Sailor Moon

Sailor Moon

Sailor Moon, na język polski przetłumaczone zostało jak Czarodziejka z Księżyca, używany jest także tytuł Piękna wojowniczka Sailor Moon. Historia ta na początku wydana została w formie mangi, potem natomiast stworzone zostało anime – opowiada ona o nastolatkach, które nie są jednak podobne do swoich rówieśniczek. Jest tak dlatego przede wszystkim, że występują jako ziemskie reinkarnacje wojowniczek Królestwa Księżycowego, które odpowiedzialne są za sprawowanie opieki nad poszczególnymi planetami. Ich główny cel do przede wszystkim zwalczanie wrogów, którzy mogliby zagrażać pokojowi panującemu w całym kosmosie. Oprócz tego historia opowiada także o normalnej codzienności bohaterek oraz o przyjaźni, która je łączy jak i normalnych perypetiach życia codziennego, miłostkach oraz obowiązkach związanych ze szkołą. Komiks powstawał na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, anime natomiast kilka miesięcy później, w Polsce premiera natomiast miała miejsce w roku 1997 na antenie telewizji Polsat. Łącznie nakręconych zostało ponad dwieście odcinków, gdzie wszystkie z nich na świecie obejrzało co najmniej kilkanaście milionów osób.

Czrodziejki

W całej serii Sailor Moon pojawiają się trzy grupy czarodziejek, a mianowicie czarodziejki wewnętrznego układu słonecznego, następnie zewnętrznego i czarodziejki gwiezdne. Na samym początku jednak spotykamy się jedynie z grupą tych pierwszych, wśród nich znajduje się główna bohatera, a mianowicie Usagi Tsukino, zwana także Czarodziejką z księżyca. Kolejne czarodzieki odpowiadają takim planetom jak Merkury, Mars, Jowisz oraz Wenus. Oprócz tego towarzyszy im także tak zwana Mała Czarodziejka. Z biegiem czasu jednak pojawiać zaczynają się także kolejne czarodziejki, które jak później się okazuje przybywają z przyszłości. W ostatniej serii pojawiają się czarodziejki gwiezdne, które na co dzień ukrywały się pod postaciami trzech chłopców. Razem tworzą one zespół Trzech Gwiazd i poszukują księżniczki Kakyu, która jest także czarodziejką.

Fabuła

Główna bohaterka serii Sailor Moon to Usagi Tsukino – ma osiemnaście lat i pochodzi z Toktio. Którego dnia ratuje przed grupą łobuzów kotkę o imieniu Luna, która jak się potem okazuje posiada umiejętność mówienia. Oprócz tego Luna obdarza swoją wybawczynię super mocami i jednocześnie przekazuje jej informacje, że od obecnej chwili zadaniem dziewczynki jest walka z wrogiem, który zagraża ludzkości i odnalezienie księżniczki o imieniu Serenita. Podczas pierwszej z potyczek Usagi posiada liczne problemy i nie radzi sobie za dobrze, jednak udaje się jej wygrać. Na pomoc przyszedł jej bowiem tajemniczy Tuxedo Kamen, w którym jednocześnie nastolatka od razu się zakochuje. Z czasem do Usagi dołączać zaczynają także kolejne wojowniczki, z japońskiego zwane senshi. Jeśli chodzi o same siły zła, te także zaczynają przybierać coraz bardziej wyraźne formy, a zadaniem wszystkich wojowniczek jest przeciwdziałanie i niweczenie planów czarnych bohaterów. Sailor Moon podobnie jak szereg innych japońskich anime będzie posiadał charakterystyczny dla siebie humor oraz elementy dramatyczne jak i sposób animacji. Zauważyć można tutaj także całkowicie odmienne podejście Japończyków do ludzkiej seksualności. Pomimo, że jest to bajka dla dzieci postaci są niezwykle urodziwe, szczególnie kobiety eksponują swoje atuty, nie brakuje także licznych podtekstów na tle erotycznym – na szczęście wszystko jednak zachowane jest w na tyle delikatnym i dobrym tonie, że nie gorszy to większości mieszkańców starego kontynentu.

