Naruto

Naruto

Naruto to japońskie anime, którego autorem jest Masashi Kishimoto. Głównym bohaterem całej historii Jest Uzumaki Naruto, przedstawiany na początku jako gnuśny i nieznośny chłopak, posiadający jednak bardzo dobre serce i darzący wszystkich bezinteresowną pomocą. Szuka wśród ludzi w swej wiosce oraz znajomych ciągłej akceptacji, czuje się odrzucony przede wszystkim z powodu ogromnego wyróżnienia, a jednocześnie życiowego piętna. Zapieczętowany został w nim bowiem Lisi Demon, który w momencie kiedy Naruto był niemowlakiem przeprowadził atak na wioskę i prawie całkowicie ją spustoszył. Ludzie od momentu zapieczętowania bardzo nieufnie podchodzili do chłopca uważając go za demona. Młodzieniec jednak bardzo szybko uczy się opanowywać znajdujące w nim moce, korzysta z siły potwora w nim zamkniętego, dzięki czemu wielokrotnie zwiększa się jego potencjał oraz jednocześnie wytrzymałość. Cały czas trenuje oraz doskonali swoje umiejętności, aby przyczynić się do rozwoju swej wioski i zostać Hokage – przywódcą wojowników w miejscu swojego urodzenia.

Fabuła

Na samym początku historii przedstawiane są nam zdarzenia, które miały miejsce dwanaście lat wcześniej przed głównym nurtem fabuły. Jest to moment kiedy lisi demon o dziewięciu ogonach atakuje wioskę ukrytego liścia inaczej zwaną także Konoha. Atak spowodował śmierć ogromnej liczby osób oraz prawie totalne zniszczenie miasta, opanować sytuację udało się Hokage, czyli przywódcy wioski, który pokonał Lisiego Demona poświęcając między innymi swoje życie oraz oddając swą duszę Bogu śmierci. Dzięki temu istniała możliwość zapieczętowania demona wewnątrz noworodka, który był jednocześnie synem Czwartego Hokage. Noworodek ten to Uzumaki Naruto, tytułowy bohater całej opowieści. Kolejny Hokage ustalił zasadę, że opowiadanie o tym zdarzeniu jest zabronione. Ludzie stosowali się do niej, jednak Naruto z powodu piętna, które nosił żył w samotności, bez przyjaciół oraz rodziny. Przez cały czas szuka uznania oraz uwagi innych poprzez metodę, która wychodziła mu najlepiej, a mianowicie robienie ludziom dowcipów. Anime cały czas utrzymuje się na płaszczyźnie dramatu oraz komedii, w połączeniu z wielowątkowością oraz wartką akcją tworzy to naprawdę ciekawy efekt. Przez całą serię śledzimy rozwój oraz dojrzewanie Naruto jak i jego umiejętności oraz także rozwój towarzyszy bohatera, którzy razem z nim stają w obronie wioski i realizują przydzielane im misje. Naruto we wszystkich swoich dążeniach chce przede wszystkim udowodnić, że jest postacią, której nie można ignorować oraz osiągnąć poziom, dzięki któremu zostanie wybrany kolejnym Hokage.

Bohaterowie

W Naruto będziemy mogli mieć styczność z naprawdę szeroką gamą różnorakich postaci. Każda z nich wraz ze swoją dokładnie opisaną historią oraz złożonym portretem psychologicznym. Większość z bohaterów rośnie oraz dojrzeje w czasie trwania serii, oprócz tego istnieją liczne postacie epizodyczne. Rozciągnięcie całej sagi na płaszczyznę kolejnych lat powoduje, że świat Naruto cały czas się poszerza, dochodzą nowi bohaterowie, niektórzy umierają, inni dojrzewają, wszystko jest więc bardzo dynamiczne. Nie wszyscy z bohaterów są jednak przedstawiani dokładnie, tajemnicę budzi genealogia niektórych, nawet bohatera tytułowego jakim jest Naruto. Część tych tajemnic jest jednak po kolei odkrywana w kolejnych odcinkach.

