Pokemon

Pokemon

Pokemon to japoński serial animowany, który tworzony jest nieprzerwanie od roku 1997. Jest on wzorowany nie ma jak ma to miejsce najczęściej w przypadku japońskich produkcji na komiksie, ale na grze wydawanej od lat osiemdziesiątych na Nintendo oraz Game Boy. Cała historia podzielona jest obecnie już na dwanaście sezonów, a każdy z nich opowiada historię trójki młodych ludzi, trenerów pokemon, którzy podróżują po świecie mierząc się z przeciwnikami i przeżywając różnego rodzaju przygody. Pokemon to skrót od Pocket Monsters, czyli kieszonkowych potworów. Każdy pokemon to przypominający zwierzę w mniejszym, czy też większym stopniu stwór o specyficznych umiejętnościach i możliwościach, które sprawiają, że świetnie sprawuje się w walce. Zadaniem każdego posiadacza pokemona, czyli trenera jest jego odpowiednie przygotowanie oraz nauka ciosów, technik i stylów walki. W momencie kiedy dany pokemon osiąga odpowiedni poziom możliwa jest jego ewolucja w inną formę, następuje po prostu metamorfoza. W pierwszych sezonach pokemonów było sto pięćdziesiąt, obecnie jest ich już ponad pięćset w kolejnych seriach dodawane są bowiem nowe.

Pokemon w Polsce

Pokemon obok Dragon Ball był jednym z pierwszych anime, który pojawił się w Polskiej telewizji. Jego emisja rozpoczęła się na początku września roku 2000 w telewizji Polsat, która przez następne pięć lat wyemitowała kolejne pięć sezonów. Oprócz tego prawie równolegle rozpoczęła się także emisja na kanale Fox Kids. W momencie kiedy emisja na Polsacie została zakończona, w tym momencie stacja TV 4 rozpoczęła emitowanie powtórek sezonów poprzednich, a od roku 2006 rozpoczęta została emisja kolejnego sezonu, która trwała aż do sierpnia roku 2008. Od tego momentu na kanale Jetix można było śledzić dalsze poczynania trójki bohaterów oraz ich Pokemonów. Emisja na tymże kanale rozpoczęła się od serii Diament oraz Perła i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Oprócz tego najnowsze z odcinków śledzić można na kanale Disney XD. Anime Pokemon w Polskiej telewizji emitowane jest już od ponad dziesięciu lat, cały czas znajdziemy kanały, czy też strony internetowe gdzie istnieje możliwość zobaczenia pierwszych sezonów. Z tego też powodu bajka powoli zaczyna cieszyć się mianem kultowej i ponadczasowej, wychowało się na niej bowiem kilka roczników całkowicie małych dzieci, a także nawet nastolatków. Z powodu na jej wielowątkowość każdy znajdzie w niej coś dla siebie, co także jest jej kolejnym plusem.

Bohaterowie

Głównym bohaterem całej Historii Pokemon jest Ash Ketchum, którego życiowym celem jest zostanie jednym z największych trenerów pokemon na całym świecie. Towarzyszy mu nieprzerwanie jego pokemon Pikachu, małe i żółte stworzonko, które przypomina gryzonia. Posiada one umiejętność wykorzystywania przy swoich technikach elektryczności, dzięki czemu jest skuteczne w walce z pokemonami wodnymi. Jest to pokemon wyjątkowy bo jako jedyny nie daje się umieścić w Pokeballu, piłce służącej do transportowania pokerów. Ashowi towarzyszy Brock, przyjaciel poznany w jednym z pierwszych odcinków całej serii. Marzeniem brocka w przeciwieństwie do Asha jest zostanie najlepszym hodowcą Pokemon, zajmuje się on ich leczeniem oraz poznawaniem ich zwyczajów. W najnowszych seriach dwójce młodzieńców towarzyszy Down, której zależy na tym, aby stać się znaną koordynatorką pokemon. Wcześniej natomiast towarzyszką ich była Misty, obecnie jest liderką Sali Pokemon w Azurii, gdzie realizuje swoje marzenie o zostaniu najlepszą trenerką pokemonów wodnych.