Wrogowie

Oprócz samych czarodziejek bardzo liczną grupę postaci stanowili będą sami wrogowie, charakteryzujący się dużą różnorodnością. W pierwszej serii pochodzą oni przede wszystkim z Królestwa Ciemności, którym włada królowa Metalia pojawiająca się prawie na początku. Kolejna zła postać to królowa Beryl wydająca rozkazy grupie generałów. W drugiej serii na samym początku poznajemy także kolejnych przeciwników, którzy przybywają z kosmosu, aby móc ukraść energię ludzką i przesłać ją do swojego świętego drzewa. W tej samej serii księżniczki zmierzyć muszą się także z Bractwem Ciemnego Księżyca pochodzącego z odległej galaktyki, na czele którego stoi zakapturzony Mędrzec. Kolejna seria, zwana serią S jest chyba jedną z najbardziej mrocznych wśród wszystkich pozostałych. Na ziemi pojawia się upiór, który opanowuje ciało jednego z głównych bohaterów i próbuje na ziemię sprowadzić istoty z innego wymiaru. Ostatnia seria ma na celu podsumowanie wszystkich wątków i finalizację historii. Wrogiem tutaj jest Galaxia, która kiedyś uchodziła za jedną z najpotężniejszych wojowniczek w całej galaktyce – opanowana została jednak przez Chaos i z tego też powodu zamierza podbić i podporządkować sobie jak największe obszary kosmosu, zaczynając od drogi mlecznej. Historia jednak kończy się szczęśliwie i Galaxia zostaje pokonana, a z powodu międzyplanetarnego pokoju księżniczki mogą spokojnie zająć się swoimi codziennymi obowiązkami i normalnym życiem.

Polskie tłumaczenie

Wśród fanów Sailor Moon z polski znaleźć można wiele krytycznych głosów co do tłumaczenia nazw lokacji, bohaterów oraz poszczególnych czarów. Wynikają one przede wszystkim z tego powodu, że większość odcinków i licencji na nie wykupywana była u producentów zagranicznych, francuskich, czy też angielskich, teksty nie były więc tłumaczone z oryginałów. Różnica interpretacji zarówno w tłumaczeniu pierwszym z języka japońskiego na obcy, a następnie dopiero na polski może pogłębiąć właśnie nieścisłości. Większość fanów woli więc wersje oryginalne, bezpośrednio z napisami gdzie stosowane są nazwy japońskie, bez zbędnych tłumaczeń.

Nieścisłości fabuły

Jak w przypadku większości japońskich komiksów, które z powodu swojej popularności były produkowane jako anime, czy też nawet filmy znaleźć będziemy mogli różne nieścisłości, pomiędzy mangą a właśnie animacją. Oprócz tego dokładnie obserwujący historię odbiorca może natknąć się na wiele różnych innych nieścisłości, wynikających z błędów scenarzystów, na przykład sprzeczne informacje na temat danych bohaterów. W przypadku Sailor Moon najbardziej widoczne nieścisłości wiążą się faktem braku rozróżnienia osobowości danej postaci, w momencie kiedy dochodzi do jej konfrontacji z innym bohaterem. Oprócz tego fani znajdują liczne pomyłki grafików, czy też scenarzystów, między innymi martwe piksele, nie dokończone animacje oraz wiele, wiele innych, jednak jest to normalne przy tak rozbudowanej i wielowątkowej produkcji.

Ciekawostki

W historii Sailor Moon będziemy mogli znaleźć liczne odwołania do motywów totalnego zniszczenia, które mają przypominać o tragediach z Hiroszimy oraz Nagasaki jak i także nalotach na Tokio. Motyw ten stał się w japońskiej literaturze, a szczególnie mandze oraz anime bardzo popularny i zauważyć można go w większości powstających dzieł oraz produkcji, w Sailor Moon jest jednak najbardziej wyraźny. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce wyemitowanych zostało 197 z 200 odcinków, które powstało. Nie wyrażono bowiem zgodny na emisję kilku odcinków początkowych i jednego ze środkowych, dokładne powody takowej decyzji nie są jednak znane do dzisiaj.