Dragon Ball

Anime shonen

Choć może się to wydawać dziwne, w naszej polskiej, szarej i dość bezwzględnej rzeczywistości, ale japońskie filmy rysunkowe nie są popularne tylko wśród dziewczyn i generalnie młodzieży do lat szesnastu. Anime to przede wszystkim domena zainteresowań chłopaków, a także, co ciekawsze, mężczyzn. To właśnie pod ich gusta powstają shonen – specjalny gatunek anime, w którym głównymi bohaterami są silni mężczyźni, a dominującymi motywami są walki i wszelkiego rodzaju demonstracja potężnej mocy. Istnieją również shonen o miłości, ale głównie przedstawiane są one z perspektywy mężczyzny i z pewnością płeć żeńska nieczęsto znajdzie tutaj coś dla siebie. Głównym atutem i jednocześnie cechą tego rodzaju anime, jest wielka efektowność – wszelkie zachowania bohaterów, walki i przygody są dynamiczne, brawurowe i ciekawe. Niekiedy pojedynki są niezwykle szczegółowe i trwają przez kilka odcinków, przez co buduje się atmosferę i rozwija fabułę. najpopularniejszym shonen jest dzisiaj „Dragon Ball”, który jest znany na całym świecie i chyba nie ma osoby, która nie kojarzyła by czym jest owa seria. Często, o czym także warto wspomnieć, shonen są tasiemcami i trwają nawet po kilkaset odcinków.

Dragon Ball

Anime o tematyce walki są niezwykle popularne na całym świecie. Bierze się to z tego, iż pojedynki bohaterów są niezwykle efektowne i ciekawe, jak ma to miejsce w serii „Dragon Ball”. Chyba nie skłamię jeśli powiem, że jest to jedno z najbardziej popularnych anime na świecie, które status hitu osiągnęło w wielu krajach na całym świecie. Seria składa się z trzech części, ale wszystkie skupiają się na głównym bohaterze – Son Goku. Jest to niezwykle zabawny dzieciak (potem chłopak i mężczyzna), który posiada ogromną siłę. Jego wielka przygoda rozpoczyna się, kiedy spotyka Bulmę – wesołą dziewczynę przemierzającą świat, w poszukiwaniu smoczych kul. Zebranie wszystkich siedmiu pozwoli na przywołanie potężnego smoka, który spełni życzenia. „Dragon Ball” opowiada o losach małego Goku, „DB: Z” to opis jego dorosłego życia – jest to najlepsza według wielu część, w której mamy najwięcej efektownych walk i wspaniały rozwój fabuły. ostatni jest „Dragon Ball GT”, przygotowywany już przez inne studio, który dla wielu okazał się niewypałem. Nie zmienia to faktu, że przygody Goku i jego przyjaciół oraz wrogów skupiają do dziś miliony fanów przed telewizorami, którym ciągle mało. W sumie powstało ponad pięćset odcinków, a także kilkanaście pełnometrażowych filmów anime, a także jeden pełnometrażowy, który okazał się jednak kompromitacją.

Bleach

Motyw bogów śmierci – Shinigami jest często wykorzystywany w japońskiej kulturze, w tym także w anime. Istnienie takich stworzeń, jest głównym motywem bardzo popularnego anime „Bleach”, które swoją premierę miało w roku 2004 i liczy sobie 244 odcinki. Głównym bohaterem jest Kurosaki Ichigo, który nie jest zwyczajnym japońskim nastolatkiem. Posiada on bowiem specjalną umiejętność – potrafi zobaczyć shinigami, co dla normalnego śmiertelnika jest niemożliwe. W końcu spotyka Kuchiki Rukii – boginię śmierci, która odpowiedzialna jest za ochronę ludzi przed złymi istotami, zwanymi Hallow. Udowadnia to, broniąc jego rodzinę przed jednym z demonów, przy czym zostaje ranna i oddaje swoją moc chłopakowi. Od tej pory oboje będą wspólnie walczyć, a żeby pozostać w świecie ludzi, Rukii posługuje się sztucznym ciałem i udaje koleżankę Kurosakiego. Anime jest bardzo wciągające, a konstrukcja walk z Hallow jest niezwykle ciekawa. Mamy tu do czynienia nie tylko z pojedynkami, ale także z różnymi stronami konfliktu (między innymi z ludźmi, którzy także potrafią dostrzec byty duchowe, a także innymi, zupełnie fantastycznymi rasami). Na podstawie mangi i anime, powstały także 3 pełnometrażowe filmy animowane.

