Anime

Anime

Anime to słowo japońskiego, skrócona wersja angielskiego animation, które oznacza film animowany. W kraju kwitnącej wiśni terminem tym określa się wszystkie z filmów oraz seriali animowanych bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią natomiast będzie ono służyło do określania wszelkich kreskówek i animacji pochodzących właśnie z tego kraju, są one bowiem specyficznymi i różniącymi się od tych tworzonych w europie, czy też Ameryce. Anime to różnorodność stylów i kierowanie utworu do szerokiego grona odbiorców, zarówno mężczyzn, kobiet, chłopców, dziewczyn, osób w każdym wieku oraz o każdej orientacji seksualnej i ludzi z każdej klasy społecznej. W anime widać specyficzne i o wiele bardziej otwarte podejście Japończyków do seksualności, szczególnym objawem tego będzie hentai, czyli erotyczne filmy animowane, o wiele więcej tworzonych jest jednak zwyczajnych kreskówek. Zauważalne są w nich także specyficzne właśnie dla Japończyków sposoby tworzenia rysunku, grafiki i animowania postaci.

Dragon Ball

Dragon Ball jest chyba jedną ze starszych i z bardziej znanych na całym świecie serii mangi (japońskiego komiksu) oraz jednocześnie anime, który ukazał się w czterdziestu dwóch tomach oraz trzech częściach animowanych. Historia opowiada przede wszystkim o chłopcu, w późniejszych częściach już mężczyźnie, Son Goku, który wyrusza w podróż by pomóc odnaleźć swojej przyjaciółce Bulmie smocze kule. Czyni to przede wszystkim dlatego, gdyż jedna z nich jest pamiątką po jego dziadku, a niestety została mu zabrana. Same smocze kule posiadają niezwykłą moc, zebranie wszystkich z nich (siedmiu), powoduje przywołanie smoka, który spełnia jedno życzenia. W momencie wypowiedzenia życzenia kule rozpraszają się po całym świecie i konieczne jest ich ponowne poszukiwanie. Cała historia powiązana jest właśnie z kulami, na koniec trzeciej serii anime zostają one zniszczone, gdyż były pożądane przez zbyt wielu ludzi, którzy chcieli wykorzystywać je do złych celów. Son Goku z pomocą swoich przyjaciół oraz towarzyszy zdobywa coraz to nowe umiejętności oraz zwiększa swoją siłę, na jego drodze pojawiają się natomiast coraz to silniejsi przeciwnicy, przybysze z kosmosu, goście z sąsiednich planet, którzy są nieprzychylenie nastawieni oraz zmutowane stwory i wiele, wiele innych. Obecnie wiele fanów liczy na to, że pojawi się kolejna, czwarta seria serialu. Istnieją pogłoski, że jest ona tworzona, jednak nie ma z tym nic wspólnego wcześniejszy autor oraz wydawnictwo.

Naruto

Naruto to kolejna popularna manga oraz anime. Główny bohater to Uzumaki Naruto, bardzo hałaśliwy, co najmniej nadpobudliwy nas toalet ninja, który przez cały czas dąży do poprawy swoich umiejętności i odnalezienia uznania oraz szacunku wśród mieszkańców swojej wioski jak i znajomych. Oprócz tego celem jego życia jest zostanie hokage, czyli najważniejszym wojownikiem oraz przywódcą w miejscu swego urodzenia. Manga opublikowana została po raz pierwszy w roku 1999, seria anime natomiast powstawać zaczęła trzy lata później od roku 2002, w naszym kraju natomiast bardzo dużą popularnością cieszy się od ostatnich kilku lat. Naruto jest postacią wyjątkową, posiada bowiem w sobie zapieczętowanego Lisiego Demona o ogromnej mocy, który siał spustoszenie w wiosce w momencie narodzin chłopca. Naruto stara się nauczyć kontrolować znajdującego się w ciele demona oraz jednocześnie korzystać z jego siły.

