Bleach

Bleach

Bleach to manga, która stworzona została przez Japończyka Tite Kubo. Wydanych zostało ponad czterdzieści tomów komiksu, kolejne z rozdziałów cały czas się ukazują, obecnie jednak w formie odcinków w jednym z najpopularniejszych magazynów japońskich właśnie związanych z mangą i anime. Na podstawie mangi stworzony został serial animowany, którego odcinki nadawane są nieprzerwanie od ponad sześciu lat. W Polsce emisja zaczęła się natomiast trzy lata temu i Bleacha oglądać można między innymi na kanale Hyper, większość fanów anime jednak korzysta z dobrodziejstw Internetu, tam bowiem odcinki z napisami angielskimi, czy też polskimi można znaleźć praktycznie zaraz po ich premierze w telewizji japońskiej. Sama historia jest bardzo ciekawa i posiada typowy styl japońskiego filmu animowanego, który łączy w sobie wartką akcję, dramat z komedią oraz mnogość wątków jak i bohaterów. Widoczny jest podobnie jak w innych tworach tego typu ciągły rozwój i dojrzewanie głównego bohatera jak i zmiana jego poglądów oraz otaczającego go świata przy rozwoju całej akcji.

Frakcje

W całej opowieści będziemy mogli wyróżnić charakterystyczne strony całego konfliktu, którego dotyczy fabuła, podzielone są także na osobne frakcje. Jedna z głównych to Shinigami, czyli właśnie bogowie śmierci, którzy odpowiedzialni są za obronę ludzi oraz poskramianie złych duchów, które nękają ziemian. Kolejna grupa to tak zwani niszczyciele, czyli ludzie, którzy posiadają możliwość dostrzegania duchów oraz demonów. Walczą oni z nimi przy pomocy broni tworzonych z energii witalnej, którą absorbować mogą z otoczenia. Wyróżnić możemy jeszcze wiele innych frakcji pobocznych, gdzie każda z nich staje naprzeciwko Pustych, postaci, które zabierają całą energię życiową człowieka doprowadzając do jego śmierci.

Fabuła

Cała historia Bleacha toczy się w wymyślonym mieście znajdującym się w okolicach Tokio, a mianowicie w Karakurze. Na samym początku opowieści poznajemy piętnastolatka, który posiada niesamowite i normalnie niespotykane zdolności – widzi postacie niematerialne, nie pochodzące z tego świata, duchy oraz demon. Nazywa się Kurosaki i wiedzie normalne życie nastolatka, wdając się w ciągłe kłótnie z ojcem, który samotnie wychowuje go oraz jego młodsze rodzeństwo. Pewnego dnia, który zapowiadał się tak jak każde inne poznaje Rukię, która jest duchem, zdziwiona jest faktem że młodzieniec może ją widzieć. Z tego tez powodu opowiada mu swoją historię, Kurosaki dowiaduje się, że nietypowy gość to shinigami czyli bóg śmierci. Rukia mówi mu także że zajmuje się ściganiem złych istot, które określane są mianem Pustych. Kurosaki na początku nie wierzy w jej opowieść, wszystko jednak zmienia się w momencie kiedy jego dom zostaje atakowany przez jedną z tychże istot. Rukia w momencie obrony mieszkania Kurosakiego zostaje ranna i przekazuje mu swoją moc, z tego też powodu zostaje on zastępczym bogiem śmierci. W ten też sposób rozpoczyna się cała historia, gdzie Rukia cały czas towarzyszy głównemu bohaterowi. Pierwsze odcinki to wprowadzanie i przedstawianie nowych bohaterów oraz jednoczesne oswajanie się Kurosakiego z nową rolą. Musi on oprócz tego łączyć z nietypowym i bardzo odpowiedzialnym zadaniem, które na niego spadło także przeciętne i wcześniejsze obowiązki w domu jak i w szkole.