Naruto

Anime spod gatunku shonen zyskują wielką popularność – to kwestia oczywista. Jednak niewiele jest anime, które już po pierwszym opublikowaniu stają się wielkimi hitami, a tak właśnie było w przypadku „Naruto”, które już w 2002 roku podbiło niemal cały świat. Jest to shonen, opowiadające historię młodego ninja imieniem Naruto Uzumaki, którego celem jest zostanie najsilniejszym wojownikiem w swojej wiosce. Jest on postacią niezwykle sympatyczną, a dzięki swojej nadpobudliwości oraz dziwnym nawykom, szybko zyskuje zjednanie widzów. Fabuła z biegiem czasu bardzo się rozwija i Naruto musi zmieniać swoje plany, związane z walką. Do tej pory wyemitowano ponad trzysta pięćdziesiąt odcinków, a wciąż powstają nowe. Serial jest bardzo popularny zarówno w Japonii, jak i w Stanach Zjednoczonych, a jego zasięg został już powiększony o Polskę, gdzie mamy coraz więcej fanów i fanclubów. O wielkiej sławie anime świadczy to, że w Tokio i Osace wystawiono nawet spektakle teatralne odnoszące się do „Naruto”, które co więcej odniosły dość spory sukces. Zresztą czego innego można się było spodziewać.

One Piece

Istnieją anime osadzone w świecie niemal bajkowym, których świat jest niezwykle piękny i zupełnie pokręcony, cokolwiek to w tym wypadku znaczy. „One Piece” należy do tej kategorii, a jest shonen, które uwielbiają także dziewczyny, bowiem łączy w sobie niesamowitą przygodę, doskonały humor i świetne walki. Głównym bohaterem jest Monkey D. Luffy, którego celem jest zostanie najsławniejszym piratem na świecie. Wraz z grupą równie dzielnych jak on przyjaciół, wyruszy na wyprawę, w której będzie chciał odnaleźć największy na Ziemi skarb, ukryty niegdyś przez wielkiego pirata – Gold D. Rogera. Luffy ma jedną dziwną umiejętność – jego ciało jest gumiaste i może wyciągać się na różne długości i pod różnym kątem. Jest to spowodowane tym, że niegdyś zjadł on diabelski owoc, który zamienił jego ciało w gumę. Anime liczy jak na razie ponad czterysta odcinków i jest bardzo popularne. Wpływają na to bardzo ładna, bajkowa jak już wspomniałem, oprawa, a także ciekawy humor, efektowne walki i uczucie wielkiej przygody. „One Piece” być może nie wszystkim przypadnie do gustu, ze względu na swój dziwny charakter, ale jest to z pewnością anime godne polecenia.

Fullmetal Alchemist

„Fullmetal Alchemist” jest anime innym od wszystkich, ale jednocześnie podobnym. Opowiada bowiem o czymś, czego w anime nie ma zbyt często – o alchemii. Mamy tutaj do czynienia z historią dwójki braci, którzy za swój błąd musieli bardzo drogo zapłacić. Jako synowie wielkiego alchemika, od maleńkości uczyli się zasad tej nauki i mieli do niej wielki talent. jednak w pewnym momencie zawalił się cały ich świat – najpierw umarł ojciec, a następnie matka, którą to właśnie za pomocą alchemii próbowali wskrzesić. Nie udało się to jednak, a ich działania obróciły się przeciwko nim – jeden z braci stracił nogę oraz rękę, a drugi całe swoje ciało. najważniejsze jednak, że obaj przeżyli i od teraz zacznie się cała przygoda. Celem braci stanie się zdobycie kamienia filozoficznego, który przywróci im pierwotny wygląd. Ich przeciwnikami w drodze do szczęścia, będą Homunculusy – istoty bez duszy, również żądne skarbu. „Fullmetal Alchemist” swoją premierę miał w 2003 roki i liczy sobie pięćdziesiąt jeden odcinków. Jest to dość krótka, ale bardzo intensywna, ciekawa i wzruszająca historia. Nie obejdzie się w niej także bez elementów komediowych, które mają na celu rozluźnienie dośc napiętej momentami atmosfery. Na podstawie anime powstały także gry komputerowe oraz pełnometrażowe filmy animowane.

Hikaru no go

To anime mogłoby równie dobrze być opisywane jako sportowe, ale jednak generalna nieznajomość zawartego tam sportu, „Hikaru no go” lepiej sklasyfikować jako najzwyklejsze shonen. Anime opowiada o rywalizacji i chęci zdobycia mistrzostwa w grze Go – starochińskiej grze planszowej, popularnej w Japonii. Głównym bohaterem jest tytułowy Hikaru Shindo, który pewnego razu znajduje na strychu dziadka planszę goban, która służy do gry w Go. W związku z jej odkryciem, pojawia się zaklęty wewnątrz duch Fujiwara no Sai, który niegdyś był nauczycielem tej gry, ale przez podstęp jego wroga, został wyrzucony z miasta i popełnił samobójstwo. Z biegiem czasu, chłopak chce zostać mistrzem gry i sam uczy się jej zasad. „Hikaru no go”, zostało po raz pierwszy wyemitowane w 2001 roku i liczy sobie siedemdziesiąt pięć odcinków. Oprócz głównych wątków fabularnych, można samemu zapałać miłością do Go, której zasady nie są skomplikowane i można się ich nauczyć, obserwując uważnie anime. Jest to dość ciekawe zjawisko, a treść serialu jest na pewno oryginalna, przez co zdobyła już dużą ilość fanów.