Gry fabularne - cz.2

Gry fabularne – cz.2

Komputerowe gry fabularne nazywane są popularnie RPG-ami podobnie jak tradycyjne wersje tych gier, gdzie nazwa jest angielskim skrótem od role-playing game. Gry te będą dość specyficznym gatunkiem, który jednak już od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością wśród graczy, szczególnie obecnie jeśli chodzi o wersje, w których możemy mierzyć się przez sieć z graczami z całego świata. Pierwszym elementem, który z pewnością będzie bardzo charakterystycznym w momencie kiedy włączymy grę, jest wielkość i ogrom świata gry oraz bardzo rozbudowana fabuła. W większości przypadków nie jest ona linearną i mamy możliwość wyboru jak potoczą się losy naszego bohatera oraz jakie zadania będziemy wykonywać w danym momencie i po czyjej stronie staniemy. Gry tego typu opierają się przede wszystkim na zdobywaniu doświadczenia oraz rozwijaniu umiejętności naszej postaci oraz kompletowaniu kolejnych, coraz lepszych zestawów broni oraz ekwipunku przydatnego podczas przemierzania fantastycznego świata gier RPG.

Rozwój postaci

Gracze posiadają swojego rodzaju dowolność oraz możliwość wyboru sposobu w jaki chcą wpływać na rozwój swojej postaci oraz zwiększanie efektywności. Ma to miejsce szczególnie poprzez rozwój danych umiejętności, współczynników, charakterystycznych dla postaci zdolności specjalnych oraz dopasowanym dobijże ekwipunku. Gracz utrzymuje te ulepszenia za zdobywanie kolejnych punktów doświadczenia, wypełnianie poleconych zadań i zabijanie kolejnych przeciwników, czy też potworów, które stają na jego drodze. Wyróżnić będziemy mogli trzy podstawowe systemy na zasadzie, której postać jest wynagradzana, system doświadczenia, opierać będzie się przede wszystkim na poziomach, system treningu na umiejętnościach praz system punktów umiejętności. Każdy z nich posiadać będzie swoje charakterystyczne cechy oraz będzie przypisany do innego tytułu gier, gdyż łączenie tych trzech systemów w jedną spójność jest naprawdę rzadkością jeśli chodzi o gry RPG oraz MMORPG.

Historia

Komputerowe gry fabularne wywodzą się bezpośrednio z tradycyjnych gier fabularnych, które swojego czasu cieszyły się bardzo dużym powodzeniem i dalej znajdą swoich sympatyków. Na podstawie jednego z systemów gier stworzona została komputerowa wersja RPG, a mianowicie Dungeons & Dragons i spotkała się ona z bardzo ciepłym przyjęciem i szybko zyskała popularność. Obecnie zwykłe komputerowe RPG nie są już tak popularnymi, większość graczy przerzuciło się na MMORPG, czyli internetowe wersje swoich ulubionych gier fabularnych, gdzie mają możliwość rywalizowania z graczami z całego świata co z pewnością sprawia, że cała rozgrywka jest o wiele bardziej emocjonująca.

System doświadczenia

System doświadczenia będzie najbardziej popularnym i najczęściej używanym w przypadku tradycyjnych gier fabularnych oraz najbardziej popularnych ich wersji komputerowych. Kłaść będzie on, jak sama nazwa wskazuje, nacisk na doświadczenie, a dokładniej na punkty doświadczenia (z angielskiego experience points – XP). Za pokonanie danych przeciwników, doprowadzenie do końca zleconych zadań oraz wiele, wiele innych zawodnik otrzymuje daną liczbę punktów doświadczenia, co pozwala mu szybciej awansować na kolejny poziom, otrzymać nowe moce, umiejętności, czy też ekwipunek. Każdy z systemów stosowany w grach RPG posiadać będzie swoje mocne jak i gorsze strony, tak samo sprawa wygląda w przypadku systemu doświadczenia. Przede wszystkim będzie on dawał większą elastyczność oraz swojego rodzaju uczciwość w przypadku nagradzaniu za kolejne wykonywane zadania, ale jest on tak naprawdę nierealistycznym, między innymi w teorii możliwym jest rozwinięcie umiejętności postaci w klasie charakterystycznej dla wojownika bez ani jednokrotnego wykorzystywania ich.

Przemieszczanie

Jedną z ważniejszych cech w przypadku gier jakimi są popularne RPEGI będzie swoboda przemieszczania się po świecie gry, który jest dosyć rozbudowanych. Większość gier fabularnych daje graczowi możliwość podróżowania i przemieszczania się tak naprawdę w każde z miejsc, do którego zechce, gdzie wyróżnić będzie można tylko drobne ograniczenia, a czasami nawet one nie będą występowały. Będzie to sprawiało, że eksploracja staje się jednym z ważniejszych elementów gier RPG, na który kładzie się duży nacisk. Nasz bohater często zmuszony jest do pokonania dużych odległości, czy też lokacji na kształt labiryntu, na rozgrywka była utrudniona, ale zarazem o wiele bardziej efektywna. Gry te zawierają więc systemy specjalnych map, co z pewnością ułatwiać będzie poruszanie się po całym świecie gry, ale także po bardziej szczegółowych i pojedynczych lokacjach. Mapy stanowią z pewnością jedną z ważniejszych elementów gier RPG i są bardzo pomocnymi, nawet dla doświadczonych graczy. W zależności od gatunku gry oraz tytułu mapy będą skonstruowane różnie, w większości wypadków wyświetlane są one jako małe okienka z boku ekranu, które możemy dowolnie przesuwać, powiększać, całkowicie ukryć, czy też maksymalizować, by mieć jak najlepszy podgląd na świat gry i znaleźć lokację, która w danym momencie nas interesuje.

Walka

Walka stanowić będzie z pewnością jeden z kluczowych elementów w przypadku gier RPG i będzie ona z pewnością jednym z głównych wyzwań, które stawiane są przed graczem, będzie on musiał przede wszystkim przygotowywać się do walki, walczyć, czy też unikać starcia, jeśli wie, że przeciwnik jest zbyt mocnym. Walki w większości przypadku odbywają się albo w tak zwanym trybie turowym, albo także w trybie czasu rzeczywistego. W przypadku pierwszym, walka podzielona jest na tury i w jednym momencie ruch wykonać może tylko i wyłącznie jedna postać naraz, wszystkie inne pozostają nieruchomymi. System ten będzie nastawiony przede wszystkim na umiejętność szybkiego oraz strategicznego planowania, a nie na refleks nadgarstka. W przypadku trybu czasu rzeczywistego nie będą występowały tak naprawdę żadne ograniczenia, jak właśnie podział na kolejne ruchy zawodników, a każda z postaci może działać w dowolnym momencie. Akcja gry przez to będzie o wiele bardziej dynamiczną, a jej opanowanie także będzie trudniejszym. Gry te często nazywane są grami fabularnymi akcji, właśnie z powodu na swoją dynamikę.