każdy element, kont nachylenia butelki, wilgotność, nasłonecznienie i wiele, wiele innych tym właśnie podobnych.

Rodzaje win

Wina jak wiadomo produkuje się z soku gronowego, który zostaje uszlachetniony w procesie fermentacji, z powodu na rodzaj wykorzystywanych gatunków winogron wyróżnić możemy wina białe, czerwone oraz różowe. Oprócz tego dokonujemy tutaj podział na słodkie i wytrawne co jest zależne od ilości cukru w produkcie końcowym. Osobna grupa to wina musujące, a dokładniej mówiąc szampany, które są specyficzną odmianą wina, a nie osobnym trunkiem (produkowane przede wszystkim w Szampanii). Ostatni z popularnych rodzajów to tak zwane wina wzmacniane, czyli wszystkie te, które wzbogacane są mocniejszym alkoholem co stosuje się przede wszystkim w celu zatrzymania procesu fermentacji. każdy z rodzajów tychże win, a w szczególności wino czerwone pite z umiarem, w małych ilościach i regularnie, posiadać będzie zbawienny wpływ na nasz organizm, przede wszystkim poprawiać trawienie oraz prace układu krwionośnego i zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby serca. Oczywiście trzeba pamiętać, że wina zawierają w sobie alkohol – zaliczane są z resztą do alkoholi średnio procentowych. Wypicie zbyt dużej ilości będzie prowadziło tak jak w przypadku innych trunków zawierających alkohol etylowy do zmiany postrzegania świata, świadomości, pogorszenia percepcji i tak dalej. Często spożywanie w nadmiernych ilościach może oprócz tego prowadzić do wyniszczenia organizmu jak i do uzależnienia jakim jest choroba alkoholowa.

Szampan

Szampan to bardzo specyficzna odmiana wina musującego, często błędnie jest jednak klasyfikowany jako osobny rodzaj trunków. Swoją nazwę zawdzięcza regionowi Francji, które jest głównym miejscem produkcji, chodzi tutaj oczywiście o Szampanię. Szampan powstaje bez sztucznego nasycania dwutlenkiem węgla, tworzy się on w nim na skutek naturalnych procesów dojrzewania wina w butelkach. Do butelek wlewane jest bardzo młode i nieprzefermentowane do końca wino, a następnie przechowuje się pochylone pod lekkim kontem w stronę korka butelki. Najlepiej aby szampan przechowywany był w ciemnych miejscach o stałej temperaturze, która nie przekracza pięciu stopni Celsjusza. Prawdziwszy szampan powstający między innymi w Szampanii jest trunkiem bardzo drogim, wszystkie te, które możemy znaleźć w naszych sklepach po korzystnych cenach są imitacjami oraz podróbkami prawdziwego trunku i z całą pewnością nie oddają jego charakteru. Warto zwrócić uwagę także na to, że wszystkie białe wina musujące produkowane poza Szampanią, nie mogą nazywać się szampanami.

Rodzaje szampanów

Szampan powstaje dzięki finalizacji cyklu składającego się z kolejnych zabiegów, które subtelnie zmieniają proces winifikacji – od nich właśnie zależy jaki będzie ostateczny charakter trunku przygotowane do spożycia. Odpowiednich wyborów dokonują oczywiście sami producenci, którzy określają typ oraz cechy smakowe, które następnie rozpoznawane są przez konsumentów. Najbardziej popularne są tak zwane szampany surowe, które stanowiły będą osiemdziesiąt procent produkcji, pozostała ilość to natomiast kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt innych rodzajów szampanów.