Shinigami

Shinigami w dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego oznaczać będą bogów śmierci. Jest to jedna z bardziej charakterystycznych grup bohaterów w popularnym japońskim serialu Bleach. Shinigami stanowią elitarną i wyspecjalizowaną kastę ugrupowania Soul Society, która przyjąć może wszystkie dusze posiadające odpowiednio wysoką energię witalną, a oprócz tego zdadzą odpowiednie egzaminy w specjalnie powołanej akademii. Po przejściu wszystkich kolejnych etapów adept zamieszkuje na specjalnie wydzielonym terenie i przydzielony zostaje do dywizji, z których każda posiada inne zadania. Bogowie śmierci odpowiedzialni są przede wszystkim za regulowanie ilości dusz, poprzez ich pogrzeby (zapieczętowanie duszy poprzez uderzenie rękojeścią miecza w jej czoło, co powoduje że trafia ona do miejsca zbliżonego do nieba). Główna broń wykorzystywana przez shinigami to właśnie specjalny miecz o bardzo długim i ciekawie wyprofilowanym ostrzu. Kolejna broń to specyficzny rodzaj magii, ćwiczone sposoby poruszania się oraz walki wręcz. Wszyscy shinigami podzieleni są na kolejnych trzynaście dywizji, gdzie każda z nich przydzielone ma inne zadania w zależności od składu grupy, umiejętności poszczególnych bogów śmierci ich atutów oraz słabych punktów. Dzięki temu cała kasta działa naprawdę sprawnie i na wysokim poziomie, zapewniając ciągły przepływ dusz oraz dokładną ochronę przed Pustymi.

Sądownictwo Shinigami

46 Sal Centralnych sprawuje jednocześnie władzę sądowniczą i odpowiadać będzie za przeprowadzanie rozpraw oraz udzielanie wyroków tym bogom śmierci, którzy oskarżeniu zostali o przestępstwa ciężkie, na przykład zdradę, czy też nieuzasadnione morderstwo. Kary za mniejsze przewinienia wymierzane mogą być przez organy, których autorytet jest niższy, między innymi przez dowódców poszczególnych dywizji. Sale te wybierają także jeden z możliwych sposobów egzekucji ,pierwszy z nich to wrzucenie do Dołu Pieczętowania Dusz wykonanego ze specyficznego kruszcu nie pozwalającego na korzystanie z energii witalnej. Na jego dnie znajdują się natomiast Puści, z którym skazany musi walczyć, aż do swej śmierci. Kolejny sposób to tak zwane Soukyoku, które stosowane jest na dowódcach i polega na zabiciu skazańca poprzez postać złotego feniksa, którego siła przewyższa kilka tysięcy raz możliwości zwyczajnego boga śmierci. Ostatnia metoda nie polega na uśmiercaniu, jednak dla Shinigami jest równie okrutna, polega bowiem na zapieczętowaniu mocy i wygnaniu z Soul Society.

Prawa Shinigami

Całe Soul Society posiada zestaw swoich własnych praw oraz ustrój administracyjny, gdzie władza sprawowana jest przede wszystkim przez tak zwane czterdzieści sześć Sal Centralnych. Te natomiast podlegają jedynie rodzinie królewskiej bogów śmierci rządzącej w całym Soul Society. W skład tych Sal wchodzi czterdziestu mędrców oraz sześciu sędziów. Zostają oni zamknięci w specjalnie przystosowanym miejscu zwanym „Gajem, w którym mieszczą się Niepokalane Wieże”. Oprócz nich nikt nie ma prawa tam przebywać niezależnie od tego jaki jest jego stan społeczny oraz możliwości. Decyzje, które pochodzą z 46 Sal Centralnych są całkowicie rozstrzygającymi oraz ostatecznymi i muszą zostać wykonane, a ich kwestionowanie jest niemożliwe, nawet w momencie jeśli wymagałyby zwerbowania całej armii bogów śmierci.

Rangi Shinigami

Jako, że bogowie śmierci podzieleni są na dobrze zorganizowane jednostki, w których obowiązuje widoczna dyscyplina oraz rygor nie mogło w nich zabraknąć także podziału na poszczególne rangi, które warunkują możliwości, status oraz poziom danego shinigami. Najwyższym z nich jest główny dowódca, która odpowiedzialny jest za działanie wszystkich kilkunastu dywizji. Pod nim znajdują się dowódcy poszczególnych z dywizji oraz ich zastępcy. Kolejna ranga to oficerowie – mianem tym określa się osiemnastu najsilniejszych shinigami, nie wliczając w to tych, którzy zajmują wyższe rangi.