Dragon Ball 2

Dragon Ball

Dragon Ball jest jedną z kultowych serii japońskich komiksów oraz jednocześnie filmów animowanych, które zdobyły sobie popularność praktycznienia całym świecie, z pewnością na wszystkich kontynentach. Świadczyć może o tym przede wszystkim mnogość tomów samej mangi, których ukazało się ponad czterdzieści oraz trzy serie serialu rysunkowego, gdzie każda z nich liczyła sobie powyżej dwieście odcinków. Twórcą tejże serii, na której wychowywało się kilka pokoleń dzieci na całym świecie jest Akira Toriyama, w Japonii uznawany obecnie za żyjąca legendę i wspaniałego rysownika. Obecnie wielu fanów liczy na kolejne serie, autor cały czas jednak zapiera się przed ich tworzeniem. Cały czas jednak pojawiają się plotki o kolejnej serii DB oznaczonej skrótem AF. Jak się okazało później był to jednak tylko i wyłącznie wymysł samych fanów, którzy stworzyli kilka odcinków. Obecnie jak wiadomo prawa do historii sprzedane zostały całkowicie innej firmie, która ma się zając ponoć tworzeniem kolejnych części Smoczych Kul, nic nie jest tutaj jednak do końca pewne.

Fabuła

Historia rozpoczyna się od poznania specyficznego chłopca, a dokładniej mówiąc Son Goku. Jego dziadek umiera w niewyjaśnionych okolicznościach, jednocześnie znika jedna z ostatnich pamiątek, który chłopiec posiadał po swoim dziadku, a mianowicie tytułowa Smocza Kula. Z tego też powodu postanawia on wyruszyć na poszukiwania ostatniej pamiątki po swoim jedynym znanym krewnym. W czasie tym trafia do żółwiego mistrza, jednego z najbardziej utytułowanych i doświadczonych wojowników, który zgadza się na przyjęcie Son Go jako swojego ucznia. Po zakończonej nauce wyrusza on w podróż wraz z przyjaciółką Bulmą na poszukiwanie wszystkich siedmiu smoczych kul, a szczególności tej, która była pamiątką po jego dziadku. Son Goku przeżywa kolejne przygody, polepsza cały czas swoje umiejętności walki, gdzie już od pierwszych potyczek widać, że nie jest on postacią zwyczajną i posiada ogromny potencjał – jak się okazuje później jest on sajaninem, pochodzącym z całkowicie innej planety. Na jego drodze pojawiają się coraz groźniejsi przeciwnicy, którzy także chcą zdobyć smocze kule, są to zarówno kosmici, jak i roboty oraz mutanci, wszyscy z nich jednak prędzej czy później ulegają potężnej mocy głównego bohatera. Popularność anime sprawiła, że cały czas powstawały kolejne części mangi i jednocześnie samego serialu animowanego, wszystko zakończyło się jednak na trzeciej serii, przy tworzeniu której Toriyama nie współpracował już w całości.

Son Goku

Son Goku jest głównym bohaterem całej serii Dragon Balla, w kolejnych tomach widzimy jak dorasta i staje się dorosłym oraz w pełni wykształconym wojownikiem. Przybywa on z innej planety na ziemię jako Saiaynin w celu zawładnięcia naszą planetą. Doznaje jednak ciężkiego upadku podczas lądowania i praktycznie całkowicie traci pamięć, zmienia się także jego usposobienie. Mały i spokojny Goku zostaje przygarnięty przez miejscowego pustelnika, wkrótce jednak zabija swojego dziadka w momencie pełni (widok księżyca w pełni powodował transformację chłopca w olbrzymią małpę, co jest charakterystyczną cechą wszystkich przedstawicieli jego rasy, podobnie jak obecność ogona). Co do samego wyglądu zewnętrznego bohatera posiada on kruczoczarne i bardzo gęste włosy oraz czarne oczy. Przez większy okres czasu nosi na sobie granatową podkoszulkę oraz pas, czerwone spodnie i bluzkę (czerwony znajduje tutaj swoje zastosowanie specjalnie, kojarzy się on bowiem Japończykom z bohaterstwem). O prawdziwym pochodzeniu bohatera oraz jego mocy dowiadujemy się jednak dopiero w późniejszych odcinkach, on sam także o swej potędze i prawdziwym pochodzeniu informowany jest w momencie kiedy jest już dorosłym wojownikiem. Posiada także dwóch synów, oboje z nich są bardzo dobrymi wojownikami, nie dorównują jednak możliwościami swojemu ojcu, przede wszystkim dlatego, że ich matką jest ziemianka. Imiona tych synów to Gohan oraz Goten.