Kraj ognia

Kraj Ognia to fikcyjna kraina, która występuje w anime Naruto. W kraju tym, jednym z większych wśród wszystkich innych państw, liczy się także ważniejsza z wiosek w całej historii, a mianowicie Konoha, tutaj bowiem żyje większość głównych postaci. Kraj ten słynie z tak zwanej Góry Hokage, na której znajdują się wizerunki wszystkich dotychczasowych władców. Kraj Ognia jest ceniony wśród innych przede wszystkim dlatego, że posiada najlepiej wyszkolonych wojowników, jest jednym z największych krajów oraz oprócz tego posiada najlepsze z możliwości militarnych. Praktycznie każda z ukrytych wiosek w tymże państwie posiada szereg wytrawnych ninja, prezentujących różne style walki w zależności od miejsca urodzenia. Najbardziej cenionymi są jednak właśnie ci, którzy pochodzą z wioski ukrytego liścia, miejsca urodzenia i zamieszkania tytułowego bohatera Naruto. Jako jeden z największych krajów ma on możliwość dyktowania warunków, na mocy których działa zasada wynajmowania ninja do różnego rodzaju misji. Większość wiosek posiada bowiem swoje zawodowe składy najemników (do takich należy także naruto), które wykonują zadania przydzielane przez inne słabsze, czy też niezmilitaryzowane wioski i z tego głównie się utrzymują, nie wliczając oczywiście do tego handlu.

Konoha

Konoha, czy też wioska ukrytego liścia jest jednym z najważniejszych miejsc w całym anime Naruto, jest to bowiem miasto, w którym toczy się większość wydarzeń i gdzie mieszkają główni bohaterowie opowieści. Konoha założona została przez pierwszego Hokage, co miejsce miało około stu lat przed wydarzeniami rozgrywającymi się w filmie animowanym. Dzięki dobrej administracji i naprawdę posiadaniu ogromnego potencjału przez wojowników udało się doprowadzić do jej dominacji nad innymi, sąsiednimi wioskami. Z tego też powodu wielu sąsiadów dąży do zgładzenia Konohy, na czym ucierpiałby bardzo mocno także kraj Ognia. Jeśli chodzi o sam wygląd nie będzie ona odbiegała nim od tradycyjnych miast przedstawionych w historii. Ulokowana jest przede wszystkim w środku lasu i z każdej strony otacza ją wysoki mur z kamienia. W centrum znajduje się między innymi ogromny stadion, na którym przeprowadzane są egzaminy na wyższy stopień wojownika ninja.

Klany konohy

Wioska Ukrytego Liścia to miejsce gdzie osiedliło się wiele poważanych oraz posiadających rozbudowaną historię klanów shinobi (wojowników). Wśród nich wyróżnić możemy między innymi klan Aburame, który wykształcił technikę życia w symbiozie z owadami, użyczając im swoje ciało jako swojego rodzaju miejsce schronienia i pożywienia w zamian za możliwość korzystania z ich zmysłów oraz umiejętności. Inny z klanów to Inuzuka, gdzie każdy z jego członków posiada własnego psa, którego uczy mówić. Psy te są niezwykle przydatne, między innymi w przypadku technik łączonych. Jednym z najbardziej utytułowanych klanów jest jednak Klan Uchiha, z niego wywodzą się bowiem jedni z najbardziej uzdolnionych wojowników w całej historii, między innymi przyjaciel, a następnie wróg Naruto – Sasuke Uchicha.

Sasuke

Sasuke jest fikcyjną postacią, która występuje w japońskim Anime Naruto, jednocześnie jeden z ostatnich potomków sławetnego klanu Uchiha. Całe dzieciństwo młody i uzdolniony wojownik spędza w cieniu starszego brata, który uważany był za dumę całego klanu. W rezultacie rodzina ignorowała samego Sasuke, szczególnie ojciec, który poświęcał się w wychowanie starszego syna. W momencie jednak kiedy jego brat Itachi zabija całą rodzinę, aby móc opanować straszną i niezwykle silną technikę Sasuke pozostaje praktycznie całkowicie sam. W tym momencie postanawia trenować tak długo, aż będzie w stanie zmierzyć się ze swoim bratem i pokonać go. W tym też celu łączy się z czarnym charakterem całej historii, przyjmując jego moc, jednocześnie jednak oddając mu swoją duszę. Sam Naruto dąży do tego, aby odzyskać utraconego przyjaciela, który przeszedł na stronę zła tylko dlatego, aby móc zabić swojego brata.