Gry fabularne

Gry fabularne

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z faktu, czym jest owa gra fabularna. Inaczej określa się ją jako RPG. Czasami określa się je również jako gry wyobraźni, erpegi lub rolplejery. Są to gry, gdzie gracze (od jednego do kilku, zależne od wersji samej gry) wcielają się w różne dostępne role wymyślonych na potrzeby fabuły bohaterów. Cała akcja toczy się w wymyślonym świecie. Celem jest najczęściej rozegranie danej gry zgodnie z przygotowanym wcześniej przez twórcę scenariuszem, a także osiągnięcie określonego celu z zachowaniem reguł, które ogólnie określa się jako mechanika gry. Wśród owych gier między innymi wymienić należy na przykład: kości do gry, fantazjadę, gry terenowe typu LARP, monsterseed, play by forum (różnego typu gry), paladyn, live action role-playing i wiele innych. Wiele z nich opiera się na specjalnej teorii GNS. Jej głównym założeniem jest podział graczy na gamistów, narracjonistów oraz symulacionizmów. Stąd też ów skrót – GNS. Gry fabularne cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość ucieczki w nich w zupełnie nieznany świat, odmienny od codziennego.

Paladyn

Terminem Paladyn określa się zarówno wybitnego rycerza, który miał być uosobieniem cnót rycerskich, jak i swoistą grę, która opiera się właśnie na epoce średniowiecza i walkach rycerskich. Głównie pojawia się Paladyn w grach fabularnych, na przykład D&D jako określenie rycerzy-kapłanów, którzy walczą po stronie dobra, światła i prawa, przeciwko złu. Służą oni jednocześnie nie żadnemu konkretnemu panu, ale bóstwu. Posiadają oni wiele cech idealnego rycerza, postępują zgodnie z kodeksem, walczą w imię dobra za wszelką cenę, posiadają nadprzyrodzone umiejętności i moce, a i ci, którzy złamią kodeks, tracą swoje moce.

Fantazjada

Jest to swoiście terenowa gra fabularna, która jest organizowana od 1994 roku w takich miejscowościach, jak Srebrna Góra, Świny czy Grodziec. Dawniej gra ta angażowała tylko od trzydziestu do stu osób. Obecnie popularność owej imprezy, gry ciągle rośnie. W roku 2009 uczestników było już ponad dwustu. Fabuła opiera się na realiach fantasy, które zostały stworzone specjalnie dla tej gry. Spotkać tam można elfy, krasnoludy, orków i ludzi. Sceneria to raczej średniowiecze. Organizatorem jest stowarzyszenie Akademia Rozwoju „Deadline” z Wrocławia.

Monsterseed

Jest to gra jRPG. Została ona wyprodukowana oraz wydana przez firmę Sunsoft. Po raz pierwszy ukazała się ona w Japonii w maju 1998 roku. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się w marcu 1999 roku, a w Europie również w 1999 roku, ale trochę późnej niż w USA. Tryb owej gry to singleplayer, a więc jest to gra tylko dla jednego gracza. Została ona przygotowana pod PlayStation na nośnikach CD w języku angielskim. Kontrolerami są tutaj DualShock oraz Joypad. Gracz wciela się w rolę Daniela, siedemnastoletniego podróżnika, którego zadaniem jest przysłuchiwanie się rozmowom, zbieranie informacji i obrona świata.

Terenowa

Inaczej określa się ją jako terenówkę lub LARP. Jest to gra fabularna o długim przebiegu, nawet do kilku dni. Gracze muszą posiadać odpowiedni strój, zależnie od tego, jakie postacie odgrywają. Są one organizowane w zupełnie naturalnych scenografiach, w Realu, a scenografia jest zbliżona do realiów świata, gdzie toczy się akcja owej gry. Brak jest jednych ogólnie określonych zasad. Polskimi grami terenowymi są między innymi takie, jak: Fornost, Hardkon, Orkon, Tornado, Fantazjada, 9 sił, Sorontar, Morkon, Fort, Therion, Islandia i wiele innych.

Narracyjna gra

Gra tego typu przede wszystkim opiera się na odgrywaniu postaci niż na samej tak zwanej mechanice gry. Wszelkie ruchy, rzuty i walki ograniczone są praktycznie do koniecznego minimum lub nawet (jeśli tylko się da) zupełnie pominięte. Gracze i sam mistrz gry przede wszystkim opierają się na swoim zdrowym rozsądku i dobrze fabuły. Świetnie nadają się one do prowadzenia dramy. Nie są tutaj wymagane stroje odpowiednie do świata gry, a siedzi się po prostu przy stole. Przykładem jest gra Amber, której akcja rozgrywa się w świecie z powieści Rogera Żelaznego o książętach Amberu.

Play b/forum

przez forum, inaczej gra formowa lub gra tekstowa. Jest to gra fabularna, która po prostu rozgrywana jest na forum dyskusyjnym. Gracze wcielają się tutaj również w swoiste role fikcyjnych postaci, zależnie od gry, w którą zamierza się grać. Rozgrywka naturalnie ma akcję w wymyślonym świecie, który został stworzony przez dane forum dyskusyjne. Wyróżnia się dwa rodzaje gier tego typu, określanych w skrócie jako pbf, a mianowicie: gra formowa, gdy całe forum poświęcone jest właśnie tej rozrywce, a także sesja formowa, kiedy to w forum jest jeden wątek poświęcony owej RPG.