Bohaterowie

Jako, że Dragon Ball to historia bardzo rozbudowana występuje w niej naprawdę liczna grupa postaci, łącznie jest ich kilkaset. Wyróżnić można jednak grupę kilkunastu najważniejszych dla całego rozwoju wydarzeń. Pierwszoplanową jest przede wszystkim Kakarotto, czyli Son Goku. Kolejni to Bulma jego przyjaciółka, Vegeta (także sajanin, pochodzący z tej samej planety co Songo), Kulilin, czyli kolejny przyjaciel Son Goku, a oprócz nich także kolejni potomkowie wymienionych głównych bohaterów oraz wrogowie, z którymi mierzyli się w kolejnych odcinkach.

Formy

Songo jako jeden z sajaninów ma możliwość przyjmowania różnych form poprzez metamorfizację swojego ciała, potrzebne są do tego jednak odpowiednie techniki, umiejętności oraz przede wszystkim moc na niezmiennym i stałym poziomie. Jedną z takowych form jest Oozaru, osiągana była ona przez Songo w momencie kiedy obserwował pełnię księżyca i zmieniał się w ogromną małpę. Wszystkie z kolejnych form, które osiąga Songo to poziomy zaawansowania przemiany w supersajanina. Oprócz tego jako jedyny wykorzystuje przemianę Kaio-Ken w trakcie, której dookoła jego ciała pojawia się czerwona poświata dająca możliwość nawet dziesięciokrotnego zwiększenia mocy. Jej zbyt częste używanie mogło być jednak niebezpieczne dla organizmu wojownika.

Saga Saiyan

Jest to moment w całej historii kiedy Goku zwycięża nad Piccolo a na ziemi nastaje pokój. Bohater w tym czasie oczekuje przyjścia na świat swojego syna Son Gohana. Podczas spotkania naszego bohatera z przyjaciółmi na jednej z lokalnych wysp na wszystkich napada niezwykle potężny przybysz z kosmosu, który zaburza spokój planety. Okazuje się później, że jest to brat Songa, który przybył na ziemię aby dowiedzieć się, czy ten wykonał powierzoną mu misję. W tym momencie wszyscy poznają historię bohatera Smoczych Kul i dowiadują się o jego dokładnym pochodzeniu oraz powodzie, dla którego trafił na ziemię. W końcu dochodzi do walki pomiędzy dwojgiem braci, w czasie której Songo niestety nie przeżył. Trafia do zaświatów gdzie cały wolny czas poświęca na treningi.

Style walki

Songo podczas kolejnych odcinków i swoich przygód nabierał doświadczenia, a oprócz tego także stale trenował. Pomagała mu to w opanowywaniu całkowicie nowych, trudnych i unikalnych technik, takich jak między innymi latanie, chodzenie po wodzie, czy też wypuszczanie kul energii ze swojego ciała. Co do tych ostatnich istnieje tutaj wiele technik, jedną z najpotężniejszych jest Genki-Dama, polegająca na uformowaniu ogromnej kuli energetycznej, gdzie energia pobierana jest od wszystkich żywych organizmów na planecie. Niestety zastosowanie tejże techniki zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga ona uniesienie rąk w powietrze co zwiększa podatność na ciosy. Jednym z bardziej charakterystycznych zdolności i technik z całej serii jest Kame Hame Ha, czyli wydzielanie niebieskiej wiązki mocy ze splotu rąk, gdzie bardzo ważne jest idealne ułożenie ciała. Songo opanował także umiejętność teleportacji, formowania istot z własnej energii witalnej, czy też dematerializowania się.