Bleach

Bleach jest popularnym japońskim komiksem, który doczekał się także wersji animowanej, dzięki której zdobył sobie popularność praktycznie na całym świecie. W Japonii wydanych zostało czterdzieści dwa tomy samego komiksu. Kolejne z rozdziałów ukazują się natomiast w jednym z największych japońskich magazynów, który poświęcony jest właśnie mandze. Na jej podstawie cały czas powstaje serial anime, jego odcinki ukazują się w polskiej telewizji od roku 2007, już wcześniej jednak można było znaleźć je w interencie. Jeśli chodzi o samą fabułę historii to toczy się ona w wymyślonym, znajdującym się w okolicach Tokio mieście. Opowiada ona o przygodach piętnastoletniego ucznia, który obdarzony jest wysokimi zdolnościami duchowej percepcji, dzięki temu może widzieć i rozmawiać ze zmarłymi. Towarzyszy mu Kuchiki Rukia, która jest zmarłą i jednocześnie bogiem śmierci. W momencie ataku na dom nastolatka bogini śmierci zostaje ranna i przekazuje mu swoje zdolności, od tego momentu to on odpowiedzialny jest za ściganie tak zwanych Pustych, którzy atakują niewinnych ludzi i przeciągają ich na drugą stronę, stronę śmierci. Z czasem okazuje się, że Rukia nie ma możliwości odzyskania swojej mocy, pozostaje jednak cały czas przy bogu Kurosakiego dzieląc się z nim cennymi radami oraz pomagając mu w piastowaniu ciężkiego obowiązku. Nie posiada ona jednak postaci materialnej, z tego też powodu wykorzystuje sztuczne ciała, które zmienia w zależności od sytuacji oraz potrzeby.

Pokemon

Pokemon to japońskie anime, które tworzone jest od roku 1997, zainspirowane zostało grą wydaną na Nintendo oraz Game Boy. Wyemitowane jak na razie odcinki podzielone są na trzy serie, z których każda składa się z dwunastu sezonów, pokazuje to więc jak bardzo rozbudowana jest cała historia. Jeśli chodzi o pierwsze pojawienie się tejże kreskówki w Polsce to miało to miejsce we wrześniu roku 2000 dzięki stacji Polsat, która do roku 2005 wyemitowała całe pięć sezonów. Oprócz tego emisja miała miejsce także na kanale Fox Kids. Najnowsze z odcinków i serii jednocześnie emitowane są obecnie na kanale Disney XD. Co do samej fabuły opowiada ona o nastoletnim trenerze pokemon, który podróżuje po świecie zdobywając doświadczenie i uczestnicząc w kolejnych walkach. Pokemony to różnego rodzaju stwory, podobne do zwierząt, które posiadają liczne przystosowania, które wykorzystywać można w walce.

Sailor Moon

Sailor Moon to jedno z pierwszych anime, które emitowane było w polskiej telewizji. Fabuła w tym przypadku opowiada o nastolatkach, które są reinkarnacjami opiekunek planet, wojowniczek królestwa księżycowego. Ich głównym celem jest przede wszystkim zwalczanie wszystkich tych, którzy próbują zagrozić i zburzyć pokój całego kosmosu. Oprócz tego cała historia dotyczy ich codziennego życia, przyjaźni, przeżywanych nastoletnich miłościach oraz perypetiach w szkole i w domu. Ostatnie odcinki wyemitowane zostały w roku 1997, a producent definitywnie stwierdził, że seria nie będzie wznawiana.

One Piece

One Piece to anime, które opowiada o załodze statku pirackiego Słomiany kapelusz. Największym marzeniem kapitana tego właśnie statku jest odnalezienie jednego z największych skarbów na świecie, czyli tytułowego One Piece i jednoczesne zdobycie miana króla piratów. Cała historia rozpoczyna się od zjedzenia przez kapitana tegoż statku diabelskiego owocu, który powoduje, że całe jego ciało przemienia się w gumę i staje strasznie elastyczne. Emisja rozpoczęła się w roku 1999 i trwa nadal pomimo faktu iż na początku zakładano, że nie będzie dłuższa niż okres pięciu lat. Popularność serii wpłynęła jednak na zmianę planów.