Ash Ketchum

Ash Ketchum jest głównym bohaterem Pokemonów. Pochodzi z wymyślonej krainy jaką jest Alabastia gdzie wraz ze swoją mamą Delią mieszkał do ukończenia dziesiątego roku życia. Od tej pory rozpoczyna swoją podróż z wiernym kompanem jakim jest jego pokemon Pikachu oraz innymi stworzeniami, które udało mu się złapać. W podróży towarzyszą mu przyjaciele, a mianowicie Misty i Brock (w kolejnych sezonach skład trójki zmieniał się wielokrotnie). Cały czas Ash stawia sobie za główny cel zostanie mistrzem pokemon, którego będzie znał każdy trener. Droga do tego jest jednak długa, młodzieniec jednak nie poddaje się i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Zdobyty komplet odznak Ligi Pomarańczowej, Indygo, Srebrnej i wielu, wielu innych, gdzie awansował do ścisłych finałów. Oprócz tego zdobywał tytuły najlepszego w lokalnych zawodach pokemonów deklasując swoich rywali. Ash Ketchum oprócz tego przeżywa wiele innych przygód, pomaga swoim towarzyszom, spotykanym w czasie wędrówki ludziom i ciągle stawia czoła drużynie R, która stara się wykraść jego czy też cudze pokemony. Ash przez cały okres swojej przygody posiadał naprawdę wiele różnorodnych pokemonów, łącznie było ich kilkadziesiąt. Kilkanaście z nich pozostawił u Profesora Oaka, od którego otrzymał swojego pierwszego stworka. Oprócz tego wypuszczał na wolność wszystkie z tych, które nie były mu już potrzebne lub też, które wolały powrócić do naturalnego środowiska. Stałym pokemonem, którego posiada jest Pikachu. Oprócz niego posiada przy sobie także Staraptora, Torterrę, Infernapa, Buizela oraz Gibla. Oprócz Pikachu wszystkie z nich nalezą do pokemonów z nowych serii bajki. Oprócz tego wyróżnić można dwa pokemony z pierwszej serii, które pozostawione zostały na walności jednak Ash może je wezwać w każdej chwili, jest to mianowicie Charizard oraz Squirtle.

Pikachu

Pikachu to jeden z najbardziej charakterystycznych pokemonów w całym anime opowiadającym o przygodach Asha Ketchuma i jego towarzyszy. Jego popularność wiąże się przede wszystkim z tym, że jest postacią centralną w całej opowieści, a oprócz tego traktowany jest jako maskotka oficjalna serialu animowanego Pokemon. Jeśli chodzi o jego wygląd to jest żółtym stworkiem, przypominającym trochę gryzonia, z brązowymi paskami na plecach, spiczastymi uszami, które są ostro zakończone i wyraźnie czerwonymi policzkami. Jego formą rozwiniętą jest Raichu, jednak do ewolucji potrzebny jest tak zwany kamień Gromu. W kolejnych częściach pojawia się także wcześniejsza forma żółtego pokemona, a mianowicie Pichu. Ewoluuje on w Pikachu w momencie kiedy wywiąże się między nim, a trenerem silna więź.

Pochodzenie nazwy

Dokładne określenie pochodzenia nazwy Pikachu jest trudne do określenia, najprawdopodobniej jest to jednak zlepek powstały od słowa pika – po japoński oznacza ono błysk. Chu natomiast to jedna z onomatopei także wywodząca się z języka kraju kwitnącej wiśni, która ma oddawać dźwięk wydawany przez małe gryzonie, głównie myszy. Najciekawszym jest jednak fakt, że na terenie ameryki północnej występuje stworzenie szczekuszka, które po angielsku zwane jest pika. Z tego też powodu powstawało wiele błędnych teorii co do genezy nazwy żółtego pokemona.

Gry wideo

Cała historia związana z popularnością Pikachu oraz samej serii Pokemon związana jest z grami wideo, które wydawane były od końca lat osiemdziesiątych. Z nich właśnie wziął się cały pomysł na stworzenie serialu o przygodach Asha Ketchuma. Największą popularnością cieszyła się wersja gry Yellow, tam bowiem gracz mógł wczuć się bezpośrednio w rolę głównego bohatera i z tego też powodu na początku jego pokemonem był Pikachu, którego nie dało się później złapać w dziczy, w innych wersjach natomiast było to jak najbardziej możliwe.